Panama Papers: Stosunki mediów zagranicznych. W sprawę zamieszani właściciele polskich banków

Panama Papers: Stosunki mediów zagranicznych. W sprawę zamieszani właściciele polskich banków
27 lipca, 2020
Category: banki

„Największy dziennikarski przeciek w historii” – grzmi w poniedziałek „Sueddeutsche Zeitung”, opisując tak zwanym. papiery wraz z Panamy (Panama Papers). Światowe media oskarżają m. in. prezydentów Putina, Poroszenkę jak i równiez Li Jinpinga. „Spółki brały niskooprocentowaną pożyczkę z Banku Rosji, aby następnie podpisać kolejną umowę, z Gazpromem z przeszlo dwukrotnie wyższą marżą” – podaje „The Guardian”. Rzecznik Kremla zarzuca wszystkim manipulację i „Putinofobię”.

„Panamskie papiery” – w porzadku. 11, piec miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie – wedlug wielu analityków wywołają większą burzę niż w 2013 roku rewelacje Edwarda Snowdena, dotyczące skali inwigilacji prowadzonej przez służby USA.

Przeglądanie dokumentów przesłanych anonimowo „Sueddeutsche Zeitung” jak i równiez Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) rozpoczęto w zeszłym roku. Brali w tym udział reporterzy z ponad 100 mediów w 78 krajach.

„Sueddeutsche Zeitung”

„Sueddeutsche Zeitung” przekazuje, że to „największy redakcyjny przeciek w historii”, zawierający znacznie więcej informacji niż tajne papiery dyplomacji NA JUKATAN ujawnione za posrednictwem demaskatorski serwis WikiLeaks.

Mossack Fonseca należy do największych na świecie placówek, oferujących klientom zakładanie i kierowanie firm offshore znajdujących się w tak zwanym. rajach podatkowych. Panamska sekretariat założyła dotąd ponad 200 tys. takich fasadowych firm (shell companies).

Gazeta natrafiła w „panamskich papierach” w członków różnych organizacji mafijnych, a także na gwiazdy piłki nożnej, 350 dużych banków i setki tysięcy zwykłych osób.

Wymienia się m. in. prezydenta ChinLi Jinpinga , prezydenta UkrainyPetra Poroszenkę , premiera IslandiiSigmundura Davida , prezydenta PakistanuNawaza Sharifa , byłego prezydenta EgiptuHosniego Mubaraka , byłego libijskiego przywódcęMuammara Kadafiego , prezydenta JordaniBaszara el-Asada , nieżyjącego jużojca brytyjskiego premiera Davida Camerona .

Filia Reutera

Blyskawicznie zareagowały władze podatkowe w Australii jak i równiez Nowej Zelandii. Badają miejscowych klientów panamskiej firmy pod spodem kątem uchylania się od czasu podatku. W Australii dzierzy to dotyczyć 800 zasobnych biznesmenów.

– Dotąd połączyliśmy 120 sposród nich sposród powiązanym dostarczycielem usług offshore, zlokalizowanym przy Hong-Kongu – napisał australijski urząd podatkowy w oświadczeniu. Nie wskazano, o którą konkretnie firmę chodzi.

Nadzór finansowy Austrii prowadzi uzyskanie w sprawie dwóch banków zaangażowanych w aferę: Raiffeisen Pula International (właściciela Raiffeisen Polbanku) i Hypo Landesbank Vorarlberg.

Podobna organizacja w Szwecji (FSA) wszczęła śledztwo odnośnie Nordea Banku.

– Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie – powiedział Reuterowi Christer Furustedt, szef FSA kontrolujący sektor bankowy.

W aferę zamieszany ma być też norweski DNB (właściciel DNB Bank Polska). Regulator branzy poprosił o wyjaśnienia zarządy banków, które odnaleziono po dokumentach.

Ukraińska Partia Radykalna zwróciła się do parlamentu o wszczęcie procedury impeachmentu prezydenta Poroszenki.

„The Guardian”

W Uk dostęp sluzace do dokumentacji otrzymali dziennikarze „Guardiana” oraz BBC, którzy skupili się na najważniejszych światowych politykach i ich powiązaniach z rajami podatkowymi, zas także na roli Gb w umożliwianiu podobnych rozwiązań prawnych. Ponad połowa z firm, których dotyczą dokumenty, podlegała brytyjskiej jurysdykcji, metrów. in. na Wyspach Dziewiczych jak i równiez Wyspie Man.

Publikując przy materiale z pierwszej strony efekty śledztwa,„The Guardian” wypomina brytyjskiemu premierowiDavidowi Cameronowi bezczynność w zapobieganiu takim nadużyciom, wbrew zapowiedzianej w 2013 roku próbie reformy ogólnego systemu podatkowego w celu zlikwidowania zjawisk korupcji oraz prania pieniędzy, które przynoszą brytyjskiemu budżetowi wielomilionowe straty. W maj zaplanowany jest londyński szczyt pracownik biznesu i polityki przeciw nadużyciom przy rajach podatkowych.

Gazeta przypomina również, że wśród nazwisk osób, które korzystały sposród usług panamskiej firmy, jest zmarły przy 2010 r.ojciec szefa brytyjskiego rządu, Ian Cameron , który regularnie lokował swoje zarabiane w londyńskim City pieniądze w Panamie, aby uniknąć wysokiego opodatkowania.

Dostępne materiały opisują jednakze przede wszystkim sieć zależności a takze niezabezpieczanych, nieujawnianych transakcji przeprowadzonych przez zapisane w rajach podatkowych firmy związane metrów. in. prezydentem RosjiPutinem i UkrainyPoroszenką , premierem IslandiiSigmundurem Davidem Gunnlaugssonem , działaczami światowej piłki nożnej, w tym przedstawicielami FIFA, czy argentyńskim piłkarzemLionelem Messim .

„The Guardian” opisuje m. in. rolę wiolonczelisty*Siergieja Rołdugina, wieloletniego kumpla Putina *jak i równiez dyrektora artystycznego Domu Muzyki w Petersburgu, który nadzoruje pięć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych.

– To są subtelne tematy, nie zaakceptowac jestem zrealizowany, aby teraz udzielić przy tej sprawie komentarza – powiedział Rołdugin „Guardianowi”.

Według gazety muzyk miał zarabiać miliony dolarów na pozadanych transakcjach sposród rosyjskimi firmami, następnie przekazując je bliskim i zaufanym rosyjskiego prezydenta, m. in. wpłacając wysoką kwotę na rzecz ośrodka narciarskiego, w którym ślub brała córka Putina. W 1 z sprawiespółki zależne wzięły niskooprocentowaną pożyczkę z Banku Rosji, aby następnie podpisać kolejną umowę, wraz z Gazpromem, w zakresie umowy na temat ponad podwójnie wyższej marży .

Opublikowane w poniedziałek materiały rzucają także oskarżenia na islandzkiego premiera Gunnlaugssona, który wraz ze swoją żoną posiadali korzystać sposród rajów podatkowych w trakcie krachu bankowego, który dotknął Islandię w czasach 2008-2011. Polityk nie wpisał posiadanych udziałów w zarejestrowanych w Panamie spółkach do swojego zeznania podatkowego. Spytany przez „Guardiana” o szczegóły podczas rejestrowanego wywiadu telewizyjnego,Gunnlaugsson przerwał rozmowę i wyszedł sposród pokoju .

BBC

W poniedziałkowy wieczór BBC ów lampy zaplanowała emisję specjalnego odcinka programu śledczego „Panorama”, który ma szczegółowo wyjaśnić mechanizm działania przedsiebiorstw w rajach podatkowych.

BBC wskazuje, że fasadowa spólka,, na zewnątrz sprawia wrażenie prawowitego biznesu”. W rzeczywistości jest to aczkolwiek,, tylko pusta skorupka”, która jedynie zarządza włożonymi w nią pieniędzmi, ukrywając, który jest właścicielem tych pieniędzy. Fasadowe firmy są też często okreslane,, skrzynkami pocztowymi”, ponieważ wlasciwie są jedynie adresami, w które wysyła się papiery.

„Sputnik”

a mianowicie „Putinofobia” osiągnęła nowe wyżyny, sprawiając, że nie można już mówić dobrze na temat Rosji – powiedział Dymitr Pieskow, rzecznik prasowy Kremla. – Ten produkt informacyjny stworzony został i jest promowany na potrzeby naszej sceny politycznej. ów produkt celuje w uzywane przez nas społeczeństwo. Pomimo że Putin nie objawia się w dokumentach nigdzie bezpośrednio jak i równiez mimo że inne kraje i inni liderzy politycznie są w tym miejscu wspominani, to jest jasne, że prawdziwym celem tegoz ataku wydaje sie byc nasz prezydent, szczególnie w okolicznościach zbliżających się wyborów parlamentarnych a w dłuższym okresie prezydenckich za 2 lata – dodał.

CNBC

Amerykańska telewizja CNBC dzieki swym serwisie wyraża przekonanie, że „panamskie papiery” wstrząsną rajami podatkowymi. Dyrektor ICIJ Gerard Ryle sądzi, że ten przeciek „będzie prawdopodobnie największym ciosem, jaki kiedykolwiek otrzymał świat offshore”.

Ramon Fonseca, współzałożyciel kancelarii, potwierdził w panamskiej telewizji, że dokumenty, które wyciekły, są autentyczne jak i równiez że zostały wykradzione za posrednictwem hakerów.

Mossack Fonseca przekonuje, że za kazdym razem postępowała wedle normami międzynarodowymi, dbając, zeby firmy nie zaakceptowac były stosowane do uchylania się od podatków, sluzace do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych nielegalnych działań.

Panamska sekretariat wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie kontestuje, jakoby „udostępniała struktury zaprojektowane w celu ukrywania tożsamości prawdziwych właścicieli”.