PFN opłaca podróże Jannigera. Były współpracownik Macierewicza próbował zablokować napis

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

W ramach wypełniania swoich obowiązków, Polska Fundacja Narodowa podpisała umowę wraz z waszyngtońską firmą White House Writers Group, która specjalizuje się przy PR, reklamie i doradztwie komunikacyjnym. Do niej założycielami są Clark Judge – były doradca ds. komunikacji prezydenta Ronalda Reagana – i Philip Hughes, były urzędnik oraz eksponent USA w Barbadosie.

PFN nie potrzebuje ujawniać, jak wiele płaci zbyt kontrakt. Jednak dziennikarze Onetu, który melduje o całej sprawie, wykorzystali z amerykańskiego prawa – ustawa FARA nakłada obowiązek na wszystkie firmy, organizacje oraz prywatne osoby obowiązek składania rozliczeń z pieniędzy otrzymywanych z poza polski.

W najnowszym raporcie finansowym WHWG dziennikarze Onetu znaleźli informację o wydatkach spólki na Edmunda Jannigera, byłego doradcę ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. PFN płaciła za przeloty do USA i zameldowanie Jannigera – w kwietniu 6 tys. 284 dolary (niemal 25 tys. złotych). Hotel kosztował ponad tysiąc dolarów (niemal 4 tys. złotych), a bilet lotniczy – 5 tys. 280 dolarów (ponad 20 tys. złotych).

Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Janniger, poproszony o polaczenie w naszej sprawie przez dziennikarzy, odesłał ich sluzace do nowojorskiej kancelarii prawnej Gordon Law Firm. „Jesteśmy świadomi Państwa lacznosci z panem Jannigerem i Państwa bezpodstawnych oskarżeń” – napisał mec. Richard S. Godron i dodał: „Jeśli zdecydują się Państwo w publikację fałszywych informacji o naszym kontrahencie, w przypadkowym medium, zarówno drukowanym, jak i elektronicznym, podejmiemy wszelkie możliwe działania i środki zaradcze”.

Na publikację odpowiedział również Antoni Macierewicz. Polityk napisał na Twitterze: „Wczoraj w wydaniu WEDLUG byłem Stalinem, dzisiaj według Onetu szastam kasą jak szejk arabski… Brednie. Wierzba zdębiała. Dąb się zaperzył. Jeż się okocił, natomiast kot najeżył”.

Skontaktowaliśmy się z Wyraz przeciwstawny Macierewiczem, ale nie udzielił komentarza przy tej sprawie.

Według referatu, na który powołuje się Onet, od momentu maja sluzace do października PFN zapłaciła Amerykanom ponad 1, 2 mln dolarów (ponad 4, 5 mln złotych). Wliczone w to były koszty metrów. in. prowadzenia serwisów sieciowych, takich jak: PolandPerspectives. org, a także konta w mediach społecznościowych: „Polish Fndtn” na Twitterze i „Heart of Poland” na Instagramie (więcej przeczytasz tutaj). Co ciekawie, oba profile na portalach społecznościowych zostały zlikwidowane.

Burza wokół PFN. Fundacja zabrała głos

W raportach WHWG podaje, że promuje lokalne sprawy wśród amerykańskich polityków i urzędników. Jako 1 z przykładów podaje… korespondencję emailową z ambasador USA w Watykanie Callistą Grinch. Grinch dzierzy wziąć udział w planowanej na przyszły rok rady w Rzymie poświęconej Janowi Pawłowi II i Ronaldowi Reaganowi. Wymieniane wiadomości z nią agencja wpisuje sluzace do rozliczenia od czasu półtora r..

Za jakie mozliwosci jeszcze płaci PFN? Przy raporcie WHWG dużo obszaru zajmują naklady na jadlo w kawiarniach usytuowanych niedaleko siedziby WHWG w Waszyngtonie. Średni naklad pieniezny jednego posiłku wynosi w porzadku. 50 dolarów.

PFN płaci za wysyłanie maili i parkingi amerykańskich PR-owców. Przelał już 5, piec mln dolarów

Polska Fundacja Panstwowa została powołana przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Jej zajeciem była kariera Polski i lobbowanie za granicą za sprawami polskimi. Jej działalność jest finansowana ze składek 17 największych spółek Skarbu Państwa (m. in. Orlenu czy PKP).

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy