PGNiG: arbitraż z Gazpromem powinien zakończyć się do końca I kw. 2013

27 lipca, 2020
Category: inne

Postępowanie arbitrażowe między Naszym Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem powinno zakończyć się sluzace do końca pierwszego kwartału 2013 roku – poinformowała redaktorów w czwartek prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Dodała, że nie zaakceptowac wyklucza to możliwości zawarcia porozumienia między pozostającymi po sporze stronami. „Jesteśmy ukierunkowani na to, by arbitraż zakończyć jak największym sukcesem. Jesteśmy pewni, że koszty gazu spadną” – powiedziała.

Na początku listopada 2011 roku Lokalne Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu przy sporze sposród Gazpromem na temat ceny gazu. Postępowanie trybunału jest poufne; jawne wydaje sie byc orzeczenie i np. procedura sądowa na temat uznanie wyroku w Polsce.

Umowę na dostawy gazu sluzace do naszego kraju Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło sposród Gazpromem po 1996 r.. Zmianę koszty gazu w kontrakcie PGNiG formalnie negocjowało od 04 2011 r. Zdaniem PGNiG na europejskim rynku gazu zaszły „istotne zmiany”, oprócz tego polski uklad powinien odzwierciedlać „poziom koszta rynkowej w Unii Europejskiej po kontraktach sposród Gazpromem”.

PGNiG nie jest jedynym klientem rosyjskiego koncernu, który zdecydował się na arbitraż – pokrewne decyzje podjęli niemieccy potentaci E. ON i RWE. O obniżkę cen sluzace do Gazpromu wystąpiły również odmienne firmy europejskie, m. in. z Francji, Włoch i Bułgarii, i ją otrzymały. Według ekspertów rynkowych będą kupować gaz rosyjski o 7-11 proc. taniej.

PGNiG z krajowych złóż wydobywa ok. 4, 3 mld m sześc., resztę musi sprowadzić z zagranicy. Oprócz długoterminowego, obowiązującego sluzace do 2023 r. kontraktu z Gazpromem, posiada też umowę z germanskim VNG, która wygasa po 2016 roku. Polska firma stara się do najmniejsza wartosc (określonego przy kontraktach) ograniczyć zakupy od czasu obu tychze partnerów, bowiem zwiększa przywóz towarów tańszego gazu, dostępnego w zachodnioeuropejskim rynku.

Cena paliwa sprowadzanego sposród Rosji obliczana jest według notowań ropy i produktów ropopochodnych sposród 9-miesięcznym opóźnieniem. Dlatego płaci się więcej, jeżeli ropa jest droższa.

Szczególnie boleśnie – dzieki przełomie r. i wiosną – PGNiG odczuło wyniki wysokich notowań ropy, wywołanych po katastrofie w Fukushimie. Polska firma nie obrazuje, po jak duzo kupuje rosyjski gaz, lecz – według doniesień rosyjskich mediów – cena należy do najwyższych w Europie. Według danych różnych instytucji płacimy od 450 do 500 dol. zbyt każdy tysiac m sześc. (PAP)

luo/ pad/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy