Ekspert: kurs sprawiedliwy to surrealizm  Pieniądze

  • Raty pożyczek frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Coraz skromniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami
  • Przewalutowanie pożyczek we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

- Ustawa frankowa jest niekonstytucyjna, zawiła i nie można przewidzieć jej skutków - uważa prof. Andrzej Bień ze Uczelni Głównej Handlowej w Stolicy polski.

Prof. Bień skomentował słowa Marka Belki, który dzisiaj powiedział w TVN24 Biznes i Świat, hdy: ustawa frankowa jest niezmiernie paskudna dla budżetu, dlatego, że prowadzi do ważnego osłabienia systemu bankowego wraz z bardzo poważnymi konsekwencjami dla gospodarki. - Nowy podatek banki przełkną, ale wówczas, plus inne obciążenia, plus ustawa frankowa, to wzór na kryzys bankowy a mianowicie dodał szef Narodowego Instytucji finansowej Polskiego.

Niepewność burzy rynki

Senat na temat pomocy dla frankowiczów. "To próba zalegalizowania wyłudzenia"

- To są mocne wyrazu, bo to są wyrazu prezesa banku centralnego niemal 40- milionowego kraju. Wydaje się to człowiek rozsądny o określonej wiedzy ekonomicznej jak i również finansowej. To absolutnie jasne, że banki poradzą osobiście z podatkiem bankowym, moja osoba też podzielam ten stanowisko i wielokrotnie go wyrażałem. Wbrew temu co niektórzy mówią, banki przerzucą koszta na klientów. Pytanie, jakie możliwości na to klienci: czy wytrzymają i w jaki to sposób będą reagowali a mianowicie powiedział TVN24 Biznes jak i również Świat.

To jak najbardziej burzy rynki finansowe to niepewność, psychologia, która to na te rynki oddziałuje oraz materialne konsekwencje. - Polski rynek stanie się nieprzewidywalny i w następstwie tego kapitał zacznie stąd uciekać - uważa Bień.

Jego zdaniem ustawa frankowa wydaje się być niejasna, zawiła i nie można przewidzieć jej wyników. - Zgłoszono projekt z nie wyliczeniem kosztów, wprowadzono nowe kategorie kursów walutowych. To wywołuje ogromną wątpliwość na rynkach finansowych i druzgocące działania, bo jak ktoś jest niepewny wówczas się wycofuje. Chce chronić swój kapitał i ma do tego prawo - argumentował.

Przyznał, iż banki czeka ogromna praca nad wyliczaniem kursu sprawiedliwego. - Banki będą zobowiązane, aby co miesiąc zażywać dla każdego klienta oddzielne poziomy spłat - tłumaczył.

Kurs sprawiedliwy to surrealizm

Ekspert krytycznie o ustawie frankowej. "To fatalny pomysł"

Podkreślił też, że ustawa jest wysoce niekonstytucyjna. a mianowicie Zgodnie z konstytucją odrzucić można wprowadzać ustaw, które dotyczą tylko pewnych typów, a nie wszystkich obywateli w naszym kraju. Ponadto, ustawa nie była konsultowana wraz z środowiskiem bankowym, z Komisją Nadzoru Finansowego oraz z frankowiczami - powiedział ekonomista.

- Trudno jest powiedzieć, dlaczego tak zaprojektowano tą ustawę. Jestem fachowcem, prowadziłem banki, domy maklerskie czy banki. Udzielam się też jako nauczyciel uniwersytecki. Kurs sprawiedliwy to wydaje się być jakiś surrealizm - dodał.

Pomocna dłoń

13 zł za godzinę a mianowicie niewielka skala naruszeń wedle PIP