Eksperci: kwotę wolną od datku trzeba zwiększyć  Pieniądze

Ustawodawca, wykonując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinien zwiększyć kwotę spokojną od podatku - uważają specjaliści z dziedziny datków. Ministerstwo Finansów zapowiada utrzymanie jej w 2017 roku kalendarzowego na obecnym poziomie.

Kwota wolna w PIT nie wzrośnie czy w tym, ani w przyszłym roku. "Rozwiązanie tymczasowe"

W październiku ub. r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, hdy przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty pustej od podatku, "w zakresie, w którym nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej najmniejsza wartość egzystencji, jest niezgodny spośród art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował we wtorek, że resort pracuje nad poprawką dotyczącą kwoty wolnej od podatku. Zaznaczył, że w 2017 r. będzie ona w stopniu wraz z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

Zgodnie z prawem?

Prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic spośród Uniwersytetu Śląskiego pytana o to, co się będzie, jeśli ustawodawca nie zdąży z nowelizacją ustawy o PIT do 30 listopada i nie dostosuje jej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podkreśliła, że zgodnie z orzeczeniem TK przepis przy części dotyczącej kwoty wolnej utraci moc. - To znaczy, że w ewentualnym roku nie będzie obowiązywała kwota wolna od datku, od grudnia br. odrzucić będzie nam przysługiwało upoważnienie do obniżenia zaliczki w podatek dochodowy - wyjaśniła.

Dodała, że składając wniosek do TK Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał, że ostatnia waloryzacja kwoty pustej miała miejsce w 2006 r. Tymczasem w prawie podatkowym i innych ustawach przyjmuje się, że jeśli wskaźnik inflacji rośnie, wówczas wdrażany jest mechanizm waloryzacji.

Przegląd prasy. Kwota wolna w PIT nie wzrośnie? Grozi nam chaos w podatkach

"Z wyrokami się odrzucić dyskutuje"

- Praktycznie rzecz biorąc w ciągu tych 10 lat ceny wzrosły o prawie 18 proc. Mamy więc do czynienia z istniejącą od dużej liczby lat tzw. zimną progresją w PIT. Ponieważ również kwota wolna od opodatkowania, jak i koszty zdobycia przychodów dla pracowników uzyskujących dochody z pracy najemnej w tym czasie odrzucić uległy zmianie, stąd jakakolwiek podwyżka wynagrodzenia, albo podjęcie dodatkowego zatrudnienia może przynosić wzrost opodatkowania - wyjaśniła Glumińska-Pawlic.

Podkreśliła, że podatnicy liczyli, iż ustawodawca przychyli się zarówno do odwiedzenia wyroku TK, jak i obietnic przedwyborczych PiS i powiększy kwotę wolną.

- Z wyrokami się nie zaakceptować dyskutuje, ale się gryzie wykonuje, jednak historia demonstruje, że w Polsce orzeczenia TK nie są szanowane. Może jakaś kwota nieograniczona zostanie ustalona, nawet przy skutkiem tego brzemieniu. Mieliśmy w tej chwili takie sytuacje, że przepis tracił moc, więc wprowadzano go do ustawy w tym samym brzemieniu. Do 30 listopada jeszcze odrobinę czasu zostało - zaznaczyła.

Wielki chaos

Partner z KPMG Andrzej Marczak uważa, że zakwestionowany za pośrednictwem TK przepis trzeba przerobić, w przeciwnym razie oczekuje nas wielki chaos "praktyczny, formalny i prawny". Zaznaczył, że ministerstwo ma gest tylko w jedna stronę internetową - może podnieść kwotę wolną. - To się niestety skończy tak, hdy kwota wolna zostanie po jakimś zakresie podniesiona, jednak trzeba będzie zapłacić a mianowicie zwrócił uwagę. Jego zdaniem może zostać wprowadzona np. trzecia stawka podatkowa. - Gdzieś te pieniądze należy będzie znaleźć. I nie chodzi o jednolity podatek, który ma obowiązywać od 2018 r., ale o podwyżkę podatków w 2017 r. - ostrzegł.

Natomiast partner w biurze prawnym KNDP Marek Kolibski zwrócił uwagę, że orzeczenie TK ma charakter zakresowy, zaś niekonstytucyjność przepisów dotyczy tylko tego, że kwota nieograniczona nie jawi się być waloryzowana. Jego w mniemaniu jeżeli rząd nie wykonałby wyroku TK i nie podwyższył kwoty wolnej, wówczas w przyszłym roku pozostanie ona na obecnym poziomie.

- Podatnik zostanie mógł jednak wszcząć procedura o zwrot nadpłaty podatku, powołując się nan osąd TK i samodzielnie waloryzując kwotę wolną do pułapu minimum egzystencji (za 2015 r. wyniosło ono gwoli gospodarstwa jednoosobowego ok. sześć, 5 tys. zł rocznie) - powiedział Kolibski. Według niego TK nie zabierał jednak pod uwagę, że ustawodawca może nie zrobić orzeczenia; wskazał w zanim, co należy zrobić i dał na to więcej niż rok.

Obietnica PiS

Bez "uprzywilejowanych", to znaczy bez podatku liniowego. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu do wyroku wyjaśnił metrów. in., że ustawodawca powinien mieć na uwadze, iż obecna wysokość kwoty zmniejszającej podatek jest nieadekwatna w celu jakichkolwiek parametrów gospodarczych. Ponadto, zdaniem Trybunału, dokonując zmiany prawa, należy wziąć pod spodem uwagę różne możliwości zrealizowania wskazanego celu. "W przypadku realizowania tego celu za pośrednictwem utrzymanie w systemie uprawnienia kwoty zmniejszającej podatek nieodzowne jest wprowadzenie odpowiedniego mechanizmu korygującego" - radzi TK.

Zwiększenie kwoty pustej od podatku stanowiło obietnicę wyborczą zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i prezydenta Andrzeja Dudy. Na zaczątku grudnia ub. r. w Sejmie odbyło się na wstępie czytanie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty nieograniczonej od podatku. Projekt został skierowany do dalszych robót w komisjach. Przewiduje mężczyzna podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od momentu podatku.

Będzie fuzja Discovery i szefa TVN?