PiS nie zaakceptowac wyklucza nowelizacji ustawy na temat rozwoju regionalnym ws. weta

PiS nie zaakceptowac wyklucza nowelizacji ustawy na temat rozwoju regionalnym ws. weta
27 lipca, 2020
Category: inne

PiS nie wyklucza nowelizacji ustawy na temat rozwoju regionalnym. Na razie utrzymuje wyjaśnianie, jakim sposobem doszło sluzace do „nieporozumienia informacyjnego” między premierem a klubem PiS co do umożliwienia wojewodom wetowania lokaty samorządu wojewódzkiego – powiedziała PAP wiceszefowa klubu PiS Jolanta Szczypińska.

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział po czwartkowym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że zablokuje możliwość wetowania inwestycji samorządów przez wojewodów. Chodzi o inwestycje współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

Kierownik rządu stwierdził też, że od początku nie chciał, żeby możliwość wetowania lokaty przez wojewodów znalazła się w ustawie. „Przekazałem wlasne zdanie klubowi. Posłowie jednakze głosowali w inny sposób. Dlaczego naprawde się stało? Wyjaśni to wewnątrzpartyjne postępowanie” – powiedział „Rz” premier.

Szczypińska powiedziała PAP, że klub ubolewa, iż doszło do takowego nieporozumienia między posłami natomiast premierem. Tą m. in. sprawą zajęło się w czwartkowym zebraniu kierownictwo klubu PiS. Według Szczypińskiej, przyczyną „nieporozumienia” mogło być zwyczajnie niezrozumienie intencji szefa rządu.

Posłanka zapowiedziała, że przedstawiciele klubu spotkają się przy najbliższym czasie z premierem, aby omówić sytuację. Nie wykluczyła też, że klub PiS zgłosi projekt nowelizacji ustawy o rozwoju lokalnym.

„Będziemy szukać sposobu w wyjścia sposród tej sytuacji” – podkreśliła Szczypińska. Póki co – jak zaznaczyła a mianowicie w klubie trwa szukanie, jak doszło do takowej sytuacji.

Możliwość wetowania inwestycji samorządów, przy których stosowane są unijne pieniądze, zapewnia wojewodom uchwalona w ubiegłym tygodniu (i podpisana już przez prezydenta) ustawa na temat polityce rozwoju. Przepisy wprowadzające weto zaproponował – podczas prac w Sejmie a mianowicie poseł PiS i były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Według jego, miało to pomóc po walce sposród patologiami tuz przy inwestycjach samorządów.

Senat chciał możliwość weta wyrzucić z ustawy; senatorowie zgłosili odpowiednią poprawkę. Jednakze – gdy Sejm oceniał poprawki Senatu do tej ustawy – koalicja odrzuciła tę, która znosiła weto. Posłowie koalicji nie byli jednomyślni, zbyt poprawką Senatu głosowała duża część posłów LPR jak i równiez kilku sposród PiS. (PAP)

ann/ ura/ rod/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy