PiS: WEDLUG oszukała Polaków ws. 300 mld zł z UE; PO: nie wycofujemy się

PiS: WEDLUG oszukała Polaków ws. 300 mld zł z UE; PO: nie wycofujemy się
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

PiS zarzuca PO, że w ordynarny sposób oszukała Polaków obiecując im przy ostatniej kampanii wyborczej pozyskanie 300 mld zł wraz z nowego budżetu UE; pyta też, gdzie są owe pieniądze. Platforma nie wycofuje się z deklaracji i tłumaczy, że negocjacje trwają.

Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk jak i równiez senator tej partii Bogdan Pęk krytykowali na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie obietnicę WEDLUG z konfrontacji wyborczej z 2011 r. Przekonywała pani wtedy, że wynegocjuje ponad 300 mld zł po budżecie UE na lata 2014-2020.

Politycy PiS przypominali m. in. wypowiedzi ówczesnego szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego wraz z spotu wyborczego.

„Skończyła się polska przewodnictwo, nic nie zaakceptowac dowiedzieliśmy się o tym, jakim sposobem zaawansowane są działania NA na rzecz załatwienia tych wielkich pieniędzy; nawet lepiej dzisiaj swoją funkcję zostawił także Jerzy Buzek, wybrany został swoim następca i także nic nie znamy o tym, jak zaawansował czynnosci ws. tychze 300 mld dla Lokalny w następnej perspektywie finansowej” – mówił Kuźmiuk.

W jego mniemaniu wygląda na tek krok, że Polacy kolejny przy jednym spotkaniu zostali oszukani i wprowadzeni w błąd przez PO. Jak mówił, można się spodziewać, że w najbliższym czasie premier Donald Tusk, a także Lewandowski jak i równiez Buzek będą chcieli bezzwlocznie zapomnieć, że kiedyś deklarowali „załatwienie tego rodzaju pieniędzy”.

Pęk żartował, że wraz z Kuźmiukiem postanowili założyć swoistą agencję ratingową, która będzie oceniała wiarygodność polityków. „Po wstępnym posiedzeniu ustaliliśmy, że wiarygodność europejska pana premiera Tuska to +BBB+, czyli rating śmieciowy” a mianowicie mówił senator PiS.

Już na serio przekonywał, że obietnica pozyskania 300 mld zł miała ogromny wpływ na wynik głosowania. Według niego „to ordynarne zludzenie miało być może decydujący wpływ dzieki wygraną wyborów”.

„Co jakiś czas musi być wymierzone panu premierowi takie pytanie: Gdzie ów 300 mld zł? Oczekujemy aż pan premier nam pokaże, bo na razie słyszymy tylko tak wiele, że perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 będzie obniżona o co najmniej 120 mld euro” – mówił Pęk.

Według jego niewykluczone, że pieniądze z funduszy strukturalnych będą przesunięte na tworzenie miejsc pracy po krajach zagrożonych upadłością, zas więc Portugalii, Grecji, Portugalii itd., zas fundusze w politykę rolną zostaną znizone.

Wiceszef sejmowej komisji finansów Sławomir Neumann (PO) komentując te zarzuty ocenił, że Kuźmiuk i Pęk nie zaakceptowac bardzo wiedzą, co mówią. „Koledzy są na poziomie ratingu Węgier, jeżeli mówią tego rodzaju historie, to znaczy, że nie zaakceptowac mają – tak jak Węgrzy – uchwycenia ani finansów, ani gospodarki, ani otaczającego ich świata” – powiedział PAP i IAR polityk.

Przypomniał, że w sprawie swiezego wieloletniego budżetu UE obstaje debata jak i równiez dziś – jego zdaniem – nie ma żadnego zagrożenia, by Polska nie uzyskała omówionych środków.

Przyznał, że Europa przeżywa zawile, kryzysowe okresy i po takich okolicznościach stara się ustalić budżet na kolejne lata. Neumann podkreślił, że do końca 2012 r. będą toczyły się negocjacje budżetowe, a kolejne kraje będą zaskakiwać innych swymi propozycjami po tej kwestii. „Tak było zawsze mimo wszystko naprawdę w ostatnim wierzcholku przyjmowane są ostateczne stwierdzenia i padają kwoty” a mianowicie podkreślił. Poseł oświadczył, że Platforma nie wycofuje się ze wlasnych obietnic. Według niego 300 mld zł, o których była mowa w konfrontacji, to mozliwa, możliwa sluzace do uzyskania za posrednictwem nasz kraj kwota po kolejnej mozliwosci finansowej. (PAP)

stk/ son/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy