PiS złożyło wniosek do TK ws. ustawy na temat pieczy zastępczej

PiS złożyło wniosek do TK ws. ustawy na temat pieczy zastępczej
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Ustawa na temat wspieraniu bliskich i programie pieczy zastępczej dyskryminuje niepubliczne ośrodki adopcyjne – uważają posłowie PiS, którzy złożyli w związku z naszym wniosek sluzace do Trybunału Konstytucyjnego. *

W myśl ustawy na temat wspieraniu bliskich i programie pieczy zastępczej za organizowanie adopcji odpowiedzialny jest marszałek województwa, zas nie – jak do tej pory – powiat. Ośrodki funkcjonujące przed wejściem ustawy po życie zostały zlikwidowane, a w katalogów miejsce powołano nowe. Adopcje są w tym momencie zadaniem zleconym, na które marszałkowie dostają pieniądze wraz z budżetu państwa.

Marszałkowie, tworząc nowe ośrodki, mogli skorzystać z dotychczas funkcjonujących struktur. W myśl ustawy musieli zatrudnić pracowników tych ośrodków publicznych, które przeprowadziły dziesieciu adopcji w ciągu roku i tych ośrodków niepublicznych, które mają na swoim koncie dwadziescia adopcji.

Wedlug Elżbiety Rafalskiej (PiS) limity te – różne gwoli placówek niepublicznych i publicznych – są dyskryminujące jak i równiez niezgodne z konstytucją. W związku sposród tym – jak poinformowała we wtorek na rady prasowej a mianowicie jej klub złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, argumentując, że model ten niezgodny jest sposród art. 32 konstytucji mówiącym, że kazdy mają prawo do równego traktowania poprzez władze publiczne i pies z kulawa noga nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Jednocześnie Rafalska zapowiedziała, że po środę a mianowicie podczas pozostalego czytania nowelizacji ustawy a mianowicie jej klub zgłosi poprawkę, zrównującą limity dla ośrodków publicznych i niepublicznych. Wyraziła nadzieję, że dzięki temu część ośrodków mogłaby wznowić działalność.

Obecna na narady Beata Dołęgowska, prezeska Fundacji Dziecko-Adpocja-Rodzina, której ośrodek został zlikwidowany, poinformowała, że podobny los spotkał ok. 45 proc. placówek działających przed wejściem po życie ustawy. Ze 106 ośrodków pozostało 40 placówek publicznych (wcześniej było katalogów 50) jak i równiez 20 ośrodków niepublicznych. Podkreśliła, że obecnie są województwa, w których jeden ośrodek przypada w ponad milion mieszkańców. Dodała, że oznacza to dłuższe przewidywanie na dziecko, kolejki sluzace do szkoleń jak i równiez wydłużenie innych procedur. Zaznaczyła, ze obecnie żaden ośrodek nie przewodzi szkoleń, które muszą mieć wszyscy petenci na rodziców adopcyjnych.

Dołęgowska przypomniała, że likwidacja części ośrodków spowodowała, że pliki osób, które w tych propozycji rozpoczęły staranie o milusinski, musiały zostać przekazane az do innych placówek, co często oznacza konieczność rozpoczynania strategie od nowa.

Rafalska zwróciła uwagę, że nakazami ustawy zostały pokrzywdzone również rodziny zastępcze spokrewnione, które otrzymują znacznie niższe świadczenia na dzieci niż bliskich niespokrewnione. Zapowiedziała, że jej klub zgłosi również poprawkę, które miałaby te różnice wyrównać.

Dodała, że jeśli poprawki zostaną przyjęte, do niej klub wycofa wniosek sposród TK. (PAP)

akw/ bos/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy