PJN chce likwidacji gimnazjów i oswiaty dla siedmiolatków

27 lipca, 2020
Category: rózne

Likwidację gimnazjów, przywrócenie 8-klasowych podstawówek, 4-letnich liceów i 5-letnich techników i rozpoczynanie edukacji szkolnej po wieku siedmiu lat – przewidują oferty PJN, które mają być jednym z najważniejszych tematów rywalizacji wyborczej partii.

„Polska szkoła ostatnimi czasy w coraz większym zakresie wymaga rozpoczęcia dyskusji ponad tym, jak trzeba zmienić. Będziemy dyskutowali co jeszcze w krajowej szkole jest do uzdrowienia, co jest jest jeszcze do zrobienia, żeby szkoła była faktycznie laboratorium Naszego kraju obywatelskiej” – powiedział przy czwartek w konferencji prasowej w Toruniu prezes PJN, Paweł Kujon.

Zaznaczył, że PJN swoimi propozycjami przemian w edukacji chce zainteresować różne środowiska i poddać je obszernej dyskusji. Przewidziano, że dysputa będzie prowadzona przez 3 tygodnie.

„W naszym przekonaniu będzie wydaje sie byc jednym z najważniejszych tematów rywalizacji. Przygotowaliśmy uzywane przez nas propozycje jak należy zmienić w krajowej oświacie (… ) Nie zaakceptowac zamykamy się w swoim środowisku, przeanalizujemy wszytko co do nas napłynie. Okres do jednej września to będzie czas, kiedy będziemy mówili na temat tych sprawach” – podkreślił Kowal.

Dzieki konferencji przedstawiono główne założenia zmian przy edukacji przygotowane przez PJN. W propozycjach, oprócz przywrócenia dawnego systemu edukacji na poziomie podstawowym i średnim oraz utrzymania zasady rozpoczynania szkoły w stuleciu siedmiu lat, postulowano zapewnienie bezpłatnych przedszkoli dla wszystkich dzieci, uzytkowanie jednego podręcznika do wiadomego przedmiotu i stworzenie możliwości korzystania z podręczników w postaci elektronicznej, zapoczatkowanie pełnego kursu historii w szkołach średnich.

PJN okresla też na konieczność zamiany systemu kształcenia nauczycieli dającego gwarancję porzadnego przygotowania merytorycznego, metodycznego i dydaktycznego, zagwarantowanie każdemu nauczycielowi możliwości dostępu do konsultanta metodycznego jak i równiez konsultanta, zapoczatkowanie zmian po systemie awansu zawodowego profesorów, możliwość wyboru przez instruktorów form zatrudnienia nie tylko na podstawie o Kartę Nauczyciela, jednak też na bazie kontraktów.

Wśród założeń odmian w oswiaty znalazły się także sprawy podniesienia rangi i prestiżu szkolnictwa fachowego, wsparcia gwoli małych szkół wiejskich, współdecydowania przez rodziców o sytuacjach związanych wraz z kształceniem jak i równiez wychowaniem dzieci. (PAP)

rau/ ls/