Plewa: reforma wychodzi na przeciwko wyzwaniom stojącym przed rolnictwem

Plewa: reforma wychodzi na przeciwko wyzwaniom stojącym przed rolnictwem
27 lipca, 2020
Category: inne

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 wysiada na przeciwko wyzwaniom stojącym przed rolnictwem – uważa dyrektor z Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa KE Jerzy Plewa. Po środę zostało osiągnięte uklad w tej sprawie między PE, KE i Radą.

Jak mówił Plewa podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, rozchodzi o tego typu wyzwania jakim sposobem: zmiany klimatyczne, potrzeba opieki środowiska, zagwarantowanie długofalowej konkurencyjności rolnictwa europejskiego i bezpieczeństwa żywnościowego.

Osiągnięte porozumienie co do WPR ma charakter polityczny, gdyż dzis wymaga to siano przełożenia w konkretny tekst legislacyjny i przegłosowania go w Parlamencie Europejskim. Głosowania odbędą się jesienią – wyjaśnił Plewa. Dodał, że po to, by dojść do wspólnych uzgodnień odbyło się aż 42 zebrania w gronie tych 3 instytucji.

Dyrektor poinformował, że porozumienie odnosi sie do czterech kontroli polityką rolną w UE: dopłat bezpośrednich, rozwoju obszarów wiejskich, struktury rynków rolnych oraz regulacji związanych sposród finansowaniem jak i równiez kontrolą wydatków na WPR.

Jeżeli rozchodzi o dopłaty bezpośrednie, to nie będzie wyrównania tychze płatności, lecz założono katalogów stopniowe wyrównywanie. Najważniejsze na rzecz Polski jest uzyskanie zgody na ówczesny uproszczony program dopłat tzw. SAPS, to znaczy jednolitych dopłat do hektara – ocenił Plewa.

Zaznaczył, że uzgodniono, iż sposród gospodarstw, które otrzymują powyżej 150 tys. euro rocznie zostanie zabrane 5 proc. środków, które przeznaczane będą na oplacanie tzw. II filaru WPR, czyli progresu obszarów wiejskich.

Więcej pieniędzy będzie gwoli młodych rolników – średnio o 25 proc. Przy czym wsparcie a mianowicie jak mówił Plewa – to ma być kierowane do gospodarstw mniejszych (np. nie większych niż siega średnia krajowa gospodarstwa rolnego). Dodał, że młodzi rolnicy będą także otrzymywali wsparcie w ramach II filara.

Reforma WPR obejmie także małe gospodarstwa, gwoli których przewiduje się znaczne uproszczenie dopłat. Mogą te banki otrzymywać od 500-1250 ó rocznie. Kto i jak duzo dostanie – o tym będą decydować na wlasna reke kraje.

Porozumiano się także, co do tak zwanym. zazielenienia. Prognozuje ono obowiązkowe utrzymanie stałych użytków zielonych lub pastwisk. Taki obowiązek będą miały gospodarstwa o powierzchni powyżej 15 hektarów. Za nieprzestrzeganie tego postulatu, rolnik otrzyma o trzydziestu proc. mniejszą dopłatę. W kolejnych latach kary te jeszcze wzrosną – dodał.

Podtrzymano propozycję dywersyfikacji upraw. Gospodarstwa powyżej 10 ha będą musiały posiadać co najmniej dwie uprawy rolne, a większe, których obszar siega nie w mniejszym stopniu, niż 30 ha – 3 hodowli. Przy czym główna uprawa nie zaakceptowac może zajmować więcej, niż 75 proc. powierzchni.

Uzgodniono ponadto, że gdy w unijnym budżecie zabraknie pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, nastąpi redukcja płatności, ale nie zaakceptowac będzie ona dotyczyła gospodarstw dostających skromniej niż 2 tys. ó rocznie. W przypadku Polski nie zaakceptowac dotyczy to ok. 70 proc. gospodarstw.

Jeżeli rozchodzi o płatności na rozwój obszarów wiejskich (II filar) – to co najmniej trzydziestu proc. środków musi być przeznaczone w programy rolno-środowiskowe oraz obszarów o trudnych warunkach gospodarowania – poinformował Plewa. (PAP)

awy/ mki/