Podkarpackie: Stopien rzek stopniowo się stabilizuje; rośnie Wisła

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje inf. przybieraniu Wisły i alarmie powodziowym w Tarnobrzegu #

30. 07. Rzeszów (PAP) – Poziom większości rzek Podkarpacia stopniowo się obniża. W piątek rośnie jedynie poziom h2o w Wiśle, przez którą przechodzi fala wezbraniowa. Po związku z przekroczaniem przez Wisłę postaci alarmowego przy Sandomierzu, po piątek ogłoszono alarm powodziowy dla miasta Tarnobrzega.

Aktualnie rzeka wykracza stan alarmowy w Zawichoście o w porzadku. 40 cm i przy Sandomierzu o 1 cm. Jej pulap nadal rośnie.

Jak gwarantuje Miejskie Srodek Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu, na obecną chwilę nie ma bezpośredniego zagrożenia i konieczności ewakuacji, choć sytuacja jest poważna. Jednak apeluje az do mieszkańców o uwagę jak i równiez sprawdzanie na bieżąco komunikatów służb ratowniczych przekazywanych na miejscu i podawanych poprzez srodowiska.

Przez całą noc około czterystu strażaków pomagało w umacnianiu wyrw na rzece Trześniówce jak i równiez w wale wiślanym przy Zalesiu Gorzyckim w gminie Gorzyce, pow. tarnobrzeskim.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Rzeszowie komunikuje, że w ciagu nocy lub morzem ranem spodziewana jest w Wiśle w Sandomierzu fala kulminacyjna i przekroczenie tam stanu alarmowego o ok. 10 cm. Natomiast w sobotę zanim południem, kiedy fala dojdzie do Zawichostu, może tam przekroczyć alarm o 80 cm.

Stabilne są także na chwilę obecną wody Sanu, który przekracza przy Nisku wylacznie stan ostrzegawczy o około metr. Aczkolwiek w sobotę spodziewane wydaje sie tam wezbranie wód i przekroczenie stanu alarmowego o ok. piec cm.

Postac alarmowy przekracza jeszcze Wisłok w Tryńczy, czyli tuz przy ujściu sluzace do Sanu, o ok. 20 cm, jednak woda już opada.

Ze względu na ustabilizowanie się sytuacji powodziowej w paru miejscach odwołano alarmy powodziowe lub zamieniono na pogotowia przeciwpowodziowe. Dzis pogotowie obowiązuje jeszcze w poszczególnych gminach powiatów: tarnobrzeskiego, przemyskiego, przeworskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, mieleckiego jak i równiez niżańskiego a takze w mieście Sieniawie.

Prognozy pogody przewidują po południu i w ciagu nocy przelotne opady w zachodniej części regionu.

Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. kpt. Marcin Betleja, w związku z ulewnymi deszczami, które przechodziły morzem regionem od kilku dni strażacy interweniowali od środy ponad piecset razy. Byli wzywani najczęściej do wypompowania wody wraz z ulic, piwnic i posesji oraz sluzace do pomocy tuz przy zabezpieczaniu domów przed zalaniem. Pomagali także w umacnianiu wałów na Wiśle po Zalesiu Gorzyckim i Trześniówce w pow. tarnobrzeskim. Profilaktycznie ewakuowano po gminie Jeżowe sześć osób i 10 sztuk zwierząt. (PAP)

api/ malk/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy