Podlaskie: Zaczyna się świąteczna akcja „Zaopiekuj się aniołkiem”

Podlaskie: Zaczyna się świąteczna akcja „Zaopiekuj się aniołkiem”
27 lipca, 2020
Category: inne

W Białymstoku rusza przedświąteczna akcja charytatywna „Zaopiekuj się aniołkiem”, organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”. Dzięki akcji każdego roku wsparcie otrzymuje pare tysięcy najbardziej potrzebujących osób w Podlaskiem.

To jedna z większych jak i równiez bardziej znanych świątecznych dzialaniu charytatywnych w regionie; jest organizowana od momentu kilkunastu lat.

W tym roku Towarzystwo „Droga” chce przygotować żywnościowe paczki dla 6 tys. potrzebujących osób oraz jednej, 2 tys. paczek ze słodyczami dla dzieci – poinformował w czwartek na narady prasowej szef stowarzyszenia werbista ojciec Edward Konkol. Konkol opowiedział o akcji po towarzystwie przebranych za aniołki dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia.

Na paczki dla najmlodzszych potrzebnych jest ok. 3 ton słodyczy. Konkol zaapelował do przedszkoli, szkół, zakładów pracy, zeby organizowały u siebie zbiórki słodyczy. Paczki trafią do pociechy tuż wedlug świętach.

Jakim sposobem mówił wcześniej Konkol, akcją „Zaopiekuj się aniołkiem” pragnie uwrażliwić osób na osoby ubogie i potrzebujące, pokazać, że nalezy dać wykladzinom „odrobinę serca” i przy ten sposób pomóc dywanom zorganizować święta u siebie.

W ramach akcji 14 grudnia w branzy Kościuszki pozostanie otwarta żywa szopka. W okresie świątecznym będzie tam Święta Rodzina, osiołek i baranki z Akcentu ZOO przy Białymstoku. W okresie między katolickimi a prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia pociechy i młodzież będą w tamtym miejscu śpiewać kolędy.

W szopce i przy 20 dużych sklepach w Białymstoku będzie można kupić świąteczne ozdoby wykonane ręcznie przez wolontariuszy oraz poprzez rodziców dzieci, którym owocuje Stowarzyszenie. Będą m. in. rozprowadzane świece, stroiki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, żłóbki. W czasie dwóch weekendów po jednym z hipermarketów zostanie wyprawiona kwesta dla akcji. Za pieniądze zdobyte ze sprzedaży i zebrane podczas kwesty Stowarzyszenie pomoże najbardziej potrzebującym mieszkańcom obszaru.

22 grudnia przy Ratuszu odbędzie się ekumeniczna Wigilia, podczas której ubodzy jak i równiez potrzebujący będą mogli zabrać do domu przygotowane poprzez darczyńców świąteczne potrawy. Konkol zaprasza na nią kazdego mieszkańców. Jak powiedział, będzie to szansa, aby złożyć życzenia jak i równiez uścisnąć dłoń ludziom, którym od dawna nikt nie zaakceptowac składał świątecznych życzeń.

Stowarzyszenie „Droga” działa od 1991 roku i jest jedną z najbardziej znanych i aktywnych w Podlaskiem struktury, zajmujących się dziećmi z rodzin ubogich i patologicznych. Prowadzi gmach, w którym dzieci znajdują schronienie, mogą odrobić lekcje. Stowarzyszenie podtrzymuje całe rodziny: organizuje letni wypoczynek, zbiórki żywności jak i równiez odzieży, pomoc terapeutyczną. Zbiera też pieniądze na stypendia dla najzdolniejszych podopiecznych. Dwa razy do r.: przed świętami Bożego Narodzin i Wielkanocą organizuje paczki żywnościowe gwoli kilku tysięcy osób wraz z regionu. (PAP)

swi/ bno/