Polimex Mostostal przegrał sposród GDDKiA, jednak wychodzi wraz z dołka. Projekty są ambitne

Polimex Mostostal przegrał sposród GDDKiA, jednak wychodzi wraz z dołka. Projekty są ambitne
Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

Niepomyślnie na rzecz podnoszącej się z ogromnego kryzysu spółki Polimex-Mostostal zakończyło się postępowanie sądowe przeciwko GDDKiA. Firma domagała się od naszej instytucji niemal 40 mln złotych wraz z odsetkami. Chodziło na temat zwrot środków poniesionych na zakup równo drożejących w tym okresie materiałów potrzebnych sluzace do realizacji kontraktu na budowę autostrady A2. Patrząc jednak na minione wyniki finansowe spółki a takze opublikowaną strategię na kolejne 5 lat, można wyciągnąć wniosek, że Polimex powoli wychodzi „z dołka”.

Sąd oddalił powództwo spółki Mostostal Warszawa, Acciona Infraestructuras oraz Polimex-Mostostal przeciw Skarbowi Państwa, a dokładniej Generalnemu Dyrektorowi Dróg Lokalnych i Autostrad o zapłatę 36, 96 mln złotych wraz z odsetkami. Dotyczyło ono postepu cen materialów i asfaltów w ramach umowy zawartej miesiaca 28 września 2009 roku na plan i budowę autostrady A2 Stryków-Konotopa.

Nie jest to dobra wiadomość na rzecz spółki borykającej się od czasu kilku czasów z klopotami. Dodatkowo, jak czytamy przy komunikacie, sąd nakazał zapłatę na rzecz Skarbu Państwa 7200 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu. Sprawa trwała ponad 3 czasy.

Spółka wpadła w tarapaty w efekty realizacji kontraktów drogowych sprzed ponad pięciu laty. Gwałtowny wzrost wartosci materiałów spowodował straty pieniezne Polimexu. W nastepstwie tego akcje spadły do poziomu groszowego i zawieszono ich notowania spółki.

Polimex jest obecnie notowany przy systemie notowań jednolitych. Innymi slowy, że przy ciągu dnia ustalany jest tzw. warsztaty jednolity, na którym podpisywane są transakcje kupna i sprzedaży papierów. Zarząd spółki informował na koniec sierpnia tego roku, że jeszcze we wrześniu mogą one powrócić do notowań ciągłych, co jest równoznaczne z ustanowieniem, że jej papiery będą wyceniane na bieżąco podczas sesji giełdowej.

Spółka usprawnia swoje efekty. W pierwotnym półroczu owego roku zarobiła 37, piec mln złotych skonsolidowanego profitu netto, a jeszcze przy analogicznym sezonie roku poprzedniego spółka notowała stratę w stopniu prawie 85 mln złotych. Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku Polimex osiągnął przychody z działalności kontynuowanej wynoszące 1-wsza, 118 mld złotych.

Efekty kwartalne spółki Polimex-Mostostal z ostatnich 3 lat

Źródło:

Według opublikowanej przez spółkę strategi dzieki lata 2016-2020, przychody w tym okresie mają wynieść 8, 65 mld złotych, jak daje około 1, 73 mld złotych przychodów na rok. Patrząc dlatego na efekty z ostatniego półrocza, taki sukces w tym roku jest możliwy do osiągnięcia.

Poza zwiększeniem przychodów spółka planuje usilny rozwój w rynkach energetycznym i naftowo-chemiczno-gazowym oraz odbudowę pozycji w budownictwie przemysłowym. Chce również uczestniczyć przy realizacji projektów strategicznych gwoli polskiej ekonomii.

W strategi zawarto również powrót na stałe sluzace do rentowności za posrednictwem model biznesowy zapewniający zwiększoną stabilność w okresach wahań koniunktury na rynkach, w których działa grupa. Przedsiebiorstwo chce także postawić na obniżenie wskaźnika zadłużenia i na sprawne procesy pozyskiwania i adaptacji kontraktów, które ograniczą ryzyko prowadzonej działalności.

Z kontraktów energetycznych Polimex-Mostostal zamierza wypracować 3, jedenastu mld złotych przychodów, po segmencie naftowo – gazowo – chemicznym 1, szesc mld złotych, a przy segmencie budownictwa przemysłowego 0, 85 mld złotych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy