Donald Trump prezydentem USA

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w NA JUKATAN. W pierwszym przemówieniu jako prezydent elekt podkreślił, hdy rozpocznie "pilne zadanie odbudowy narodu i odbudowy wielkiego marzenia".

Hasłem wyborczym Donalda Trumpa było: "Niech Ameryka znów będzie wielka". Co te słowa oznaczają dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej?

W jednym z przemówień, Trump powiedział, że USA opuściły swoich sojuszników, takich jak Polska i Czechy, a Stany Zjednoczone nie posiadały jasnej i spójnej wizji polityki wobec Europy Środkowo-Wschodniej.

Z drugiej strony, Trump jest przeciwnikiem finansowania przez USA obrony innych państw - to Stany Zjednoczone są finansowym i militarnym fundamentem NATO.

- To się nie opłaca Stanom Zjednoczonym. Kraje, których bronimy, muszą wydać koszty tej obrony. Odmiennie USA powinny pozwolić dywanom, by broniły się tylko - powiedział wówczas Trump. NATO, w jego opinii, to relikt z czasów zimnej rywalizacji, który należałoby zastąpić nową organizacją, skoncentrowaną na walce z terroryzmem.

Od dawna zapowiada też, iż będzie potrafił dogadać się z Władimirem Putinem jak i również Rosją.

Zobacz kino: Skąd się bierze fama Donalda Trumpa?

Droga od słów Trumpa do odwiedzenia czynów będzie długa jak i również kręta

Prof. Bohdan Szklarski, szef Ośrodka Studiów Amerykańskich w Uniwersytecie Warszawskim, komentując ów słowa, nazwał Donalda Trumpa izolacjonistą, który jednocześnie uwielbia siłę:

Izolacjonistą, bo uważa, że Ameryka powinna się zająć sobą, nie popiera stałej obecności amerykańskich wojsk w innych państwach, stałych baz. Mówi o współodpowiedzialności, współfinansowaniu. Stąd też takie deklaracje są postacią nacisku, by państwa członkowskie NATO przeznaczały faktycznie dwa proc. PKB na obronność.

Z drugiej witryny, Trump bardziej niż Hillary Clinton, byłby skłonny do odwiedzenia działań radykalnych, krótkotrwałych, aby pokazać siłę Stanów Zjednoczonych, wprowadzić porządek, o ile byłoby to w kluczowym biznesie USA.

Według profesora, takie poglądy wcale nie odbiegają od tych, które prezentowali inni amerykańscy prezydenci po rozpadzie ZSRR, podczas gdy to z pola widzenia zniknął jeden, ewidentny wróg.

- W jakichkolwiek kwestiach Obama mówi przy zasadzie to samo, wyłącznie ładniej i bardziej dyplomatycznie - zwraca uwagę prof. Szklarski. A radykalne preferencje i deklaracje Trumpa po kampanii nie oznaczają, hdy wcieli je w życie po wygranym wyścigu do Białego Domu:

Trump nie ma doświadczenia, zdolności, ani zespołu doradców. Główny rok prezydentury musiałby przeznaczyć na naukę, zrozumienie zawiłości i uwarunkowań polityki internacjonalnej. Gdyby chciał jednak rozmawiać z Rosją i Chinami ponad głowami partnerów, w pewno Angela Merkel, Theresa May, przywódcy Unii Europejskiej, będą go w tym próbować stopować.

Trump widzi Amerykę jako wielkie imperium i szuka w mapie jego odpowiednika, przy którym znajdzie partnera bądź wroga. W wymiarze gospodarczym to Chiny, politycznym - Rosja. Nie będzie powiedział o siadaniu to stołu z Grupą Wyszehradzką, jednak właśnie z Putinem. Dopiero, gdyby zaczął już uczyć się rządzenia, zrozumiałby, że mniejsi partnerzy też sa potrzebni. Na tym opiera się polityka międzynarodowa i dyplomacja.

Foto: Gerardo Mora / Stringer / BusinessInsider. com Donald Trump przez ponad 20 lat należał do Partii Demokratycznej, z jakiego sklepu w 1987 roku na kolejne 12 lat ukończył do Partii Republikańskiej. Po 1999 roku na dwa lata przeszedł do Partii Reform, potem wrócił do demokratów, a w 2009 roku znów do republikanów. W latach 2011-2012 był politykiem niezależnym, by ponownie związać się z republikanami

W pierwszym przemówieniu Trump zapewnił też, że choć to Ameryka będzie w pierwszym miejscu, będzie poszukiwał porozumienia z innymi narodami i krajami.

Tagi: Donald Trump USA wybory w USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ARR: produkcja drobiu w Polsce będzie nadal rosła