Brexit: co się stanie, jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE

Co się stanie, jeśli Wielka Brytania wyjdzie spośród Unii Europejskiej? David Cameron poda się do dymisji już w piątek, kurs funta się załamie, an inwestorzy będą pozbywać się akcji dla bezpieczniejszych instrumentów, głównie obligacji - przewiduje bank HSBC.

Brexit będzie mieć sporo doraźnych, ale i długofalowych skutków. Według analityków HSBC jak i również głównego ekonomisty banku Simona Wellsa, Brytyjczycy momentalnie odczują decyzję o wyjściu wraz z Unii Europejskiej - relacjonuje brytyjski Business Insider.

Funt w dół o kilkanaście procent

W ich prognozie kurs funta w porównaniu do dolara spadnie na temat 15 proc., a brytyjska waluta ma tracić też w stosunku do euro. To i tak bardziej optymistyczna prognoza, niż George'a Sorosa, który przewiduje spadek o 20 proc. i straszy Wielką Brytanię powtórką z "Czarnej Środy", czyli dnia, kiedy to swoim spekulacja na funcie doprowadziła do załamania kursu tejże waluty.

Maciej Morawski z TMS Brokers, fascynujący się analizą techniczną, zmniejsza jednak - jego zdaniem 15 proc. spadek wówczas zbyt odważna prognoza. - Moim zdaniem to odrobinę za dużo, jak na pierwszą reakcję, raczej zmniejszenie wyniesie ok. 10 proc. Oczywiście, w dłuższym terminie 15 proc. jest bardzo możliwe - ocenia Morawski.

David Cameron do odwiedzenia dymisji

HSBC przewiduje też, że David Cameron już po piątek poda się do odwiedzenia dymisji, jeśli Brytyjczycy w referendum będą woleli Brexit niż pozostanie w UE. Według banku ewentualną sprawę rozpoczęcia negocjacji i procesów niezbędnych do wyjścia z Unii obecny premier zostawi swoim następcom.

W teorii istnieje jeszcze 3 opcja: rząd ignoruje efekty referendum i nie startuje procedury wyjścia z UE. To jednak, zdaniem Morawskiego, jest niemożliwe. - O ile rząd nie przepchnie dalej tej kwestii, to jak i również tak nie zostanie wybierany po raz drugi. Referendum może nie być formalnie wiążące, ale rząd zostanie musiał działać zgodnie spośród jego wynikiem - podkreśla nasz rozmówca.

Główny indeks londyńskiej giełdy czekają spadki

Kolejnym, natychmiastowym skutkiem Brexitu mają być spadki w FTSE100, zwanym popularnie footsie, czyli głównym indeksie londyńskiej giełdy, obejmującym 100 najpopularniejszych spółek tam notowanych, także pod względem kapitalizacji, oraz płynności. HSBC nie pokusił się jednak o ocena, jaki może być dokładnie spadek na footsie, natomiast Maciej Morawski potwierdza, hdy to bardzo trudne do odwiedzenia przewidzenia.

Na pewno w razie Brexitu zostanie panika i wszyscy zaczną wyprzedawać akcje. Nastąpi odraza do ryzyka w dziedzinie, inwestorzy zaczną iść w dobre aktywa: złoto i obligacje, np. japońskie lub amerykańskie. Moim zdaniem jednak wszystkie indeksy giełdowe "dostaną" według Brexicie, a footsie najmocniej, bo po prostu wydaje się być brytyjski.

Bank Anglii interweniuje?

Bank Anglii i Europejski Bank Centralny zadeklarowały gotowość do podejmowania interwencji na rynkach walutowych, a podług HSBC ten pierwszy może zostać zmuszony do operowania, by ratować płynność funta. Jest to jednak mało przypuszczalne, ocenia bank. Jak daje Maciej Morawski z TMS, jeszcze mniej prawdopodobne jest, by wspomniane instytucje pieniężne miały "ratować" kurs funta.

- Raczej Bank Anglii i ECB odrzucić będą próbowały powstrzymywać aprecjacji czy deprecjacji waluty, an interweniować będą w kwestii właśnie płynności, żeby nie zaakceptować stało się tak, jak na przykład z frankiem w "czarny czwartek", kiedy to odrzucić było aktywnych zleceń na rynku i waluta przepuściła płynność - tłumaczy Maciej Morawski.

Brexit = problemy polityczne w kompletnej Europie

O ile jednak są to prognozy ekonomiczne, o tyle najważniejszym skutkiem Brexitu mogą być zmiany polityczne. Celnie podsumował to bank Morgan Stanley, który na 1 wykresie pokazał jak skrajne, populistyczne partie zyskują poparcie w Europie w niedawnych miesiącach.

Według MS, Brexit może tylko dać więcej pewności tym partiom w wyborczych zmaganiach, a z kolei ludzi umocnić w przekonaniu, że pierwotnego głos może naprawdę trochę zmienić. Morgan Stanley przewidywał też, że wyjście Uk z Unii Europejskiej "spustoszy rynki w 6 miesięcy".

Zobacz, co wciąż warto wiedzieć o Brexit.

Tagi: Brexit Duża Brytania giełda Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Bank centralny Szwajcarii utrzymał mieszaniny procentowe bez zmian Pieniądze