Polscy Romowie protestują przeciw dekretowi włoskiego rządu ws. imigrantów

Polscy Romowie protestują przeciw dekretowi włoskiego rządu ws. imigrantów
27 lipca, 2020
Category: inne

Zaniepokojenie oraz wyrazy ubolewania z powodu nowego dekretu rządu włoskiego, który umozliwia natychmiastowe wydzielanie imigrantów, uznanych za niebezpiecznych, wyraziło we wtorek Towarzystwo Romów w Polsce. List w tej sprawie skierowali do włoskiej oredownik w Warszawie Anny Blefari Melazzi.

Wedlug polskich Romów, dekret wymierzony jest głównie w mieszkancówrezydentów Rumunii, w tym również a mianowicie a może przede wszystkim a mianowicie w rumuńskich Romów przebywających na terenie Włoch.

Stowarzyszenie podkreśliłow liście, że od wielu miesięcy media informują o wzmagającej się we Włoszech niechęci wobec rumuńskich Romów.

„Dziennikarze oraz część polityków obwiniają Rumunów jak i równiez rumuńskich Romów za narastającą falę przestępczości i domagają się podjęcia w stosunku do tych propozycji środków nadzwyczajnych. Wprowadzenie dekretu, na mocy którego nie (… ) sądy, ale szefowie lokalnej policji mają decydować o tym, który jest przestępcą i nie powinien przebywać na terenie Włoch, wydaje się takim nadzwyczajnym i zupełnie nieuprawnionym środkiem, dyskryminującym niektórych obywateli UE” – głosi pismo.

Towarzystwo Romów dobitnie zaprotestowało jednoczesnie „przeciwko przypisywaniu przestępczej działalności mniejszości romskiej”. Ich zdaniem, przyczynia się to do jej stygmatyzacji i skazywania na szykany ze strony www społeczności większościowej. „Dawanie znaku równości między czynami popełnionymi przez stajnie przestępcze, a zupełnie niezwiązaną z takimi działaniami niewinną społecznością romską, grozi rozpętaniem poważnych nastepstw społecznych” – uważają przywódce stowarzyszenia.

Polscy Romowie chcą wierzyć, że włoski rząd „będzie niekaprysnie stać w straży gwarancji praw człowieka oraz przyczyniać się az do budowy społeczeństwa opartego dzieki dialogu jak i równiez tolerancji”.

Rozporzadzenie jest reakcją na falę przestępstw wraz z udziałem imigrantów z Rumunii. Opinię publiczną wzburzyło okrutne morderstwo mieszkanki Rzymu popełnione przez rumuńskiego Roma. Doszło też sluzace do chuligańskich ataków na imigrantów z Rumunii. Na mocy dekretu prefekci poszczególnych miast zdobyli prawo do wydalania wraz z Włoch obywateli państw Unii Europejskiej ze względów – jak to ujęto – „bezpieczeństwa publicznego”. Dotychczas wydalono z Włoch około 20 obywateli Rumunii.

Stowarzyszenie Romów w Polsce utworzono na początku 1992 r.. Podstawowym jego zadaniem wydaje sie byc działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów przy życiu społeczności polskiej, której – pomimo własnej, charakterystycznej tożsamości a mianowicie czują się członkami. (PAP)

szf/ itm/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy