Polska praca w „Science” wyjaśnia tajemnice powstawania nowotworów

27 lipca, 2020
Category: inne

Białko komórkowe na temat nazwie PML jest niezbędne do prawidłowego zajścia procesu programowanej śmierci komórki jak i równiez może stanowić cel swiezej terapii antynowotworowej – przypuszczają naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej dywanom. Marcelego Nenckiego PAN.

Pracę, dotyczącą mechanizmu wystepowania choroby nowotworowej, której Ludzie z polski są współautorami, opublikowano przy internetowej klasy prestiżowego miesieczniki „Science”. Przy wersji pisanej artykuł ukaże się przypuszczalnie w najbliższy czwartek.

Praca została zaliczona przez redakcję pisma sluzace do kategorii Science Express, innymi slowy najlepszych prac opublikowanych w ponizszym periodyku.

Artykuł pt. „PML regulatews apoptosis at endoplasmic reticulum by modulating calcium release” wydaje sie wynikiem współpracy naukowców wraz z Polski, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Swoim autorami wraz z strony polskiej są: prof. Jerzy Duszyński, dr. hab. Mariusz Więckowski i doktorantka mgr Magda Lebiedzińska.

Naukowcy ci wykazali, że zaklócenie komunikacji pomiędzy strukturami wewnątrz komórki może prowadzić do powstawania przemian nowotworowych. Prawdziwie nowatorskim stwierdzeniem było zaś wykazanie, że jednym z ważnych elementów naszej komunikacji wydaje sie byc białko PML (promyelocytic leukaemia protein), będące supresorem białaczki promielocytowej – złośliwego nowotworu krwi jak i równiez szpiku kostnego.

Już od wielu lat wiadomo, że uszkodzenie genetyczne białka PML leży u podstaw mnóstwo chorób nowotworowych. Jak wyjaśnia prof. Duszyński, materiał genetyczny komórki jest podatny w uszkodzenia, będące wynikiem działania różnych czynników środowiskowych, np. szkodliwych związków chemicznych lub promieniowania jonizującego. Prawidłowe białko PML, znajdujące się w jądrze komórki, jest niezbedne do rozpoznania takich uszkodzeń. Sytuacja, w której dojdzie do powstania jego nieprawidłowej postaci, może więc prowadzić do nagromadzania uszkodzeń DNA w komórkach, a w konsekwencji do rozwoju zmian nowotworowych.

Jednak białko PML występuje nie tylko po jądrze komórkowym, ale też innych do niej przedziałach. O roli jaką odgrywa pozajądrowe białko PML do tej pory niewiele wiedziano. Zamieszczona w najnowszym numerze „Science” praca, zrobiona we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Harvarda jak i równiez Uniwersytetu w Ferrarze, wyjaśnia tę kwestię.

W doswiadczeniach, które charakteryzuje artykuł, wykorzystano najnowsze techniki biologii molekularnej i najnowszej generacji sprzęt laboratoryjny. Dzięki nim udało się wykazać, że białko PML wydaje sie byc ważnym uczestnikiem procesu programowanej śmierci komórki (apoptozy) oraz wyjaśniono mechanizm jego działania w tym procesie.

Prof. Duszyński tłumaczy, że apoptoza jest zjawiskiem, przy którym jakie mozliwosci minutę miliony komórek naszego organizmu ulegają samozniszczeniu. Np. wiele „zużytych” komórek krwi jest ciągle zastępowanych nowymi komórkami. „Gdyby te +zużyte+ komórki rozpadały się po sposób niekontrolowany, mielibyśmy do czynienia z permanentnym i ostrym stanem zapalnym organizmu – podkreśla naukowiec. – W danym etapie apoptozy komórka rozpada się zaś na drobne pęcherzyki, które są pochłaniane poprzez wyspecjalizowane komórki. Do postaci zapalnego nie dochodzi, nalezy zapytac o to co więcej a mianowicie wiele składników zużytych komórek jest +recyklingowanych+ w organizmie”.

Apoptotycznie umierają również komórki ciała, po których doszło do zniszczenia materiału genetycznego lub które zostały zainfekowane wirusami. Jednak komórki nowotworowe bardzo opornie wchodzą w ten przebieg. Uważa się, że to właśnie zaklócenie apoptozy może być też jedną sposród przyczyn powstawania i rozwoju nowotworu. „Gdyby udało się nam pokonać ten opór komórek rakowatych do wchodzenia na drogę apoptozy, moglibyśmy znacznie ograniczyć rozwój choroby nowotworowej” – zaznacza prof. Duszyński.

„Wyniki omawianej roboty pozwalają przypuszczać, że białko PML może stanowić plan nowej kuracji antynowotworowej” – podsumowuje naukowiec z PAN. (PAP)

(więcej w Serwisie Naukowym PAP)

kap/ tot/