Pomysł Andrzeja Dudy w plomieniu krytyki. Specjalista: Nie można ludzi pytać w referendum, czy chcą wcześniej iść na emeryturę

Pomysł Andrzeja Dudy w plomieniu krytyki. Specjalista: Nie można ludzi pytać w referendum, czy chcą wcześniej iść na emeryturę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

– Odpowiedzialnością polityków jest podejmowanie decyzji. Gdybyśmy pytali społeczeństwo o to, jaki ma być ilosc lat emerytalny, jak duzo mamy zarabiać, to mielibyśmy system czysto referendalny i politycy nie zaakceptowac byliby mnie potrzebni a mianowicie mówi główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Przy czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda po specjalnym telewizyjnym wystąpieniu ma ogłosić swoją decyzję ws. wniosku o rozszerzenie referendum.

– Nie zaakceptowac można pytać obywateli, lub chcą wcześniej przechodzić w emeryturę, czy chcą więcej zarabiać, bo wiadomo jaka będzie odpowiedź. Więc nie zaakceptowac byłoby naszej firmie potrzeba polityków, Sejmu, potrzebni byliby urzędnicy, dobry aparat państwowy na to, zeby wykonywać wolę narodu, tylko problem polega na tym, że mamy krótką kołdrę, to trzeba sposród czegoś finansować – mówi ekspertka.

Jak podkreśla, odpowiedzialnością polityków wydaje sie byc zarówno podejmowanie decyzji, jak i „trzymanie po ryzach finansów publicznych”. a mianowicie Gdybyśmy pytali społeczeństwo o to, jaki ma być wiek emerytalny, ile dysponujemy zarabiać, która powinna być płaca minimalna, to ja myślę, że wtedy mielibyśmy system schludno referendalny, nie byliby mnie potrzebni politycy, ponieważ wola narodu, wola społeczeństwa mówiłaby, co posiada być stworzone, a urzędnicy by to wykonywali – mówi Starczewska-Krzysztoszek.

– W momencie, kiedy będziemy zadawać tego rodzaju pytania i będziemy zrzucać odpowiedzialność zbytnio podejmowanie decyzji, które wpływają na finanse publiczne, powodując, że brak budżetowy jak i równiez dług publiczny w długim okresie będzie rósł, to oznacza, że z mojej dziurki zdejmujemy odpowiedzialność, jesteśmy ci dobrzy, którzy chcą, by Polacy byli piękni, młodzi bogaci i zadowoleni, faktycznie się nie zaakceptowac da a mianowicie przekonuje Starczewska-Krzysztoszek.

Z wnioskiem do prezydenta, by sluzace do wrześniowego referendum dopisać 3 pytania: na temat wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło. 6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać dzieki trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych przy wyborach sluzace do Sejmu”; badz są „za utrzymaniem obecnego sposobu oplacania partii politycznych z budżetu państwa” jak i równiez czy są „za zapoczatkowaniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów uprawnienia podatkowego w korzyść podatnika”

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy