Portugalski budżet zainkasował już 183 mln ó

Portugalski budżet zainkasował już 183 mln ó
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Portugalski budżet zainkasował już 183 mln ó w następstwie tzw. aktu łaski na rzecz dłużników zalegających wobec państwa. Rząd wypatruje od tychze dłużników jeszcze co najmniej 517 mln ó.

Jednym z największych beneficjentów przebaczenia dla dłużników jest portugalski ZUS. Jakim sposobem ujawnił minister pracy i polityki socjalnej Pedro Mota Soares, obowiązujący od października br. akt łaski przyniósł już tejze instytucji wpływy na poziomie czterdziesci mln euro.

Z kolei do urzędów skarbowych trafiło po następstwie nowych przepisów około 143 mln euro. Pierwotnego płatnikami było 170 tys. zalegających fiskusowi z podatkami obywateli.

Ratyfikowany przez rząd Pedra Passosa Coelho film dokumentalny tzw. przebaczenia podatkowego dla dłużników obowiązuje od 4 października br. Przewiduje pan tymczasowe zwolnienie od nakazu spłaty procent i kosztów administracyjnych obsługi długu podmioty zalegające ze spłatą zobowiązań wobec fiskusa i ZUS.

_ Dzięki aktowi łaski dla dłużników rząd zapewnił sobie już wpływy na poziomie 183 mln euro. Skutkiem tego zrealizowane zostało ponad 26 proc. suplementarnych wpływów zaplanowanych na ów rok, które służą obniżeniu deficytu az do 5, 5 proc. _, poinformowało w komunikacie ministerstwo finansów po Lizbonie.

Az do 20 grudnia br. centroprawicowy rząd Passosa Coelho ma obowiazek zdobyć 700 mln ó w ramach pomocniczych wpływów budżetowych w efekcie przebaczenia podatkowego. 175 mln ó spodziewanych jest od dłużników ZUS, zaś pozostałe środki od osób zalegających wraz z płatnościami wobec fiskusa.

_ Z tytułu podatków dochodowego od osób fizycznych oraz dochodowego od czasu osób prawnych, a także VAT zadamy wpływów w stopniu 525 mln euro _, oszacował resort finansów.

Ogłoszony przez rząd akt łaski adresowany wydaje sie zarówno sluzace do instytucji jak i równiez firm, jak też sluzace do osób poszczególnych. Warunkiem odstąpienia państwa od czasu ściągnięcia zaległych odsetek jak i równiez wszelkich kosztów administracyjnych związanych z obsługą długu jest rozliczenie się z państwem do dwadziescia grudnia br.

W ocenie przedstawicieli rządu tzw. przebaczenie podatkowe umozliwi wielu kompaniom w efekcie przyspieszonej spłaty długów odzyskać wiarygodność na rynku i uniknąć niewypłacalności, a także zyskać możliwość ubiegania się o środki z unijnych funduszy na lata 2014-2020.

Czytaj więcej w

  • Portugalski rząd przebacza dłużnikom podatkowym
  • Premier Portugalii bez ogródek. „Kraj tego nie wytrzyma”
  • Od tak zaawansowanej usługi firma nie odliczy VAT
  • Szara strefa to już około 210 mld złotych

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy