Postac wyjątkowy w Krymie. Wysadzono linie przesyłowe

Postac wyjątkowy w Krymie. Wysadzono linie przesyłowe
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W wyniku umyślnego zniszczenia trakcji przesyłających prąd z Ukrainy na okupowany przez Rosję Krym po miastach półwyspu odłączono po niedzielę oświetlenie uliczne, wstrzymano ruch trolejbusów oraz ograniczono dostawy h2o – donoszą lokalne media. Bez dostępu do prądu jest blisko 2 mln ludzi. Władze wprowadziły stan wyjątkowy.

Reprezentant ukraińskiego MSW Ilia Kiwa potwierdził, że słupy energetyczne w graniczącym z Krymem obwodzie chersońskim zostały wysadzone. Sprawcy wydarzenia są wyszukiwani.

Minister energetyki w Kijowie Wołodymyr Demczyszyn oświadczył, że jedną z uszkodzonych trakcji można naprawić w ciągu doby, jednakze pod warunkiem, że ekipy remontowe będą miały do nich swobodny dostęp.

Przedsiębiorstwo Ukrenerho przekazało, że uczestnicy blokady Krymu, którą prowadzą Tatarzy i narodowy Prawy Rynek, zgodzili się w niedzielę rano, by specjaliści zabezpieczyli uszkodzone przy następstwie eksplozji przewody.

Władze krymskie informowały wcześniej, że przełączyły szpitale i inne ważne obiekty publiczne w zasilanie awaryjne. W metropolii Krymu, Symferopolu, prąd płynący do mieszkań i domów może być odłączany nawet na dziewięć godzin przy ciągu doby – powiedział szef administracji miejskiej Hennadij Bachariew, cytowany przez krymski portal 15minut.

Władze Sewastopola, który wydaje sie byc główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, podjęły decyzję o zamknięciu od momentu poniedziałku przedszkoli oraz odwołały lekcje po młodszych klasach.

Minister ekonomii komunalnej Krymu Ołeksandr Żdanow oświadczył, że w związku z awarią ograniczone zostaną także dostawy wody. Najgorsza sytuacja dominuje w 17-tysięcznym Sudaku w południowo-wschodniej części półwyspu, dokad woda będzie płynęła sposród kranów wylacznie przez dwie godziny na dobę.

Władze Krymu podjęły również decyzję o odłączeniu ogrzewania; nie będzie ono działało w ciągu poranka. Żdanow wyjaśnił, że ciepłownie unieruchomiono, gdyż temperatura powietrza wynosi 18 stopni Celsjusza.

Dwa słupy energetyczne po obwodzie chersońskim zostały wysadzone w nocy sposród soboty dzieki niedzielę. Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych ogłosiło dzieki Krymie postac wyjątkowy sluzace do czasu pełnego przywrócenia dostaw energii elektrycznej. Ogółem na Krym dostarczano prąd czterema trakcjami. Dwie pierwsze zostały uszkodzone – także przez nieznanych sprawców – jeszcze po piątek.

Ukraina dostarcza dzieki zajęty za posrednictwem Rosjan Krym ok. 80 proc. pomocnej mu ciepla. O rozbicie dostaw apelują do władz w Kijowie krymscy Tatarzy, którzy na aneksji półwyspu wyjechali dzieki tzw. Ukrainę kontynentalną, a od września prowadzą żywnościową blokadę Krymu.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w czerwcu 2014 r. po referendum uznanym poprzez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy