Praca po zawodówce. Blisko połowa absolwentów pogodna

Praca po zawodówce. Blisko połowa absolwentów pogodna
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Blisko połowa zeszłorocznych absolwentów szkół zawodowych w Małopolsce znalazła najecie, ale 43 proc. z nich wykonuje zajęcie niezgodne z wyuczonym zawodem a mianowicie wynika sposród badania przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Jak poinformowała dziś Katarzyna Nyklewicz z WUP, 15 proc. zeszłorocznych absolwentów szkół profesjonalnych łączyło aktywność zawodową sposród dalszą nauką.

Badanie pokazuje, że najczęstszym powodem owego, iż absolwenci nie pracują w wyuczonym zawodzie były problemy z odnalezieniem pracy, która odpowiadała zdobytym przez tych propozycji kwalifikacjom. Część osób deklarowała jednak, że wybrała ofertę lepiej płatną niż związaną z zawodem, a jeszcze inni nie zaakceptowac chcieli pracować w swoim fachu.

W grupie pracujących w wyuczonym zawodzie najwięcej było absolwentów szkół policealnych i profesjonalnych.

Największą zgodność wyuczonego fachu z wykonywaną pracą deklarowali absolwenci wraz z branży społeczno-medycznej (65 proc. ), a najniższą – z branży informatyczno-elektronicznej (20 proc. ).

Badani wskazywali po roku obecności w dziedzinie pracy, że – pierwotnego zdaniem – podczas kształcenia brakowało glównie przygotowania praktycznego, np. obsługi specjalistycznych maszyn. Wśród braków absolwenci wymieniali również naukę języków zagranicznych.

Według testowania strategie absolwentów na rynku roboty są różne. Wielu z tych propozycji była zdeterminowana, by podjąć jakąkolwiek pracę. W katalogów ocenie pierwsza praca nie zaakceptowac musiała być w fachu, mogła być na czarno, tysiące kilometrów od stanowiska zamieszkania jak i równiez mogła wymagać pełnej dyspozycyjności, pracy poniekad na nocną zmianę.

Często oferty zatrudnienia nie przy zawodzie były atrakcyjniejsze finansowo, ale jakim sposobem wskazują wyniki badania absolwentów szkół zawodowych 2011 r., podejmowanie pracy zgodnej sposród wyuczonym zawodem i rozwijanie kariery za pomoca zdobytych umiejetnosci opłaca się bardziej, niż podejmowanie tej niezgodnej sposród wykształceniem fachowym (mimo wyższego wynagrodzenia na początku). Absolwent z doświadczeniem w fachu zmieniając pracę mógł liczyć na większe zarobki.

Inną formą inwestycji w przyszłość było kontynuowanie nauki. Zdecydowało się na to 40 proc. przebadanych osób. Część sposród nich łączyło naukę z pracą. Byli to przy większości absolwenci techników, którzy najczęściej wybierali kierunki studiów zgodne sposród wyuczonym zawodem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy