PRCH: Centra outletowe wydłużają godziny otwarcia za posrednictwem zakaz gospodarki w niedziele

PRCH: Centra outletowe wydłużają godziny otwarcia za posrednictwem zakaz gospodarki w niedziele
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Zarządcy centrów komercyjnych przygotowują się do zakazu handlu, lecz uzależniają swoje decyzje od momentu warunków, przy których działa konkretny obiekt. Zależy to m. in. od profilu centrum komercyjnego, liczby jak i równiez rodzaju punktów handlowych jak i równiez usługowych a takze lokalnych zwyczajów zakupowych. Otworzenia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra przy całej Naszym kraju ze względu na mieszczące się przy nich placówki, które wedlug ustawą mogą działać, np. kina, naprawy, lodziarnie, kwiaciarnie” – powiedział Knap, cytowany w komunikacie.

W planach mają to także mniejsze cele posiadające takie lokale usługowe wyłączone spod zakazu, dodał.

Wskazał też, że aktualnie trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek. Przy badaniach wykonywanych na zlecenie PRCH, w charakterze główne niepokoje związane z zakazem gospodarki, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty.

„Kolejnym rozważanym rozwiązaniem wydaje sie wydłużenie godzinek otwarcia tygodniowo. Jako w pierwszej kolejnosci wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wywodzi to m. in. z faktu, że znajdują się ów lampy zazwyczaj na obrzeżach miejscowosci i wizytę w nich wielu klientów planuje sposród pewnym wyprzedzeniem. Z naszych danych wyplywa, że jak dotad połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla pierwotnego klientów duże zmiany. Znamy, że zarządcy innych galerii, głównie przy największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów po soboty i piątki, a w immych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, badz wydłużenie dni pracy przyniesie efekt” a mianowicie powiedział także dyrektor.

Według niego, właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne na kwartale, kiedy będzie można ocenić rezultaty zakazu.

„Wiemy, że w całej Naszym narodzie zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym srodku będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy” – powiedział też Knap.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 stycznia br. z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta i niektóre odmienne dni. Ustawa zakłada metrów. in. jej wejście w życie 1 marca 2018 r. jak i równiez właśnie od tej chwili w pozostalych miesiącach obowiązywać będą 2 niedziele handlowe (pierwsza jak i równiez ostatnia), po 2019 r. – jedna niedziela po miesiącu (ostatnia), a od momentu 2020 r. zakaz gospodarki będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z wyjątkiem 7 dni).

Polska Podpowiedz Centrów Komercyjnych (PRCH) powstała w 2003 roku jak i równiez jest największą organizacją na terytorium polski skupiającą spólki związane wraz z branżą centrów oraz tras handlowych.