Premier Grecji do Merkel: Nie zaakceptowac jesteśmy leniami

Premier Grecji do Merkel: Nie zaakceptowac jesteśmy leniami
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Premier Grecji i kanclerz Niemiec starają się łagodzić napięcia w dwustronnych relacjach. Po rozmowach w Berlinie Aleksis Tsipras apelował o walkę ze szkodliwymi stereotypami. Przyznawał też, że jego kraj musi przeprowadzić głębokie reformy, choć nie mówił o szczegółach. Jego zdaniem – nie zaakceptowac można oskarżać Niemiec o fatalną sytuację jego kraju, ale nie zaakceptowac można też zarzucać Grekom lenistwa. Ateny potrzebują prawie natychmiast niedaleko 2, 5 mld euro.

Przed spotkaniem Tsiprasa z Merkel spekulowano, czy jezyk homera premier przywiezie do Berlinka listę konkretnych reform, która ma być podstawą wypłacenia Atenom dalszej pomocy finansowej. Pytany o tę sprawę, Tsipras odpowiedział, że nie zaakceptowac przyjechał do niemieckiej metropolii po to, aby prosić o pieniądze. Jak stwierdził, jego wizytacja miała służyć wymianie poglądów, wypracowaniu wspólnego gruntu i rozpoznaniu rozbieżności.

Przyznawał aczkolwiek, że swoim kraj postuluje strukturalnych reform. Sama Merkel mówiła nastepnie, że to nie pani decyduje na temat pomocy gwoli Aten, tylko cała rejon euro i tak zwane organizacje. Merkel zaznaczała jednak, że zależy jej na mocnej i rozwijającej się Grecji. Podkreślała też, że oba kraje łączą bliskie i przyjazne relacje.

Aleksis Tsipras przyznawał, że nie można oskarżać Niemiec o fatalną sytuację swoim kraju, lecz nie można też zarzucać Grekom lenistwa. Grecki premier apelował na temat walkę wraz z stereotypami.

Jak podkreślał, oba kraje muszą się dobrze rozumieć. Pytany o powracający w minionych tygodniach sprawa odszkodowań za niemieckie zbrodnie wojenne, Tsipras powiedział, że jest to kwestia natury etycznej, a nie zaakceptowac materialnej. Merkel stwierdziła jednak, że Stolice niemiec uważa tę kwestię za zamkniętą. Jednakze niemieccy komentatorzy oceniają, że oboje przywódcy wypowiadali się w pojednawczym tonie. Przed wizytą zwracano uwagę, że relacje między Grecją zas Niemcami ongis już nie zaakceptowac były tak złe.

Grecja, która ma obowiazek spłacić swe zadłużenie wobec kredytodawców, kiedy jej lada jest prawie pusta, oczekuje na chociaz częściowe odblokowanie ostatniej transzy międzynarodowej pomocy. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że system pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform za posrednictwem lewicowy rząd Ciprasa.

Począwszy od 9 kwietnia sprawa dla Aten stanie się krytyczna – ocenia źródło w Komisji Europejskiej. Grecja musi wtedy oddać MFW 467 mln euro. Po połowie kwietnia konieczne będzie w dodatku refinansowanie krótkoterminowych obligacji na kwotę 2, 4 mld euro.

Wypłata kolejnej raty pomocy finansowej gwoli Grecji ma nastąpić przed chwila po pozytywnej ocenie reform przez organizacje nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli czlonków Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego jak i równiez Europejskiego Agencji bankowej Centralnego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy