Prezydenci Polski i Korei Płd. m. in. o kryzysie jak i równiez Korei Płn.

Prezydenci Polski i Korei Płd. m. in. o kryzysie jak i równiez Korei Płn.
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

O światowym kryzysie gospodarczym, sytuacji dzieki Półwyspie Koreańskim, rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej rozmawiali w środę w Warszawie prezydenci Polski Lech Kaczyński jak i równiez Korei Płd. Li Miung Bak.

Na narady prasowej wedlug zakończeniu zebrania L. Kaczyński podkreślił, że poza wieloma interesami gospodarczymi i współpracą kulturalną funkcjonuje możliwość ścisłej współpracy politycznej między oboma krajami, opartej o wspólne interesy.

„I Polska, jak i równiez Korea (Płd. ) są zainteresowane tym, żeby istniał odpowiedni program reagowania w ewentualne zagrożenia północnokoreańskie i żeby polityka w tym zakresie była polityką stanowczą” – powiedział polski prezydent.

Koreański przywódca dodał, że rozmawiał z L. Kaczyńskim o szukaniu pokojowego rozwiązania tej nuklearnej kwestii. Światowe zainteresowanie sytuacją na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło po wykonaniu pod koniec czerwca przez Koreę Płn. podziemnej próby jądrowej i przeprowadzeniu testów sześciu rakiet krótkiego zasięgu.

Jednym sposród głównych tematów rozmowy Li Miung Baka i L. Kaczyńskiego w Pałacu Prezydenckim była też współpraca gospodarcza, w tym m. in. materie dotyczące gazoportu, samolotów szkoleniowo-bojowych czy elektrowni atomowej.

Li Miung Bak powtórzył deklarację, że Korea Południowa chce współpracować z Polską obok budowie elektrowni atomowej i terminala gazu LNG. Odnosząc się dodatkowo L. Kaczyński powiedział, że jego przychylność dla „bardzo ścisłej współpracy politycznej i gospodarczej” sposród Koreą (Płd. ) musi się łączyć ze spostrzezeniem, że kompetencje w zakresie współpracy gospodarczej należą w Polsce do rządu.

„Sprawa elektrowni atomowych o tyle się rozwinęła przy ciągu minionych sześciu miesięcy, że w takim przypadku, kiedy ja byłem po Korei Południowej, nie było jeszcze decyzji rządu o budowie dwóch tego rodzaju elektrowni w Polsce. Obecnie jest i mamy także ofertę, znaną mi już wcześniej, ze strony Korei” – powiedział polski prezydent.

Prezydent Korei zapewniał, że jego kraj „może bardzo dużo zaoferować” Polsce, jeżeli chodzi na temat doświadczenia w budowie terminali gazowych. Mówiąc o elektrowniach atomowych zaznaczył, że Korea Płd. jest w tej dziedzinie „bardzo ważnym graczem”, gdyż „jest zaangażowana w tego typu projekty mnóstwo lat”.

Li Miung Bak dodał, że Korea Płd. ma doświadczenie nie tylko w samej konstrukcji takich obiektów, ale jest też w stanie udzielać obslugi po ich zbudowaniu. „Korea (Płd. ) może zaoferować Polsce taką unikalną możliwość serwisu jak i równiez myślę, że Polska może na tym skorzystać” – ocenił.

O tym, że Korea Płd. chce współpracować z Polską przy strukturze elektrowni atomowej i terminala gazu LNG poinformował we wtorek prezydent Li Miung Bak podczas Polsko-Koreańskiego Forum internetowym Gospodarczego.

„Wiem, że Nasz kraj w ramach dywersyfikacji źródeł ciepla planuje zbudować elektrownię nuklearną i terminal LNG. (… ) W ciągu niedawnych 30 lat Korea zbudowała i bez ryzyka użytkuje ponad 20 elektrowni nuklearnych, a obecnie tworzy kolejne 8. Mamy bogate doświadczenie i najnowszą w świecie technologię. Korea jest też drugim na świecie importerem LNG, więc wydaje sie bardzo konkurencyjna w budowaniu terminali LNG. Współpraca z nami zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polsce” – mówił prezydent.

L. Kaczyński zaznaczył dzieki środowej narady prasowej, że padła wraz z strony Korei Płd. oferta, żeby uczynić z Polski miejsce, z którego „ekspansywny, w odpowiednim tego słowa znaczeniu”, kapitał koreański działałby na terenie UE i Rosji.

„Jeżeli ponizsza działalność kapitału koreańskiego w Polsce będzie na odpowiednio istotną skalę, to wydaje mi się to wysoce interesujące” – przedstawił swoją opinię w naszej sprawie lokalny prezydent.

Prezydenci podkreślali też wagę zadzierzgniecia między UE a Koreą Płd. umowy o wolnym handlu. „Przychylny pod naszym względem wspólzycie Polski jest rzeczą oczywistą” – zapewniał Lech Kaczyński. „Mam nadzieję, że ponizsza umowa wpłynie pozytywnie na nasze bilateralne stosunki. Wiem, że wzrosną wzajemne inwestycje dzięki takiej umowie” – mówił Li Miung Bak.

Koreański prezydent podkreślił też, że swoim kraj uważa Polskę za bardzo ważnego partnera ekonomicznego, ale też rzeczywistego przyjaciela. W jego ocenie, Korea Płd. może duzo nauczyć się od Naszego kraju, która – jak mówił – posiada bardzo głęboką tradycję parlamentarną.

Ocenił również, że swoim wizyta w naszym kraju jest konstruktywna i, że dzięki tej dziewczyny uda się opracować nową mapę współpracy między Polską a Koreą Płd.

L. Kaczyński przypomniał, że podczas gdy gościł po Seulu otrzymał tłumaczenie koreańskie „Pana Tadeusza” i wierszy Zbigniewa Herberta. W Seulu wśród kierunków na tamtejszym uniwersytecie jest filologia polska.

Po rozmowach prezydentów w 4 oczy, zas następnie rozmowach plenarnych, polska para prezydencka wydała uroczysty obiad na rzecz prezydenta Korei i swoim małżonki.

Dzieki przystawkę zaserwowano mus wraz z szyjek rakowych, jako danie główne zupę kremową wraz z prawdziwków i pieczoną kaczkę z jabłkiem. Na deser podano tartę z truskawkami.

To rewizyta koreańskiego przywódcy w naszym kraju, na tym, jak w grudniu ubiegłego roku kalendarzowego L. Kaczyński gościł pare dni na Dalekim Wschodzie, m. in. w Seulu. W 2009 roku mija też dwadziescia lat od momentu nawiązania stosunków między Polską a Koreą Płd. (PAP)

eaw/ la/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy