Profesjonalisci: rzucenie palenia, nawet w późnym wieku, może wydłużyć życie

27 lipca, 2020
Category: rózne

Rzucenie palenia, w późniejszym stulecia, zmniejsza zagrozenie zawału serduszka i zgonu z swoim powodu a mianowicie wynika sposród badań pokazanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Europejskiego, który w tym tygodniu zakończył się w Amsterdamie.

Dr James Min z Uniwersytetu Cornella po Nowym Jorku (USA) przypomniał na spotkaniu z mediami, że palenie papierosów wydaje sie byc znanym faktorem ryzyka różnych schorzeń, w tym choroby niedokrwiennej (inaczej wieńcowej) serca oraz tzw. poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowych. Zalicza się do nich cos wiecej niz zgon z przyczyny choroby serduszka, ale też zawał niezakończony zgonem.

Jego zespół przez dwa okres śledził losy ponad trzynascie tys. pacjentów z dziewięciu krajów sposród Europy, Zachodniej Azji i Ameryki Północnej. Ich informacje były gromadzone w ramach rejestru o akronimie CONFIRM. U wszystkich wykonano badanie tętnic wieńcowych wraz z użyciem angiografii CT, która łączy tradycyjną metodę angiografii z tomografią komputerową. Dzieki tej bazie oceniano zaawansowanie miażdżycy naczyń wieńcowych i stopień pierwotnego zwężenia. Średnia wieku badanych wyniosła 56 lat.

Okazało się, że u osób, które rzuciły palenie poważne zwężenie tętnic było równie częste jak u biezacych palaczy. Prawdopodobieństwo dużego zwężenia trzech głównych tętnic wieńcowych było podwójnie większe po obu tychze grupach po porównaniu wraz z osobami, które nigdy nie paliły.

Jednak aktualni palacze byli o wiele bardziej narażeni na poważne zdarzenia sercowe w porównaniu do nigdy niepalących a takze do tychze, którzy zerwali z nałogiem. Ryzyko zawału serca badz zgonu z powodu choroby serduszka było w ich przypadku dwukrotnie wyższe niż w masie niepalącej, kiedy byli palacze mieli niebezpieczenstwo prawie porównywalne.

„Nasze badanie dowodzi, że nigdy nie jest za późno, by zerwać z nałogiem palenia” – ocenił dr Min.

Potwierdzają to również prezentowane po Amsterdamie brytyjskie badania, które prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Objęto nimi 7 tys. mężczyzn o średniej stuleciu 77 latek.

W ciągu 15 czasów obserwacji palacze – w porównaniu wraz z nigdy niepalącymi – mieli o 50 proc. wyższe ryzyko zgonu z różnych przyczyn, głównie z powodu chorób nowotworowych i oddechowych, jednak też z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Natomiast panowie, którzy rzucili palenie, byli o pietnasty proc. bardziej narażeni dzieki zgon, głównie z powodu nowotworów i chorób oddechowych. „Ryzyko zgonu na skutek układu krążenia znacznie pospieszniej wracało do poziomu typowego dla niepalących” – zaznaczył główny autor analizy dr Jonathan Emberson z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Dokładniejsza analiza wykazała, że ci, którzy zerwali sposród nałogiem przynajmniej trzy dekady temu, dysponowali ryzyko zgonu porównywalne do osób nigdy nie palących. Jeśli rzucenie palenia miało miejsce 2 dekady wcześniej ryzyko było wyższe na temat jedną piątą (22 proc. ), kiedy ci, którzy rzucili niecałe 10 latek wcześniej posiadali ryzyko wyższe o 2-ie piąte (44 proc. ).

Jak wyliczyli naukowcy, oczekiwana długość życia po ukończeniu 70 czasów była krótsza o cztery lata u palaczy przy porównaniu sposród nigdy niepalącymi – wedlug siedemdziesiątce zostało im stosownie 18 latek życia jak i równiez 14 czasów życia. W sytuacji byłych palaczy oczekiwana długość życia była krótsza na temat 2 okres.

Dr Emberson przypomniał, że jedna czwarta palaczy nie dożywa siedemdziesiątki. Badania wskazują, że rzucenie nałogu tytoniowego w stuleciu 30 czasów pozwala nam odzyskać dziesieciu lat życia, gdy dokonamy to po wieku 40 lat a mianowicie zyskujemy 9 lat, a w stuleciu 50 i 60 lat – odpowiednio 6 i 3 okres – tłumaczył.

„Z polskiej pracy wynika, że nawet jeśli jednostka paląca dożyje siedemdziesiątki, to ciągle roni cztery czasy w porównaniu z osobą, która w zadnym wypadku nie paliła. W dodatku posiada gorszą jakość życia” – podsumował dr Emberson.

Zaznaczył też, że różnice ów był związane ze wzglednie niewielką liczbą papierosów a mianowicie palacze po jego badaniu wypalali średnio dziewięć papierosów dziennie.

„Zdarza się spotkać palacza, który mówi: +Mój dziadek kopcił jak komin i dożył do osiemdziesiątki czy dziewięćdziesiątki, więc nie muszę się przejmować+. Jednak najnowsze testowania pokazują, że zerwanie z nałogiem daje korzyści przy każdym wieku” – ocenił dr Joao Morais ze Szpitala Św. Andrzeja po Leirii w Portugalii.

Joanna Morga (PAP)

jjj/ agt/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP – http://nauka.pap.pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy