Prognoza KZPR: w tym roku nizsze zbiory rzepaku z powodu wymarznięć

Prognoza KZPR: w tym roku nizsze zbiory rzepaku z powodu wymarznięć
27 lipca, 2020
Category: inne

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku (KZPR) prognozuje, że plony rzepaku polski wyniosą 1-wsza, 2-1, cztery mln ton, czyli będą niższe niż w roku kalendarzowego ubiegłym. Według KZPR to efekt wymarznięć.

Prezes KZPR Mariusz Olejnik powiedział PAP, że z wiadomosci zebranych przez Zrzeszenie wyplywa, iż „z ponad 820 tys. hektarów w kraju zasianych rzepakiem wymarzła jedna trzecia”. Zrzeszenie przeprowadziło ankiety telefoniczne wśród w porzadku. 20 proc. swoich członków. KZPR skupia 1500 przedsiębiorców rolnych, którzy odpowiadają zbytnio 45 proc. zbiorów rzepaku w kraju.

Zdaniem prezesa koszta rzepaku nie powinny spaść poniżej pulapu sprzed roku kalendarzowego, ponieważ z tygodnia na tydzień obniżane są europejskie prognozy dotyczące plonów rzepaku. Cena „powinna mieścić się w zakresie 1800 tys. zł az do nawet 2500 tys. zł za tonę”. Przypomniał, że „obecnie średnia cena to 2000-2050 zł za tonę rzepaku technologicznego”.

W ocenie Olejnika w tym roku nieurodzaj a mianowicie spowodowany lutowymi wymarznięciami a mianowicie dotknie głównie województwo zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie, a także woj. wielkopolskie i północną część woj. opolskiego.

Ubiegłoroczny spadek plonów był też wynikiem niepomyslnych warunków atmosferycznych – zwłaszcza obfitego deszczu w okresie zasiewów ozimych rodzajów i przedłużających się żniw pszenicy, wedlug której siany był właśnie głównie rzepak. Największe szkody w 2011 r. wystąpiły w województwach: zachodniopomorskim jak i równiez kujawsko-pomorskim.

Tegorocznych wymarzniętych upraw rzepaku ozimego producenci nie przesiewali rzepakiem jarym – jak sugerowało wiosną Lokalne Stowarzyszenie Producentów Oleju. „Z mojego rozeznania wynika, że rzepak przesiewany był glównie pszenicą jarą, jęczmieniem jarym i kukurydzą, która dała w ubiegłym roku rzetelne plony” – dodał Olejnik.

Z danych empirycznych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku wynika, że na Opolszczyźnie działa 28 tys. producentów rzepaku, natomiast w całym kraju ok. 60 tys. Średnia produkcja to dwóch, 3-2, 5 tony wraz z hektara w kraju. „Na Opolszczyźnie średnia wydaje sie byc wyższa jak i równiez wynosi ok. 3, 5 tony rzepaku z ha” – stwierdził Olejnik.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych we wrześniu ub. roku przy przedwynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych za 2011 rok zbiory rzepaku i rzepiku oceniono w ok. 1, 9 mln ton, czyli o ponad 10 proc. mniej niż zbiory wraz z roku 2010. (PAP)

kat/ amac/