Projekt Nord Stream II. „FT”: premier Włoch dołącza do opozycji

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Premier Włoch Matteo Renzi dołączył do grupy państw przeciwstawiających się realizacji projektu Nord Stream 2 a mianowicie nowej magistrali gazowej wraz z Rosji sluzace do Niemiec przez Bałtyk. Domaga się poruszenia tej sprawy na szczycie UE – pisze we wtorek „Financial Times”.

„Kontrowersyjne porozumienie Niemiec wraz z Rosją ws. rurociągu zyskało nowego przeciwnika w osobie Matteo Renziego, premiera Włoch, którego frustracja projektem sięgnęła takich rozmiarów, że komplikuje to wysiłki dotyczące przedłużenia sankcji ekonomicznych wobec Kremla” – pisze „FT”.

Republika federalna niemiec nalegają na wdrożenie przy życie planu Nord Stream 2 jak i równiez zirytowany Renzi zablokował w zeszłym tygodniu przedłużenie sankcji wobec Rosji. Frustracja Rzymu jest tak duża, że zespół premiera powiadomił szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że Renzi chce omówić tę kwestię podczas szczytu UE po czwartek.

Przy minioną środę Tusk powiedział, że strategia bezpieczeństwa energetycznego dla Europy powinna wykluczać takie przedsięwzięcia jak Nord Stream dwa.

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej – Naszego kraju, Czech, Węgier i Słowacji – wsparci przez Rumunię napisali list do Tuska, w którym domagają się, by na samej górze UE przyblizony został rzecz bezpieczeństwa energetycznego.

Pod koniec ubiegłego miesiąca również ministrowie roztropni za kwestii energetyczne sposród siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wysłali list do KE, w którym alarmują, które to mogą być konsekwencje wykonania kolejnych dwóch nitek gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec.

Po stronie www Europy Wschodniej w naszej kwestii opowiedziała się też administracja prezydenta USA Baracka Obamy a mianowicie pisze „FT” i przypomina, że wyobrazenie Niemiec po tej sprawie postrzegane wydaje sie przez kraje postkomunistyczne jak zdrada.

Chodzi tu między innymi na temat to, że Nord Stream 2 dzierzy ominąć Ukrainę, a także o utratę pozycji tranzytowej przez panstwa wschodnioeuropejskie a takze zagrożenia gwoli bezpieczeństwa energetycznego przez ukierunkowanie wszystkich przepływów gazu z Niemiec na zachód Swiata.

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E. Pan i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy co do budowy Nord Stream dwa, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o dyspozycji przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie sposród Rosji do Niemiec za posrednictwem Morze Bałtyckie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy