Prokuratura umorzyła śledztwo ws. znieważenia prezydenta RP

27 lipca, 2020
Category: rózne

Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe umorzyła w czwartek śledztwo co do publicznego znieważenia prezydenta RP przez radnego PiS Macieja Maciejowskiego słowami „bydlę” i „pajac”.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur, śledztwo umorzono z przyczyny braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne.

W listopadzie prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo co do publicznego znieważenia prezydenta, za co grozi do 3 lat więzienia.

1 listopada, po awaryjnym lądowaniu boeinga 767 w Warszawie, Maciejowski napisał na Twitterze: „Cywilny boeing jest ustawiony do lądowania na brzuchu a bombowiec Tu-154 nie zaakceptowac wytrzymuje wypadku z brzozą tak?!!!!!! „. Po kilku chwilach dodał: „A w tej chwili te szuje z WEDLUG będą piały jaki to wielki sukces ryżego”. Gdy zapowiedziano konferencję prasową prezydenta Bronisława Komorowskiego, który gratulował pilotowi boeinga, kpt. Tadeuszowi Wronie lądowania, radny dopisał: „Miała być konf. LOT, jednak to bydlę musi się podlansować, podziękuj swoim panom z Kremla pajacu”.

W wniosek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego sprawą zajął się rzecznik dyscypliny partyjnej. Osobiscie Maciejowski dzień później napisał: „Rzeczywiście nie zaakceptowac wypada używać słów +pajac+ i +bydlę+ wobec urzędującego prezydenta. Przepraszam za epitety, podtrzymując tezę”. 17 listopada Rada Stolicy polski odwołała Maciejowskiego z opcji wiceszefa stołecznej komisji zwiazanych z kultura, wskazując, że czyni tak wobec „publicznego znieważenia prezydenta”, co „nie licuje sposród godnością radnego oraz wydaje sie byc skandalicznym wyrazem braku kultury politycznej jak i równiez szacunku az do Prezydenta RP, wybranego w demokratycznych wyborach”.

W lipcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 135 par. 2 Kodeksu karnego, przewidujący karę az do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie prezydenta RP, jest zgodny z ustawą zasadniczą. TK podkreślił, że prezydentowi „należny jest szczególny szacunek jak i równiez cześć”, natomiast jego znieważenie jest jednoczesnie „znieważeniem tylko Rzeczypospolitej”.

Najgłośniejszym trwającym śledztwem o znieważenie głowy państwa jest rzecz autora witryny antykomor. pl. Były w tamtym miejscu m. in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego a takze zdjęcia przedstawiające go a mianowicie jak podkreślała ABW a mianowicie jako „prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, Józefa Stalina, uczestnika czynności seksualnych”. W maju br. ABW weszła do mieszkania autora strony i zabezpieczyła jego laptop, co zleciła prowadząca śledztwo prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim. (PAP)

gdyj/ itm/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy