Protesty po Tunezji. Udaremniono zamach na kolejnego strategia

Protesty po Tunezji. Udaremniono zamach na kolejnego strategia
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Siły bezpieczeństwa Tunezji udaremniły atak na wpływowego polityka w mieście Susa, na wschodzie kraju – poinformował wczoraj rząd. Zabójstwo polityka opozycji w ubiegłym tygodniu wstrząsnęło krajem jak i równiez zagroziło funkcjonowaniu umiarkowanie islamistycznego rządu.

Zatrzymano dwóch _ niebezpiecznych terrorystów _ podejrzewanych o współudział w udaremnionym w piątek zamachu; trzecia czesc domniemany winowajca zbiegł na strzelaninie wraz z funkcjonariuszami jak i równiez obecnie się ukrywa a mianowicie podało ministerstwo spraw wewnętrznych.

Również wczoraj w Tunisie kilkadziesiąt tysięcy ludzi demonstrowało poparcie gwoli rządu przedstawienie premierowe Alego Larajedha i rządzącej, umiarkowanie islamskiej Partii Odrodzenia. Była to, jak pisze agencja Reutera, jedna sposród największych demonstracji w kraju od czasu społecznej rewolucji z 2011 roku, która zapoczątkowała tzw. arabską wiosną i odsunęła od władzy autorytarnego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

_ Nie zaakceptowac dla zamachów, tak dla wyborów _ – krzyczeli zwolennicy Partii Odrodzenia zgromadzeni na placu Kasba, blisko biura przedstawienie premierowe w Tunisie. Jest to obszar symboliczne, ponieważ to na tym skwerze odbywały się największe protesty przeciwko Ben Alemu.

_ Popieramy rząd, bowiem obchodzi nas los panstwa i demokracji, nie sama Partia Odrodzenia _ a mianowicie powiedział pewien z uczestników manifestacji.

Sprawa w Tunezji, od dłuższego czasu chwiejaca sie, pogorszyła się w ubiegłym tygodniu w wieść na temat zabójstwie Mohameda Brahmiego, lidera niewielkiej opozycyjnej partii i członka konstytuanty. Był to już dalszy świecki polityk zamordowany w ostatnich sześciu miesiącach.

Biezacy rząd oskarżany jest o to, że niedostatecznie zbadał okoliczności tych zabójstw i że wciąż nie przedstawił projektu swiezej konstytucji. Obwinia się go także o niestabilność w kraju i stagnację gospodarczą.

Przy piątek największy związek zawodowy w kraju UGTT dał rządowi tydzień dzieki osiągnięcie porozumienia w sprawie swiezego gabinetu technokratów. Związek zagroził, że inaczej będzie zmuszony rozważyć odmienne opcje. Larajedh na razie zapowiada, że nie poda się do dymisji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy