Prowadzący przedszkole raz wydaje sie byc przedsiębiorcą, raz nie. Absurdy w tarczy finansowej PFR

Prowadzący przedszkole raz wydaje sie byc przedsiębiorcą, raz nie. Absurdy w tarczy finansowej PFR
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Dlaczego właściciele wlasnych przedszkoli nie zaakceptowac mogą liczyć na dotacje? Bo świetle zapisów tarczy bez strony do CEIDG nie są przecież przedsiębiorcami.

– Prowadzę niepubliczne przedszkole i nie zaakceptowac mam posta do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Bo nie mogę go mieć, byłoby to niezgodne z przepisami. Doskonale pamiętam, że podczas gdy rejestrowałam przedszkole, okazało się, że jest to wykluczone. Kilkanascie lat wcześniej urzędnicy wpisali jedno z niepublicznych przedszkoli do CEIDG i w trakcie kontroli mieli z tegoz tytułu poważne kłopoty – mówi w rozmowie sposród pani Marzena, prowadząca przedszkole niepubliczne po jednym z miast na Mazowszu.

Daje, że ponizsza sytuacja do tej pory nie rodziła jakichś większych problemów. Miejscowy urząd robocie zawsze traktował ją jakim sposobem przedsiębiorcę, mogła więc liczyć na pomoc po założeniu własnej działalności, staże i odmienne programy. Jakie mozliwosci więcej – płaci podatki jak przedsiębiorca i angazuje ludzi.

W tej chwili okazuje się, że przedsiębiorcą nie jest – w momencie, kiedy potrzebuje znacznie poważniejszej pomocy od państwa.

– W charakterze osoba prowadząca niepubliczne przedszkole nie mogę ubiegać się o pożyczkę z Funduszu Pracy, bowiem nie mam wpisu do CEIDG a mianowicie nie wraz z mojej winy tylko zatem, że funkcjonujemy na podstawie „Wpisu do ewidencji placówek niepublicznych gminy”. Przy decyzji odmownej napisano: „Prowadzenie przedszkola nie jawi sie byc działalnością gospodarczą”. W związku z tymze raz prowadzę działalność gospodarczą, a jednego razu nie? – pyta pani Marzena.

Zobacz też: Żłobki chcą pieniędzy rodziców, rodzice nie chcą płacić. „Myślę w ten sposób, żeby mieć co do gara włożyć”

Żeby dodać sprawie nieco smaczku, trzeba podkreślić, że pani Marzena zwróciła się też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę postojowego dla jednej ze swoich współpracowniczek.

– Odpowiedzi nadal nie dostałam, ciągle oczekuje. I interesujaca jestem, czy według ZUS-u jestem przedsiębiorcą, czy nie zaakceptowac? Mam nadzieję, że tak – mówi nam.

Nasza firma zapytaliśmy na temat to Polski Fundusz Progresu. Który wątpliwości rozwiał. Wedlug odpowiedzi Macieja Buczkowskiego z PFR wsparcie w ramach „Tarczy Finansowej dla MŚP” kierowane jest do przedsiębiorców, lecz nie az do prowadzących przedszkola. Bo to nie jest działalność gospodarcza po rozumieniu odpowiedniej ustawy.

Czyli pani Martyna nie ma najmniejszej szansy w wsparcie w ramach tarczy finansowej PFR, bowiem nie jest przedsiębiorcą. Chociaż przyczynki płaci, jakim sposobem na przedsiębiorcę przystało.

Takich placówek są tysiące

Trudnosc nie tyczy sie jednego przedszkola, sprawa wydaje sie o wiele poważniejsza. Według danych GUS w Polsce jest grubo ponad 3200 przedszkoli niepublicznych prowadzonych za posrednictwem osoby cielesne – takich jak pani Marzena.

To dwa razy więcej niż placówek założonych przez instytucje, związki wyznaniowe, spółki uprawnienia handlowego wraz wzięte. Sluzace do przedszkoli niepublicznych osób fizycznych chodzi ponad 230 tysięcy dzieci (dane GUS). Placówek publicznych jest oczywiście kilka razy więcej, ale niepubliczne prowadzone właśnie przez jednostki fizyczne są najliczniejszą grupą, odpowiadającą zbyt opiekę ponad olbrzymią grupą dzieci.

Żłobki i przedszkola teoretycznie mogą być rospostarte już od czasu środy 6 maja. Wiadomo jednak, że w wielu miastach Polski placówki publiczne pozostaną zamknięte.

Zapisz się dzieki nasz specjalny newsletter na temat koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij jego nam w #dziejesie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy