Przedłużono areszt dla watpliwych o zabójstwo gen. Papały

27 lipca, 2020
Category: inne

Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla Igora M., pseud. Patyk, i Mariusz M., watpliwych o zabójstwo gen. Firma Papały. Obu grozi dożywocie. Śledztwo przy tej kwestii zostało przedłużone do końca tego roku.

Z wnioskami o przedłużenie aresztu wystąpiła na początku czerwca do warszawskiego sądu okręgowego (właściwego sluzace do rozpoznania naszej sprawy) prowadząca śledztwo ws. zabójstwa gen. Papały łódzka prokuratura apelacyjna. Uzasadniała halasuje obawą matactwa ze witryny podejrzanych jak i równiez grożącą dywanom wysoką karą.

Warszawski sąd w miniony poniedziałek uwzględnił wnioski śledczych i przedłużył obu podejrzanym areszt na temat kolejne 3 miesiące a mianowicie do 23 października a mianowicie powiedział przy czwartek PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej przy Łodzi Jarosław Szubert. Dodał, że śledztwo ws. zabójstwa gen. Papały zostało przedłużone do końca tego r..

W kwietniu łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że sluzace do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego sposród użyciem broni palnej, zas sprawcy zamierzali ukraść samochód Daewoo Espero należący az do b. szefa policji. W trakcie napadu pewien z mężczyzn miał oddać do Papały śmiertelny strzał.

Aresztowano wówczas pięć osób. Dwaj podejrzani: Igor Metrów. (wcześniej Igor Ł. – zmienił nazwisko), ps. Patyk, i Mariusz M. usłyszeli zarzuty zabójstwa. Według śledczych zeznaje na temat świadek koronny – człowiek z gangu „Patyka”.

Rózne zarzuty usłyszało trzech pozostalych członków ekipy „Patyka”. Bracia Robert i Dariusz J. są podejrzani o usiłowanie napadu rabunkowego, a Tomasz W. posiada zarzuty związane z przestępczością samochodową (takie same usłyszała pozostała czwórka). Obrońcy czterech podejrzanych złożyli zażalenia dzieki areszt; nie zaakceptowac złożył fita tylko mecenas Igora Metrów.

W lipcu trzech watpliwych decyzją łódzkiego sądu opuściło areszt. Bracia J. i Tomasz Przy. wpłacili kaucje w wysokości od trzydziestu tys. zł do szescdziesieciu tys. zł. Mają te banki dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i zatrzymane paszporty.

Utrzymując wówczas areszt na rzecz Mariusza Metrów., łódzki sąd uznał, że na tym kroku postępowania zebrany materiał przynosi podstawy sluzace do stwierdzenia, że podejrzany brał udział po zabójstwie, choć nie chce przesądzać w odniesieniu do jego motywów. Sąd Okręgowy w Łodzi nie uznał za przekonującą hipotezy, że podejrzani na temat zabójstwo Papały: Mariusz M. i Igor M. działali wyłącznie w celu kradzieży samochodu.

Jednocześnie, według sądu, krąg osób, które mogły brać udział po zabójstwie generała, nie jest zamknięty. Sąd odniósł się w zwiazku z tym do procesu Ryszarda Boguckiego (zgadza się na podawanie danych) i Andrzeja Z., „Słowika”, który toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od lutego 2010 r.

Boguckiego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie stanowiska zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie przy 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. sluzace do zabicia b. szefa policji. „Słowikowi” zarzucono nakłanianie zbyt 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały.

Status podejrzanego po śledztwie dot. zabójstwa gen. Papały wciąż ma polonijny biznesmen Edward Mazur. Łódzka prokuratura nie podjęła nadal żadnej woli co dalej z zarzutami wobec niego.

„W obszarze zarzutów sformułowanych wobec Edwarda M. potrzebne jest wykonanie jeszcze szeregu czynności procesowych, które metrów. in. wymagają działań związanych z trybem międzynarodowej pomocy prawnej” – wyjaśnił prok. Szubert.

Śledczy mają zwrócić się na temat pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko. Prokurator nie chciał jednak ujawnić, do jakich innych krajów wystąpią o nią. Szubert zastrzegł jednocześnie, że prokuratura nie przygotowuje wniosku na temat ekstradycję polonijnego biznesmena.

Równolegle w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej toczy się od czterech lat śledztwo dot. utrudniania postępowania w sprawie zabójstwa Papały. Dotyczy to siano dwóch wątków – nieprzekazania policyjnej notatki z 1998 roku jak i równiez niepoinformowania prokuratorów „o jakichkolwiek czynnościach”. Przesłuchano w nim dotąd m. in. policjantów i prokuratorów biorących wcześniej udział w śledztwie ws. zabójstwa generała; ze względu w utrudniony dostęp do policyjnych dokumentów badanie trwa aczkolwiek miesiącami. Większość tej kwestie objęta jest tajemnicą.

Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. po samochodzie przed blokiem, po którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano jedenascie wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna na warszawskim rynku. W końcu 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej po Łodzi; powołano nowy szczególny zespół prokuratorów i policyjną grupę śledczą. (PAP)

szu/ malk/ bk/