Przemyśl: Jacek Kapica przedstawił założenia nowej strategii SC

Przemyśl: Jacek Kapica przedstawił założenia nowej strategii SC
27 lipca, 2020
Category: inne

Nowa procedura Służby Celnej, jaką będziemy realizować po latach 2014-2020 określi nasze nowe podejście do zadań na granicy – zapowiedział w piątek w Przemyślu (Podkarpackie) szef SC Jacek Kapica. Dodał, że jednym z jej efektów będzie krótszy czas odpraw.

Po Przemyślu odbywają się ogólnopolskie obchody Miesiaca Służby Celnej. Kapica nawiązując do tego święta powiedział, że jest to wlasciwy moment dzieki przedstawienie nowych perspektyw jak i równiez zadań, które SC będzie realizować w najbliższych czasach.

Zaznaczył, że nowa strategia skoncentrowana będzie na zadaniach na granicy, tak, zeby lepiej obsługiwani byli nabywcy SC, to znaczy przedsiębiorcy i podróżni.

„Właśnie perspektywa kontrahenta stała się dla nas głównym motorem szukania nowych rozwiązań, które ulżą i budżetowi państwa, gospodarce i przedsiębiorcom” – podkreślił Kapica.

Szef SC dodał, że przedsiębiorcy oczekują glównie skrócenia periodu odpraw. Kapica zapowiedział, że nowa metoda będzie dążyć do tego celu poprzez m. in. zwiększenie elastyczności odpraw oraz „cyfryzację tam, w którym miejscu to jest możliwe, pozostalych czynności”.

Jednym sposród najważniejszych elementów nowej procedury będzie system i-granica. Jak wyjaśnił wiceminister finansów, oznacza to granicę: inteligentną, innowacyjną i integrującą.

„Chcemy żeby i-granica oznaczało zdolne zarządzanie granicą, abyśmy szukali innowacyjnych rozwiązań i nieprzerwanie je wdrażali. I-granica to dla nas też możliwość integracji służb, poniewaz jesteśmy przekonani, że sprawna obsługa podróżnych to cos znacznie wiecej anizeli tylko zadanie SC. Bez współpracy i partnerstwa po obu stronach granicy nie będzie dobrych rezultatów” – stwierdził Kapica.

Pytany o wydatki wprowadzenia strategii, odpowiedział, że na do niej realizację wystarczą te pieniądze, którymi SC będzie dysponować w ramach wlasnego budżetu.

„Uważam, że administracja publiczna wydaje sie byc w wystarczającym stopniu finansowana, trzeba je (pieniądze) tylko w odpowiedni sposób ukierunkować i wykorzystać. Nie wydawać bez planu, ale wedlug planem. Będziemy wydawać środki, które mamy, zgodnie z pewnym celem” a mianowicie zaznaczył.

Służba Celna odprawia rocznie 10 mln ciężarówek, dwa miliony samochodów osobowych oraz ponad 37 mln podróżnych. Obsługuje sektor przynoszący 30 proc. budżetu państwa. (PAP)

huk/ mki/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy