Przy Łodzi zrealizowany zostanie Park Biotechnologiczny

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Przedstawiciele Uniwersytetu Leczniczego w Łodzi oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali w czwartek porozumienie na temat wspólnym powołaniu Parku Biotechnologicznego. Będą tutaj działać metrów. in. firmy biotechnologiczne, lecznicze i ochrony zdrowia.

Podczas rady, na której podpisano uklad, rektor Uniwersytetu Medycznego Paweł Górski podkreślił, że w toku innowacyjności Nasz kraj „nie może dłużej figurować tuż zanim Wietnamem i za Bułgarią”. Jego zdaniem, nie możemy ciagle być krajem, w którym inwestuje się głównie po sprawy wariantu deweloperskiego – w ziemię, sklepy lub supermarkety.

„Stać nas na to, żeby być krajem innowacyjnym i zechcemy być panstwem innowacyjnym. Naukowcy wyjeżdżający wraz z Polski sprzedają się swietnie za granicą. Jeżeli tegoz nie ma w polsce, to wylacznie dlatego, że nie ma odpowiednich warunków do twórczości innowacyjnej” – powiedział Górski.

Uznał, że nie istnieje czegoś takowego jak „mentalność Polaków”, która hamuje innowacyjność. Zdaniem Górskiego, nie ma żadnej różnicy po poglądach, mentalności i nurcie życia młodych Polaków, Anglików, Francuzów czy Amerykanów.

„Próbujemy na naszym uniwersytecie zorganizować innowacyjność, czyli tak ześrodkować badania akademickie lub przynajmniej stworzyć szansę do wystepowania takich badań, które będą mogły zaowocować patentami jak i równiez gotowymi towarami do sprzedaży” – wyjaśnił Górski.

Według niego, Kompleks Biotechnologiczny dzierzy być rodzajem „wędki na rzecz uczonych”, którzy będą potrafili realizować jak i równiez sprzedawać wlasne pomysły.

Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Gospodarczej Marek Cieślak podkreślił, że na terenie swoim strefy największą dynamikę wzrostu mają firmy kosmetyczne, medyczne i farmaceutyczne, które są też „najbardziej innowacyjne”. To właśnie ów firmy mają być głównymi partnerami i klientami nowej spółki.

Głównym celem Skweru Biotechnologicznego będzie komercjalizacja wyników badań naukowych. Ma to być polozenie współpracy nauczania z przemysłem i światem biznesu. Powstanie w campusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej przy Łodzi. Będą w nim działać firmy z branży metrów. in. biotechnologii, medycyny jak i równiez ochrony stanu zdrowia.

Cieślak podkreślił, że powstający Park Biotechnologiczny będzie spółką komercyjną, która w przyszłości będzie się utrzymywać w dziedzinie ze swych przychodów.

„Chcemy ją wyposażyć na poczatek we właściwe wiano. Później niech samemu daje radę. Stwarzamy konkretne możliwości związane z udostępnieniem powierzchni laboratoryjnych, a konieczny sprzęt badawczy wnoszą przedsiebiorstwa zainteresowane. Po pewnym zakresie chcemy też uczestniczyć przy komercjalizacji tego, co tam powstanie” – powiedział Górski.

Proces inwestycyjny w Skweru Biotechnologicznym ma się rozpocząć jesienią 2010 r. Do tego czasu strony porozumienia mają dopracować wszystkie szczegóły dotyczące obustronnych udziałów jak i równiez funkcjonowania swiezej spółki. (PAP)

duk/ hes/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy