Przyczynki w UE. Francuzi najbardziej opodatkowanym ludem w UE

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Dla porównania: dzień wolności podatkowej na Cyprze wypadł w tym roku 29 marca, w Wielkiej Brytanii 9 maja, po Hiszpanii jedenastu czerwca, a w Niemczech 12 czerwca – pisze „Le Figaro”, powołując się na meldunek liberalnego think tanku Molinari. Według warszawskiego Centrum dywanom. Adama Smitha w Polsce dzień ten wypadł w tym roku kolejny czerwca.

Republika francuska „zastąpiła w tym roku Belgię na oślej ławce” przeznaczonej na rzecz kraju na temat najwyższych podatkach; belgijski dzień wolności podatkowej w tym roku – po pewnych reformach fiskalnych – to 27 lipca, podczas gdy rok kalendarzowy temu wypadł on szesc sierpnia – wyjaśnia paryski dziennik.

W ciągu czterech ostatnich czasów oczekiwanie w ten dzień przedłużyło się dla Francuzów o 4 dni jak i równiez wynosi obecnie 210 dzionki liczonych od momentu początku roku.

W tym samym okresie o trzy dni skróciło się czekanie Niemców na dzień, w którym zaczynają zarabiać na własny rachunek. „To świetna ilustracja tego, jakim sposobem pogłębia się różnica między Francją natomiast Niemcami” a mianowicie konstatuje „Le Figaro”.

Również we wtorkowym wydaniu prasa periodyczna czytamy w artykule redakcyjnym, że ów skala obciążeń podatkowych we Francji bynajmniej nie przekłada się na finansową kondycję kraju jak i równiez ograniczenie zadłużenia publicznego. „W ciągu glównych trzech miesięcy roku dług ten (2, 137 bln euro) wzrósł o nastepne 40 mld euro” a mianowicie przypomina „Le Figaro”.

„Ponadto z rankingu Molinari na rok 2016 wynika, że Francuzi w teorii należą sluzace do najlepiej opłacanych pracowników przy UE (… ). Ale gdy już Francuz zapłaci podatki jak i równiez inne zobowiązania, jego średnia pensja coroczna wynosi 23 889 ó, co plasuje go w 11 rejonie w UE pod względem siły nabywczej” – przekazuje dziennik.

W 2014 roku, 14 lipca, czyli po dniu święta narodowego Francji prezydent Francois Hollande obiecał Francuzom obniżki podatków; cięcia miały być kontynuowane w latach 2015-2016. Obiecał też reformę fiskalną, która miała poprawić kondycję klas średnich, aby „kilkaset tysięcy Francuzów mogło płacić niższe podatki”.

Dzień wolności podatkowej to koncept ukuty w 1948 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Dallasa Hostetlera; posługiwał się nim następnie Milton Friedman, amerykański noblista w dziedzinie gospodarki, który nazywał go też „dniem prywatnej niepodległości”. Tuz przy obliczaniu tegoz, kiedy wypada dzień wolności podatkowej bierze się pod uwagę kazde zsumowane obciążenia, jak podatki pośrednie i bezpośrednie, ubezpieczenia społeczne i tak dalej. – wyjaśnia „Le Figaro”.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy