Raport RSF w sprawie wolności prasy: 5 krajów europejskich na prowadzeniu

27 lipca, 2020
Category: inne

Posilki, Finlandia, Irlandia, Norwegia i Szwecja to kraje, które ex aequo zajęły na wstepie miejsce w tegorocznym rankingu organizacji defensywy wolności prasy Reporterzy wyjawszy Granic (fr. Reporters Sans Frontieres, RSF) pod względem gwarantowania swobód masowego komunikatu. Polska zajęła 37. pozycję (w ubiegłym roku 47. ) – wynika wraz z opublikowanego we wtorek raportu RSF.

Organizacja zaznaczyła jednak, że chociaż Europa przez długi czas stanowiła przykład w zakresie wolności prasy, to kilka krajów znacznie spadło po tegorocznym rankingu. „Z utrapieniem obserwujemy, jak europejskie demokracje, takie jak Republika francuska, Włochy badz Słowacja kazdego roku stale spadają w rankingach” – powiedział sekretarz uniwersalny RSF Jean-Francois Julliard.

Chociaż wciąż w pierwszych trzynascie miejscach klasyfikacji znalazły się kraje europejskie, to przy rankingu tym Francja uplasowała się przed chwila na 43. pozycji (spadek o 8 miejsc), Słowacja – dzieki 44. (spadek o 37 miejsc) ex aequo z Hiszpanią jak i równiez Republiką Zielonego Przylądka, natomiast Włochy w 49. (spadek o pięć miejsc).

„Europa powinna stanowić przykład, jeśli chodzi na temat poszanowanie wolności obywatelskich. Jakim sposobem można potępiać naruszanie praw człowieka, jeśli sami w naszym kraju nie zachowujemy się bez zarzutu? ” a mianowicie zastanawia się szef RSF.

Organizacja ponizsza co roku publikuje raport, który powstaje na bazie wyników ankiet wypełnianych za posrednictwem setki dziennikarzy i ekspertów ds. mediów na całym świecie. Tegoroczne zestawienie obejmuje przypadki naruszania wolności mediów od jednej września 2008 do 31 sierpnia 2009 roku.

Jakim sposobem podają Reporterzy bez Granic, na sytuację mediów miała wpływ wojskowa ofensywa Izraela w Strefie Gazy, kontrolowanej przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas. Izrael spadł przy rankingu RSF w porównaniu z zeszłym rokiem na temat 47 miejsc na 93. pozycję. Tym samym uplasował się za owymi bliskowschodnimi krajami jak Kuwejt (60. ), Liban (61. ) jak i równiez Zjednoczone Emiraty Arabskie (86. ).

Według raportu, wolność prasy naruszana była w tym roku bardziej niż kiedykolwiek w Iranie zbyt rządów ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Czerwcowe wybory, w wyniku których Ahmadineżad został wybierany na drugą kadencję, doprowadziły do największego kryzysu wewnętrznego w Iranie od trzydziestu lat. Panstwo ten uplasował się w zestawieniu RSF na 172. pozycji tuż przed Turkmenistanem, Koreą Północną i Erytreą, która zamyka ranking.

RSF zwraca uwagę na przeskoczenie zaledwie przy ciągu roku Stanów Zjednoczonych z lokalizacji 40. w 20. Organizacja tłumaczy, że ma to związek sposród wyborem Baracka Obamy dzieki prezydenta, którego cechują skromniej radykalne poglądy niż swoim poprzednika George’a W. Busha. (PAP)

cyk/ ap/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy