Rewolucja po Egipcie. Lub Unia odetnie pomoc finansową?

Rewolucja po Egipcie. Lub Unia odetnie pomoc finansową?
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Szefowie dyplomacji państw UE uzgadniają w Brukseli działania wobec ogarniętego zamieszkami Egiptu. Unia przyjrzy się m. in. pomocy finansowej dla Kairu, ale większość państw nie chce wstrzymania wsparcia, aby nie zaszkodzić społeczeństwu Egiptu.

_ – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni skalą przemocy przy Egipcie jak i równiez potępiamy ją. Zastanowimy się dziś ponad naszą reakcją, a także nad formą kontynuacji wlasnego wsparcia na rzecz mieszkańców Egiptu _ a mianowicie powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton (na zdjęciu) przed spotkaniem ministrów.

Podkreśliła, że celem UE wydaje sie byc pomoc przy znalezieniu politycznego rozwiązania konfliktu w Egipcie, gdzie po starciach między policją natomiast zwolennikami obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zginęło już około 900 osób.

Niemiecki minister kwestii zagranicznych Guido Westerwelle ocenił, że Unia europejska musi wywrzeć na Egipt presję gospodarczą. – _ Możliwości wpływu Unii w sytuację po Egipcie są ograniczone. Ale nawet te ograniczone możliwości trzeba wykorzystać. Egipt wydaje sobie sprawę, jak ważna jest pomocna dlon UE, jeśli chodzi o rozwój ekonomiczny tego panstwa _ a mianowicie powiedział Westerwelle dziennikarzom.

_ – Należy przyjrzeć się wszystkim aspektom współpracy wraz z Egiptem a mianowicie od kooperacji w domenie bezpieczeństwa, przez współpracę wojskową, aż na wsparcie konkretnych projektów _ – dodał.

Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague’a UE musi stać na stronie _ większości mieszkańców Egiptu, którzy chcą apartamencie, demokracji jak i równiez dobrobytu _. _ To oznacza, że nie możemy zrobić niczego, co im zaszkodzi, dlatego nie należy odcinać obslugi _ – dodał.

Już w poniedziałek zastępca stałego przedstawiciela Lokalny przy UE Paweł Herczyński powiedział, że _ odrobine Unia zdecyduje w sprawie Egiptu, na pewno nie powinno się to odbywać kosztem egipskiego społeczeństwa obywatelskiego. Bylibyśmy bardzo ostrożni, jeśli chodzi na temat sankcje ekonomiczne czy wstrzymanie pomocy finansowej _.

Według unijnych źródeł Egipt mimo wszystko wykorzystuje jedynie ułamek zadeklarowanych kwot pomocy finansowej, bowiem kraj ów nie wdraża demokratycznych reform i tym samym nie zaakceptowac spełnia warunków otrzymania tego rodzaju wsparcia. Unijna pomoc płynie tylko w projekty urzeczywistniane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i wraz z pominięciem egipskiego rządu.

Przy listopadzie zeszłego roku UE i powiązane z nią instytucje finansowe (EBI i EBOR) uzgodniły plik pomocy na rzecz Egiptu na łączną kwotę 5 mld euro w latach 2013-2014. Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie w wysokości 800 mln euro, wraz z czego 303 mln w formie grantów oraz 450 mln w formie pożyczek, powiązanych sposród programem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który nie zaakceptowac został jeszcze jednak wdrożony. Z kolei Europejski Bank Inwestycyjny udostępnił opony do miliarda euro rocznie na czasy 2012-2013, zaś Europejski Bank Odbudowy jak i równiez Rozwoju ogłosił plan podwyższenia pułapu pożyczek dla Egiptu także az do 1 miliarda euro na rok w tym danym okresie.

Pięciomiliardowy pakiet ma zapewnić równoczesne wsparcie na rzecz Egiptu, nieopodal tradycyjnej współpracy finansowej UE z tymze krajem. Przy latach 2007-2013 Unia udostępniła Egiptowi miliard euro w ramach programu Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa. Według Komisji Europejskiej do chwili obecnej wykorzystano z tego systemu 892 mln euro. Jednak w 2013 r. wypłacono z tego programu jedynie 16 mln euro ze względu na niestabilną sytuację w Egipcie i niespełnianie przez ten kraj warunków otrzymania wsparcia. Od 2012 r. nie zaakceptowac zatwierdzono żadnych nowych programów pomocy budżetowej, bo Egipt nie realizuje reform. Z kolei wsparcie gwoli organizacji społeczeństwa obywatelskiego i projektów wykonywanych z pominięciem rządu Egiptu sięga 23 mln ó.

Na środowej Radzie UE Polskę reprezentuje minister kwestii europejskich Piotr Serafin.

Czytaj więcej w

  • Egipt to bardzo duże ryzyko! MSZ apeluje
  • Zurnalista zastrzelony za posrednictwem żołnierzy
  • Nie chcesz lecieć do Egiptu? Zmiana kosztuje
  • Saudowie: Pomożemy Egiptowi w razie sankcji

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy