Rewolucja w podatkach. Glówne zmiany, których chcą urzędnicy

Rewolucja w podatkach. Glówne zmiany, których chcą urzędnicy
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

O tym, że rząd szykuje rewolucję podatkową pisaliśmy po wielokrotnie. W charakterze pierwsi opublikowaliśmy najważniejsze założenia projektu Oryginalnej Ordynacji Podatkowej przygotowanej poprzez ekspertów pod spodem kierownictwem prof. Leonarda Etela.

Ustawa posiada wejść przy życie 1 stycznia 2020 r. Na rzecz Ministerstwa Finansów to jednak zbyt odległa data. Totez też przygotowało kilkusetstronicową nowelizację obecnych przepisów, które obowiązywać będą od 1 stycznia przyszłego roku kalendarzowego. Najgłośniejszym wydaje sie pomysł powtykania tzw. exit tax, to znaczy podatkuwymierzonego po firmy unikające płacenia podatków. To jednakze nie caloksztalt, co przy przepisach zmienić chcą urzędnicy. Większość odmian skierowana wydaje sie byc do firm, ale odczują je także „zwykli” płatnicy podatku dochodowego.

W uzasadnieniu do pomyslu ustawy pomijajac powtarzaną zasadą 3xP (przejrzyste, proste i przyjazne przyczynki – red. ) spotykamy zdanie, które daje nadzieję na zmianę postrzegania podatników przez administrację. Pomysłodawcy bez owijania w bawelne napisali, że przepisy nie zaakceptowac mogą wymuszać zachowań podatników, ale się do nich dostosowywać.

Zobacz też: W Polsce brakuje średnich przedsiebiorstw

Najważniejsze zmiany

Podatek od wyjścia

Exit tax to próba zwalczenia praktyki transferowania aktywów między państwami, by uniknąć płacenia podatków. Co ważne, nie jest to w pełni polski pomysł, ale wdrożenie do naszego prawa kontroli unijnych. Resort finansów postanowił jednak „pójść szerzej” jak i równiez objąć nim także jednostki fizyczne.

Osobiscie mechanizm działania jest prosty. Nawet jeśli podatnik przeniósł, w tym wypadku poza Polskę, część swojego biznesu, to i tak będzie musiał zapłacić podatek od „niezrealizowanego zysku”. Niezrealizowanego w cudzysłowie, ponieważ profit powstał, lecz już nie zaakceptowac w Polsce.

Regulace obejmą cos znacznie wiecej anizeli tylko płacących podatek od osób prawnych (CIT – red. ). Także płatnicy podatku od osób fizycznych (PIT – red. ) – zarówno prowadzący, jak i nie zaakceptowac, działalność gospodarczą, będą musieli zapłacić, jeśli wytransferowane aktywa przekroczą wartość 2 mln zł. Mimo temu, co można było przeczytać, nie zaakceptowac muszą martwić się jednostki, które postanowią kupić np. dom za granicą. Reżimowi exit tax podlegać będą tylko udziały w spółce, akcje, papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa przy funduszach a takze wszelkie pochodne instrumentów pienieznych.

By po ogóle myśleć o nałożeniu podatku od momentu wyjścia, przeniesione aktywa będą musiały wchodzić w skład majątku związanego z prowadzoną na terenie Polski działalnością, podatnik odmieni rezydencję podatkową w efekcie czego nasz panstwo stracił prawo do opodatkowania dochodów ze sprzedaży składnika majątku badz przenoszenie produkcji, albo całego zakładu poza Polskę.

Ministerstwo Finansów prognozuje trzy stawki podatku: 19 proc. gwoli CIT-owców i 3 jak i równiez 19 proc. dla PIT-owców. Przepisy mają wejść w życie jednej stycznia 2019 r.

Ujawnianie mechanizmów podatkowych

Ta osobiscie unijna dyrektywa (ATAD – red. ), która oddzialywuje wprowadzenie exit tax, może wywołać poważne zamieszanie w branzy kancelarii konsultingu podatkowego. To przez nią ma pojawić się obowiązek ujawniania mechanizmów podatkowych, co oznacza, że każdy zaangażowany przy optymalizacją podatkową firmy, której przychody, koszty lub aktywa warte są ponad 20 mln zł, musi przekazać szefowi Rodowitej Administracji Skarbowej schemat tejze optymalizacji. Oczywiście zanonimizowany. Dotyczy to także biegłych rewidentów, adwokatów, radców prawnych, itd. Sama Teresa Czerwińska broniła tego rozwiązania, tłumacząc, że nie każdy mechanizm podatkowy stanowi agresywną optymalizacje.

a mianowicie Oczywistym wydaje sie, że jeśli mam możliwość w ramach danego przepisu zapłacić mniej, to wybieram takie rozwiązanie. Natomiast czym innym jest unikanie opodatkowania i agresywna optymalizacja, w której sztucznie kreowane są konkretne struktury podatkowe, aby móc się pod spodem ten wzór zakwalifikować. Jeżeli celem działania jest niezapłacenie podatku – to dla osób jest to agresywna optymalizacja i z tymze walczymy – mówiła przy rozmowie wraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Zbytnio ujawnienie przypadków próby obejścia prawa podatkowego wprowadzono drakońską karę 30 proc. domiaru podatkowego.

Jakie mozliwosci więcej, przez tych samych przepisów, skarb panstwa będzie mógł odmówić pozostawienia interpretacji podatkowej, jeśli uzna, że może ona służyć właśnie agresywnej optymalizacji podatkowej. W dodatku szef KAS zyska prawo modyfikacje treści lub nawet uchylenia już wydanej interpretacji uznanej za wykorzystywaną w mechanizmie agresywnej optymalizacji.

Ulga dla innowacyjnych

Modyfikacje w podatkach to w szczęście nie tylko represje jak i równiez zakazy. To także innowacyjna ulga sposród angielska nazwana Innovation Box. Pomysł wydaje sie byc prosty – każda firma od naszej najmniejszej jednoosobowej działalności gospodarki polski do wielkiego koncerny a mianowicie będzie mogła zapłacić tylko 5 proc. podatku, jeśli zarabiać będzie na innowacyjnych rozwiązaniach, az do których powstania się przyczyniły. W języku urzędników idzie o „komercjalizację wytworzonych badz rozwiniętych praw własności intelektualnej”.

Dzięki uldze, czyli odprowadzaniu niewielkiego, w porównaniu do innych stawek, firmy musza przestawić naszą gospodarkę dzieki opartą o wiedzę. W końcu nawet obniżony od czasu przyszłego roku kalendarzowego dziewięcioprocentowy CIT będzie niemalze dwukrotnie wyższy.

Z ulgi będzie można korzystać tylko w momencie samodzielnego stworzenia rozwiązania lub zainwestowania swoich środków w rozwój zakupionego. Przypadloscia rozwiązania będzie utrzymanie obowiązki prowadzenia skomplikowanej ewidencji wydatków ponoszonych na „ulgowe” operacje badawczo rozwojowe. Stąd uzytkowanie niej będzie opcją, nie obowiązkiem.

Niższy CIT

Przedstawiony projekt wprowadza także obiecaną w kwietniu niższą stawkę stawkę CIT. Pomysł wydaje sie byc prosty, zamiast 15 proc. 9 proc. podatku zapłacą firmy, których przychód nie przekroczył jednej mln dwie stówy tys. zł, czyli identyczne, którym już raz podatek obniżono. Nominalnie z obniżki skorzystać może około 90 proc. firm płacących CIT, jednak większość z tych propozycji nie płaci ani złotówki, o czym pisaliśmy w.

Kapitał jak kredyt

Projekt eliminuje także troche patologiczną sytuację spółek, które lepiej finansować kredytem niż zwiększaniem kapitału. W końcu odsetki jak i równiez inne koszta pożyczek bankowych można wliczać w koszty prowadzenia działalności, a w istocie zmniejszać kwotę, od której wyliczany wydaje sie byc podatek.

Nowy pomysł zezwoli na wliczenie w koszty tzw. hipotetycznych kosztów pozyskania kapitału, które ustalono jak stopę referencyjną NBP plus 1 miejsce procentowy od momentu „dorzuconej” sumy. Maksymalne odliczenie sięgnie 250 tys. zł. To rozwiązanie wejdzie przy życie od 1 stycznia 2020 r., choć odnosić się będzie już do pieniędzy zarobionych przez spółki w 2019 r. jak i równiez przeznaczonymi na zwiększenie kapitału firmy.

Jasne rozliczenie windykatorów

W atmosferze skandalu związanego ze spółką GetBack przy pakiecie odmian podatkowych znalazła się 1-a skierowana rozmyslnie do przedsiebiorstw windykacyjnych. Idzie o rozliczanie zysków z nabycia wierzytelności i jej egzekucji. Dzięki zmianie przedsiebiorstwa będą płacić podatek wówczas w chwili, gdy osiągną rzeczywisty profit. Obecny stan prawny wymuszał dzieki nich opłacanie podatku znacznie wcześniej, choć NSA już w 2011 r. wskazał na absurdalność takiego rozwiązania.

Wyjaśnienie mechanizmu funkcjonowania oryginalnych przepisów(MF. gov. pl)

Kryptowaluty

Tym, co w ustawie zainteresuje nie tylko firmy, ale i sporą grupę osób prywatnych, jest zapoczatkowanie jasnego jak i równiez przejrzystego opodatkowania kryptowalut. Przy zależności od tego, kto będzie zajmował się „wykopywaniem” badz obrotem wirtualnymi walutami, możliwe będzie opłacania podatku PIT lub CIT w formie wpłaty raz do r.. Zawsze jako odrębne źródło przychodu.

I tak opodatkowane staną się przychody zarówno z wymiany walut wirtualnych na środki płatnicze, wymiany tychże na rózne waluty, pośredniczenie w wymianie lub kierowanie rachunków umożliwiających takie operacje.

Sprzedaż walut obcych wirtualnych został zrównany z zakupem towarów, usług oraz regulowanie innych zobowiązań owymi walutami. Urzędnicy chcą, zeby podatkowi podlegał dochód, co pozwoli na odliczanie kosztów uzyskania przychodu, które ujawniać będziemy w dorocznym zeznaniu niezależnie od tego, czy udało nam się zarobić. Nieszczesliwie, mimo rocznej formy rozliczania, koszty z roku bieżącego nie przejdą na nastepny. Co ważne, kosztem nie będą pożyczki i kredyty na nabycie walut. Wszystkie inne koszty „bezpośrednio związane z zakupieniem i sprzedażą” już tak. To od momentu naszej kreatywności zależeć będzie, co fiskus zatwierdzi.

Dla osoby kopiącej waluty obowiązek zapłacenia podatku pojawi się dopiero, wówczas gdy sprzeda „wykopane” waluty lub nimi zapłaci – fiskus uzna halasuje za zarobek kapitałowy. W razie kopania w czyjeś zlecenie, niezależnie od rodzaju wlaczonej umowy, opodatkowanie będzie np. opodatkowanie wynagrodzenia za pracę.

Koniec wraz z pilnowaniem terminu

Statystyczny „Kowalski” z pewności ucieszy się, że fiskus nie będzie już restrykcyjnie trzymał się terminów w przypadku składania rozliczenia rocznego. Dzis spóźnienie nawet o kilkanaście minut ze złożeniem deklaracji przekreślało możliwość wspólnego rozliczenia się sposród małżonkiem. Tenze punkt ustawy bowiem zanika.

„W życia zdarzają się bowiem sprawy losowe, które uniemożliwiają podatnikowi terminowe złożenie wniosku, np. choroba badz wyjazd zagraniczny” – brzmi uzasadnienie pomysłu.

Szybciej sprzedamy dom po babci

Ucieszą się także posiadacze domów, działek i innych nieruchomości otrzymanych po spadku. Plan ustawy, przy niektórych przypadkach, skraca poniekad o dwanascie miesiecy okres, przy którym sprzedaż takiej nieruchomości wywołuje obowiązek zapłacenia wysokiego podatku spadkowego.

Dziś 5-letni okres karencji liczony wydaje sie od końca roku, w którym zmniejszenie został otrzymany. Po zmianach 5 latek będzie liczone od poranka nabycia spadku. Zatem w przypadku objęcia spadku w kwietniu, zyskujemy dwunastu miesięcy.

Nie 2, natomiast 3 lata ulgi

Nowelizacja wydłuża także prawo sluzace do korzystania z znizki mieszkaniowej wraz z 2 do 3 czasów. A to nierozerwalnie wiąże się m. in. wraz z obejmowaniem spadku.

Dziś 5-letni okres karencji liczony wydaje sie byc od końca roku, w którym spadek został otrzymany. Po zmianach 5 czasów będzie liczone od miesiaca nabycia spadku.

Koniec sposród pustymi obowiązkami

Zniknie także pusty po swej formie obowiązek powiadamiania w Ekranie Sądowym i Gospodarczym na temat istnieniu podatkowej grupy kapitałowej. W końcu jej zrobienie lub likwidację zatwierdza naczelnik właściwego Urzędu Skarbowego i resort finansów, który w zasadzie jest jedyną zainteresowaną stroną, dysponuje tą informacją.

Łatwiejsze życie z fiskusem zyskają także osoby, które zarabiają na wynajmie. Zniknąć dzierzy obowiązek składania deklaracji o wyborze ksztalty opodatkowania. Nalezy zapłacić pierwszą zaliczkę, by urząd mechanicznie przypisał mnie stosowny sposób rozliczenia.

Samochody firmowe

Wedlug zapowiedziami, o których głośno było już kilka miesięcy temu, zmienią się reguly rozliczania kosztów poniesionych dzieki samochody po przedsiębiorstwa. Maksymalna wartość samochody, którą w całości będzie można amortyzować, wzrośnie z 20 tys. euro gwoli aut pozostalych niż elektryczne do 150 tys. zł. Tyle samo wynosić będzie maksymalny limit odliczenia wydatków poniesionych w ubezpieczenie samochody.

Spadną z kolei maksymalne sumy odliczeń środków wydanych dzieki użytkowanie samochody. W przypadku samochodów wykorzystywanych zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych wyniesie on 50 proc. W sytuacji auta wlasnego wykorzystywanego po prowadzonej działalności sięgnie on 20 proc. Nie trzeba jednak będzie prowadzić tzw. kilometrówki.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy