Rok Chopinowski w Szwecji – konkretnie i niestandardowo

27 lipca, 2020
Category: inne

W Filharmonii Sztokholmskiej zainaugurowano w czwartek szwedzkie obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Przy 2010 roku oprócz imponujacych koncertów fortepianowych Szwedzi będą mogli posłuchać muzyki kompozytora samplowanej za posrednictwem DJ-ów czy obejrzeć interdyscyplinarne przedstawienie teatralne.

O R. Chopinowskim szwedzcy melomani mogą dowiedzieć się z dużego banneru sposród podobizną Chopina, który właśnie zawisł poprzednio wejściem sluzace do Filharmonii Sztokholmskiej. W hall można obejrzeć wystawę zdjec o kompozytorze „Cienie nieśmiertelności”, autorstwa polskiej artystki Basi Sokołowskiej.

Szeroki jubileusz rozpoczęło w czwartek w Sztokholmie seminarium odnosnie tematu twórczości kompozytora. Szwedzki pianista, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej Staffan Scheja oraz dziennikarka Szwedzkiego Radia i muzykolog Boel Adler w dowcipny sposób opowiedzieli o różnych okresach życia Chopina, poszczególne utwory prezentując na żywo.

Na wieczór w filharmonii zaplanowano I Koncert Fortepianowy Chopina w wykonaniu polskiej pianistki Ewy Kupiec. Tego rodzaju imprezy będą się odbywały w tym roku w różnych miejscowosciach Szwecji.

Rocznica urodzin Fryderyka Chopina będzie obchodzona w Skandynawii również przy mniej standardowy sposób. Instytut Polski w Sztokholmie, który jest partnerem i koordynatorem Roku Chopinowskiego w Szwecji, przygotował zbiór nietypowych działań promujących spadek Chopina.

„Planujemy także sytuacje odbiegające od standardów, na przyklad np. koncert z polskimi i szwedzkimi DJ-ami samplującymi Chopina lub interdyscyplinarny spektakl +Klinika Fryderyk+ przygotowany przez grupę Fajne Restante, który swoją premierę będzie miał w Teatrze Dramatycznym w stolicy polski i przeniesie się także do Sztokholmu” – mówi Katarzyna Tubylewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Do szkół i zbiorów trafi przetłumaczona na język szwedzki książka „Mały Chopin” autorstwa Michała Rusinka, sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej.

W Szwecji powołano komitet nominalny obchodów R. Chopinowskiego, w którym zasiada m. in. szwedzka minister kultury Lena Adelsohn-Liljeroth.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy