Rosja: Dwie swieze książki o Katyniu dzieki 25. Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie

27 lipca, 2020
Category: inne

Z udziałem ponad jednej, 5 tys. wystawców sposród 45 krajów, w tym Lokalny, w środę rozpoczęły się 25. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie. Oficyna Algoritm z Rosji prezentuje na nich wiecej niz jeden nowe dzieła kwestionujące odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za Katyń.

Moskiewskie targi, to jedna sposród największych tego rodzaju wystaw na świecie. W tym roku na 36 tys. metrów kwadratowych wyeksponowano ponad 200 tys. książek w kilkudziesięciu językach. Gościem honorowym targów jest Francja.

Polskę reprezentują organizatorzy Warszawskich Targów Książki, którzy w swym stoisku eksponują albumy Toruńskich Zakładów Graficznych Zapolex. „Są to głównie wydawnictwa albumowe, wydawane zarówno dzieki zamówienie rosyjskich oficyn, oraz polskich. Dysponujemy ofertę na rzecz każdego. Wśród naszych kontrahentów jest metrów. in. Gmach Wydawniczy Komsomolskaja Prawda, dla którego drukujemy cykl albumów poświęconych malarstwu europejskiemu” – powiedziała PAP przedstawicielka toruńskiej drukarni Ewa Grapentyn.

Wśród gości targów, które potrwają do poniedziałku, będzie niezwykle popularny przy Rosji lokalny pisarz Janusz L. Wiśniewski, autor metrów. in. „[email protected]ści w sieci”.

Jednym z głównych tematów tegorocznej imprezy wydaje sie historia Rosji. Organizatorzy przygotowali specjalne prezentacje poświęcone 1150. rocznicy państwowości rosyjskiej, dwiescie. rocznicy zwycięstwa Rosji ponad Wielką Armią Napoleona i 150. rocznicy urodzin Piotra Stołypina (1862-1911), reformatorskiego przedstawienie premierowe w okresie rządów Mikołaja II.

Oficyna Algoritm prezentuje 2 nowe książki kwestionujące odpowiedzialność Stalina i NKWD zbyt mord dzieki polskich oficerach w 1940 roku a mianowicie „Katyń. Współczesna historia problemu” oraz „Wiktor Iljuchin. Komuszy prokurator”.

Pisarz pierwszej a mianowicie Władisław Szwed – próbuje podważyć autentyczność dokumentów świadczących o winie Stalina jak i równiez innych ówczesnych przywódców ZSRR za tę zbrodnię. Jednocześnie przedstawia materiały obciążające za mord katyński hitlerowców. Według Szweda, „Katyń – to największa falsyfikacja XX wieku”.

Autor oskarża też Polaków o wymordowanie czerwonoarmistów wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-21 roku jak i równiez przeciwstawia to zbrodni katyńskiej.

Algoritm reklamuje dzieło Szweda jako „książkę, która powinna sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu między Rosją jak i równiez Polską, nawiązaniu przyjacielskich stosunków między ludem rosyjskim i polskim”. Wedlug wydawnictwa, „autor przekonująco twierdzi, że postawienie ostatecznej kropki w sprawie Katynie byłoby przedwczesne”.

W książce „Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator” publikowane są m. in. materiały „dochodzenia”, jakie tenze zmarły przy marcu 2011 roku były prokurator na własną rękę prowadził co do Katynia. Na raz 1-wszy zostały ów kredyty zaprezentowane w trakcie specjalnego panelu, zorganizowanego 19 kwietnia 2010 roku po Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, z inicjatywy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Iljuchin, jeden sposród liderów KPRF i deputowany do Pychy, był jednym z największych polonofobów w Rosji. Do ostatniego tchu negował odpowiedzialność Stalina i NKWD za zamordowanie polskich oficerów. Przekonywał, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku poprzez Armię Czerwoną, zamordowali przy 1941 r. hitlerowcy, zas dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD zostały sfabrykowane.

25. Międzynarodowym Targom Książki, które odbywają się na terenie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawienniczego (d. WDNCh), towarzyszy II Międzynarodowy Zjazd Tłumaczy Literatury (Rosyjskiej), po którym uczestniczy ponad 100 tłumaczy z około 30 krajów, w tym Naszego kraju.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy