Rostowski nie wyklucza poparcia dla unii kretytowej

Author:
27 lipca, 2020
Category: bazy

Kiedy Euroland ogłosił przyspieszenie prac nad wspólnym nadzorem bankowym z udziałem EBC, Nasz kraj nie przeksztalca stanowiska. Jesteśmy wstępnie za, ale pilnujemy interesów państw goszczących banki-córki – tłumaczył minister finansów Jacek Rostowski.

Jak powiedział przebywający w Brukseli Jacek Rostowski, taki wspólny europejski nadzór Eurolandu _ może być nawet pożądany _ gwoli Polski i innych tzw. państw goszczących. Dodał, że państwa goszczące stanowią _ przytłaczają większość _ w UE (jest ich 21 na 27), a więc ich interesy muszą być brane pod uwagę w danym etapie tworzenia europejskiego nadzoru bankowego.

_ a mianowicie Zawsze byliśmy za tymze, aby uprawnienia nadzorów macierzystych były stopniowo przekazywane az do nadzoru europejskiego. I organizacyjnie, i logistycznie jest niewatpliwie lepiej, by nasz nadzór miał stycznosc tylko wraz z jednym nadzorem zagranicznym _ – wyjaśnił.

_ – A co więcej taki nadzór europejski nie zaakceptowac będzie faktycznie bliski nadzorowanym instytucjom macierzystym. Nie będzie do takowego stopnia narodowy. Z punktu widzenia państw goszczących takowa ewolucja wydaje sie byc pożądana _ – podkreślił.

Po spotkaniu eurogrupy komisarz ds. walutowych Olli Rehn ogłosił w nocy, że Komitet Europejską już _ w pierwszych dniach września _ przedstawi propozycję legislacyjną _ jednego mechanizmu nadzorującego _ banki Eurolandu z udziałem Europejskiego Banku Centralnego. To odpowiedź na decyzję przywódców Eurolandu dzieki marginesie szczytu UE 28-29 czerwca. Dzisiaj temat był omówiony w gronie 27 ministrów finansów na posiedzeniu Ecofinu.

Lokalne stanowisko po tej kwestii się nie zmieniło a mianowicie zapewnił Rostowski. Podkreślił, że cała oferta służy ratowaniu unii monetarnej, co wydaje sie byc korzystne gwoli wszystkich państw UE. a mianowicie _ Dla Polski jak i równiez innych państw będących poza strefą euro rozpad strefy euro byłby katastrofą gospodarczą i także polityczną _ – powiedział.

Ostateczne stanowisko Polska określi jednak przed chwila, kiedy będą znane szczegóły propozycji. _ – Wszytko będzie zależało od tego, tak jak będzie caloksztalt zorganizowane w momencie, w której istniejący nadzór bankowy będzie musiał dzielić się uprawnieniami z EBC. Tu będziemy musieli bardzo dokładnie śledzić ewolucję _ – powiedział. Przypomniał, że do przyjęcia propozycji KE potrzebna będzie jednomyślna zgoda wszystkich 27 państw, zas nie tylko Eurolandu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy