Rostowski: pomysł obligacji emerytalnych na bardzo wstępnym kroku

27 lipca, 2020
Category: inne

Minister finansów Jacek Rostowski ma bardzo poważne wątpliwości co do pomysłu podwyższenia składki rentowej, ale tego nie wyklucza. Pomysł ws. obligacji emerytalnych wydaje sie na bardzo wstępnym kroku prac a mianowicie zaznaczył.

Rostowski uważa, że podwyższenie składki rentowej negatywnie wpłynie na zbyt pracy poprzez zwiększenie klina podatkowego.

„Ja bym miał, jako minister finansów bardzo poważne wątpliwości, jeżeli chodzi o tego typu pomysł, który zwiększyłby bezrobocie, jest to a mianowicie jakkolwiek byśmy nazwali – podwyższenie podatków. (Podwyższenie składki rentowej a mianowicie PAP) zwiększyłoby klin podatkowy na rynku roboty i wiec zmniejszyłoby aktywność gospodarczą Polaków. (… ) Nie, ja nic nie wykluczam, ale mówię na temat swoich poważnych wątpliwościach” – powiedział Rostowski w RMF FM.

Minister odniósł się też do pomysłu reformy, która miałaby polegać w zmniejszeniu wpłaty do OFE przy równoczesnym przekazaniu dywanom obligacji emerytalnych.

Minister finansów powiedział, że traktuje owe pomysły w charakterze wstępną ofertę ze strony OFE i środowisk eksperckich z nimi związanych. Bardzo dokładnie byśmy musieli ten pomysł przejrzeć – podkreślił.

Dopytywany, czy wyklucza poparcie takich rozwiązań, minister odparł: „nie, moja osoba nic nie zaakceptowac wykluczam, lecz mówię o poważnych wątpliwościach”.

Komentując propozycję obligacji emerytalnych, Rostowski mówił, że nie uważa, „żeby to był księżycowy pomysł, ale ów firma na bardzo wstępnym kroku i tego rodzaju pomysłów na tym etapie się nie dyskutuje”. Jak dodał ten pomysł budzi jego „wstrzemięźliwą sympatię”.

Premier Donald Tusk mówił we wtorek, że po rządzie trwają prace nad koncepcją obligacji emerytalnych, która – jakim sposobem powiedział a mianowicie jest w tej chwili kluczowa. Szef rządu nie zaakceptowac wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, jednak nie mogłyby nimi ochoczo obracać. Miałyby być ów kredyty 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

Premier zastrzegł, że mozliwe zmiany w proporcjach składek przekazywanych do ZUS i Otwartych Kapitalów Emerytalnych nie zaakceptowac mają żadnego związku z wysokością składki odprowadzanej przez pracodawców jak i równiez pracowników. „Nasze działania nie mają żadnego związku z emeryturami czy rentami, jeżeli chodzi o wysokość jak i równiez stabilność wypłat tych emerytur i rent. Nie ma żadnego zagrożenia na rzecz trwałości jak i równiez wysokości rent czy emerytur” – mówił.

Tusk wyraził nadzieję, że razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, minister pracy Jolantą Fedak i ministrem Michałem Bonim, po wielomiesięcznej debacie jak i równiez sporze uda się zaprezentować projekt dotyczący zmian przy OFE.

Aktualnie istnieje pare pomysłów w reformę emerytalną. Siedem sugestii przedstawiła premierowi w ubiegłym tygodniu Podpowiedz Gospodarcza. Wśród nich jest pomysł wprowadzenia obligacji emerytalnych.

W piątek Komisja Trójstronna będzie zajmowała się założeniami do przemian w OFE, przygotowanymi za posrednictwem zespół Boniego. Zakładają ów kredyty m. in. obniżenie opłaty od składki przekazywanej sluzace do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE, zapoczatkowanie subfunduszy emerytalnych (A a mianowicie inwestujących głównie w akcje i C – inwestujących głównie po obligacje). (PAP)

rda/ mki/ jra/