Rotfeld: reakcja Białego Domu nie zamyka kwestii

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

_ – Zadna osoba się nie zaakceptowac spodziewał, że może być jakiś urzędnik w Białym Domu, którego wiedza wydaje sie byc żenująca _ – mówi były kierownik MSZ Adam Daniel Rotfeld, który odbierał Prezydencki Odznaczenie Wolności dla Jana Karskiego

_ – Oświadczenia Białego Domu ws. wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy nie zamyka kwestii _ – podkreśla Rotfeld.

_ – Wystąpienie przedstawienie premierowe Donalda Tuska i list prezydenta Bronisława Komorowskiego będą wymagały reakcji. Chodzi o to, żeby to się nigdy więcej nie zdarzyło _ a mianowicie powiedział Rotfeld w środę dziennikarzom w Warszawie. Jego zdaniem nie zaakceptowac zamyka sprawy dotychczasowa odpowiedz Białego Domu, który wydał dwa oświadczenia z wyrazami ubolewaniem na skutek użycia za posrednictwem Obamę sformułowania _ polskie obozy śmierci _ w trakcie wtorkowej uroczystości pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.

_ – To jest uroczystość protokolarna, w której nie istnieje miejsca w protesty _ – powiedział Rotfled. _ – Usłyszałem tę pomyłkę i w związku wraz z tym blyskawicznie podszedłem az do ambasadora USA w Warszawie i powiedziałem jemu, że to jest rzecz, która wymaga natychmiastowej reakcji _ a mianowicie relacjonował.

Wyraził przy tym powazanie dla ambasadora Polski w USA Roberta Kupieckiego. _ – Pan natychmiast zareagował w sposób niezwykle fachowy. Ja również zrobiłem to, co mogłem zrobić w tej chwili. Mianowicie było spotkanie organizowane przez polską ambasadę sposród grupą ok. 200 przedstawicieli elit amerykańskich, na którym wyraziłem pogląd w naszej sprawie _ – powiedział były kierownik MSZ.

Podkreślił też, że wydanie przy tej sprawie oświadczenia przez Biały Dom – największego mocarstwa świata – wymagało wykonania duzej pracy dyplomatycznej. – _ Podjęto zbiór działań, które dały taki efekt, co się rzadko zdarza, że w dwie godziny wedlug wystąpieniu prezydenta w dwóch odrębnych oświadczeniach Biały Domek zdystansował się, powiedział, że jest to niefortunna pomyłka, przejęzyczenie _ a mianowicie mówił Rotfeld.

Biały Dom wydał 2 oświadczenia, po których wyraża ubolewanie jak i równiez podkreśla, że słowa Obamy były przejęzyczeniem.

Rotfeld zwrócił także uwagę, że przy tej kwestii naprawdę zasadnicze jest pisemne uzasadnienie przyznania Medalu Wolności Karskiemu. _ – Caloksztalt jest tutaj prawidłowe, podobnie jak powinno być, czyli to, że Jan Karski poinformował świat na temat zbrodniach hitlerowskich na terenie Polski _ – zauważył.

Dodał, że przemówienie prezydenta USA było prawdopodobnie przygotowane przez osób z Białego Domu jak i równiez nikt nie znał go wcześniej. _ – Powiedzmy sobie szczerze, że o ile z nami to skonsultowano, to pomyłki by nie zaakceptowac było. Pies z kulawa noga się nie zaakceptowac spodziewał, że może być jakiś urzędnik w Białym Domu, którego wiedza wydaje sie żenująca _ – dodał.

Były kierownik MSZ wyraził nadzieję, że pomyłka Obamy _ w ostatecznym rachunku doprowadzi w dodatku, że tego rodzaju rzeczy się nigdy więcej zdarzać nie zaakceptowac będą _. – _ Być może to się okaże pomyslne z punktu widzenia tegoz, na czym nam zależy, czyli na szerzeniu prawdy na temat, że Polska była panstwem okupowanym jak i równiez na terytorium Polski były koncentracyjne obozy śmierci założone przez Niemcy hitlerowskie. I w tychze obozach siedzieli Polacy, natomiast nie były to ugrupowania polskie _ – podsumował Rotfeld.

W czasie wojny Karski, jako wyslannik polskiego rządu na uchodźstwie, informował aliantów o zbrodni Holokaustu dokonywanej przez Niemców na Żydach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy