Rozpoczęły się historyczne rozmowy Chin i Tajwanu w Nankinie

27 lipca, 2020
Category: inne

Przedstawiciele władz Chin i Tajwanu wielkiego szczebla spotkali się we wtorek w Nankinie dzieki pierwszych oficjalnych rozmowach od czasu oddzielenia się wyspy od momentu ChRL w następstwie walki domowej w 1949 r. Rozmowy, których agendy nie ujawniono, potrwają do piątku.

„W przeszłości nie do wyobrażenia byłby zjawisko, że tu siedzimy i się dzisiaj spotykamy” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Chin i szef Biura Rady Państwowej ds. Tajwanu Zhang Zhijun.

Spotkał się on z szefem tajwańskiego Biura ds. Kontynentalnych Chin Wang Yu-chi. „Dla naszej firmy zwykłe siedzisko przy okreslonym stole i omawianie rzeczy nie jest łatwą rzeczą” a mianowicie powiedział Wang, określając zebranie jako „nowy rozdział na rzecz wzajemnych relacji”.

W sali, gdzie prowadzona jest się spotkanie przedstawicieli Chin i Tajwanu, nie wywieszono flag, a na tabliczkach z nazwiskami uczestników nie umieszczono ani tytułów, oraz informacji, kogo reprezentują – zauważa BBC.

Rozmowy zapewne będą dotyczyły wypracowania długofalowego modelu relacji. BBC podaje, że tajwańscy negocjatorzy przypuszczalnie zaproponują ustanowienie stałych reprezentacji w każdym z państw; będą również dyskutować wraz z stroną chińską na temat większej reprezentacji Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, z jakiego powodu władze ChRL się sprzeciwiają.

Będą również naciskać na rozmowy o wolności prasy po tymze, jak witryna chińska odmówiła akredytacji dzieki rozmowy paru mediom a mianowicie pisze BBC.

Chińscy negocjatorzy mają skupić się na bliższej współpracy gospodarczej. Pekin chce, by Tajpej ratyfikował umowę handlową pozwalającą stronicom na uruchomienie na szeroką skalę kierowania interesów między państwami. Chiny przyjęły umowę ponad sześć miesięcy temu, lecz w Tajwanie utknęła ona przy parlamencie, jakie mozliwosci jest a mianowicie jak pisze AP – odzwierciedleniem watpliwosci społeczeństwa przed zdominowaniem poprzez olbrzymiego sąsiada.

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Posiada Jing-cu a mianowicie wybranego po 2008 r. i 2012 r. – relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od czasu 1949 r., co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i lokaty po obu stronach ogromnej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej.

Jednak popularność Posiada znacznie spadła i według analityków swoim Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) najpewniej przegra decyzje samorządowe na koniec br. Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta Dzierzy coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do straty niepodległości panstwie.

Od 2009 r. handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie az do 197, 2 mld dolarów w zeszłym roku. Tajpej zanotowało nadwyżkę w wysokości 116 mld USD. Tajwańskie firmy zainwestowały setki miliardów dolarów przy Chinach kontynentalnych dzięki takim firmom jakim sposobem Foxconn zatrudniającym miliony pracowników produkujących IPhone’y, Playstation jak i równiez inne.

Według analityków nie zaakceptowac należy spodziewać się, że podczas rozmów poruszone zostaną tematy uznawane za drażliwe przez dwie strony. Zdaniem ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają w porzadku. 1600 rakiet wycelowanych po Tajwan; ChRL nie wyklucza użycia siły, by ją odzyskać.

Delegacja Tajwanu, licząca ponad dwadziescia osób, ma również odwiedzić Szanghaj.

Wysepka jest istotnie niepodległa od czasu 1949 roku kalendarzowego, choć władze w Pekinie uważają ją za swą zbuntowaną prowincję. (PAP)

cyk/ kar/

15716200

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy