Rozpoczynają się ferie zimowe – policja apeluje o ostrożność

Rozpoczynają się ferie zimowe – policja apeluje o ostrożność
27 lipca, 2020
Category: inne

W sobotę zaczną się ferie zimowe; jako pierwsi, do dwóch lutego, wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Policja oraz ITD apelują o ostrożność do osób przewożących najmlodszych na odpoczynek.

Jak powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, ITD wytycza albo stałe punkty inspekcji dla autokarów z ludzmi wyjeżdżającymi na zimowy wypoczynek, albo inspektorzy podjeżdżają w miejsca, skąd autobusy odjeżdżają.

„Prosimy rodziców, organizatorów wyjazdów, dyrektorów szkół, tych wszelkich, którzy zyczyliby, aby autokar był skontrolowany przed wyjazdem, o kontakt z wojewódzkim inspektoratem przewozu drogowego w kilka dób przed planowanym wyjazdem. Wtedy będziemy potrafili dokładnie zaplanować sobie uzywane przez nas działania” – powiedział Gajadhur.

Zapowiedział, że ITD będzie także prowadziła wyrywkowe inspekcje autokarów dzieki głównych szlakach komunikacyjnych.

Rzecznik ITD poinformował, że w 2013 r. inspektorzy I TYM PODOBNE sprawdzili wiecej niz 20 tys. autokarów turystycznych. Zatrzymano jednej, 2 tys. dowodów rejestracyjnych, nałożyli trzy, 2 tys. mandatów i ukarali w porzadku. 700 przewoźników. Natomiast w trakcie ubiegłorocznych ferii zimowych na 1150 skontrolowanych autokarów przewożących dzieci, zatrzymano 62, w niniejszym 15 pojazdów, które były w bardzo złym dzieje technicznym, zas 190 kierowców ukarano mandatami.

Z kolei Firm Konkolewski z Biura Obrotu Drogowego Komendy Głównej Policji sugerował, by organizatorzy wakacji i rodzice we własnym zakresie kierowali autokary do stacji kontroli pojazdów w profesjonalne doswiadczenia stanu technicznego. Koszt tak zaawansowanej operacji to niespełna 200 zł. W wypadku 30-osobowej wycieczki to kilka złotych na uczestnika. Zbytnio tę cenę rodzice będą mieli stuprocentową pewność, że autobus wydaje sie byc sprawny technicznie.

Konkolewski zaapelował też do rodziców, aby w miarę możliwości zapewnili opiekę dorosłych dzieciom, które nie wyjeżdżają na wakacje z obszaru swojego zamieszkania.

Policja zapowiada wzmożone inspekcje prędkości, stanu technicznego pojazdów i trzeźwości kierowców. W okresie ferii co roku ruch w trasach krajowych i po okolicach miejscowości turystycznych rosnie.

Zgodnie z przepisami kierowca może dwa razy w tygodniu prowadzić przez 10 godzin, ale w pozostałe dób nie może w ciągu doby jechać dłużej niż 9 godzinek. Po 4, 5 godz. musi mieć przynajmniej 45-minutową przerwę. W tygodniu nie może przekroczyć łącznie 56 godzinek jazdy.

Mrozne ferie oswiatowe, 2-tygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 18 stycznia a dwóch marca. Jak pierwsi od 18 stycznia do dwa lutego wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 25 stycznia sluzace do 9 lutego ferie będą w województwach: podlaskim jak i równiez warmińsko-mazurskim. Od 1 02 do 16 lutego przerwę będą posiadali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Jako ostatni – od momentu 15 lutego do dwa marca a mianowicie wypoczywać będą uczniowie sposród województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. (PAP)

gdyj/ ral/ bno/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy