Billions - serial Showtime Billions. Jak wyglądały konsultacje

"Billions" to jedna z korzystniejszych produkcji dramatycznych ostatniego czasu. Sukces tego serialu nie polega jednak tylko w dobrze napisanym scenariuszu. Niektóre sceny wyjęte są wręcz z sesji coachingowych, przez co widz ma szansę zapoznać ciekawe techniki, które psychologowie stosują na co dzień ze swoimi klientami.

Fani produkcji stacji Showtime prawdopodobnie zwrócili uwagę w postać Wendy Rhoades (graną przez Maggie Siff). Wówczas psycholożka pracująca w funduszu inwestycyjnym Axe Capital, należącym do głównego bohatera serialu Bobby'ego Axelroda. Rolą Rhoades w firmie jest dbanie o stan psychiczny inwestorów operujących ogromnymi kwotami.

Jak się okazuje, ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. Wiele firm w nowojorskiej Wall Street zatrudnia psychologów, by ich pracownicy byli w możliwie jak najlepszej kondycji psychicznej. Pracodawcy chcą w ten sposób uniknąć m. in. negatywnych decyzji finansowych.

Trend ten na początku lat dziewięćdziesiątych zapoczątkował przedsiębiorca Steve Cohen, założyciel funduszu hedgingowego SAC Capital Management. Zatrudnił on wówczas psychiatrę Ariego Kieva, aby pracował spośród jego traderami. Cohen przyznał, że dzięki programowi treningowemu Kieva zwiększył aktywa zarządzanych funduszy z 25 mln dol. do blisko pięćset milionów dolarów. Podobnie uczynił inwestor Paul Tudor Jones, zatrudniając znanego dziś trenera Tony'ego Robbinsa.

Denise Shull, założycielka firmy coachingowej ReThink Group na Wall Street była jedną z konsultantek serialu "Billions". W rozmowie z amerykańskim Business Insiderem powiedziała, że działalność w tego sektora opiera się na dwóch głównych technikach: poznawczo-behawioralnej, gdzie stosuje się wpływ myśli jak i również emocji do zmiany zachowań oraz technice psychodynamicznej, dokąd nieświadome myśli oraz popędy trzeba nazwać, zrozumieć, aby w rezultacie zmienić postawę.

Większość trenerów albo psychologów współpracujących z przedsiębiorstwami na Wall Street używa obu tych technik, choć w różnym podejściu a mianowicie podobnie jak postać Wendy Rhoades.

Metoda Tony’ego Robbinsa

W pierwszym odcinku serialu poznajemy Rhoades podczas konwersacji z jednym z do niej klientów, Mickiem Danzigiem. Wydaje się być to scena bardzo zbliżona do sesji Tony'ego Robbinsa. Twórcy produkcji zresztą nie zaakceptować ukrywali, że Robbins stał się inspiracją do wytworzenia postaci Maggie Siff.

Robbins w ubiegłym roku powiedział w wywiadzie, hdy wbrew temu, co myślą niektórzy ludzie, jego postępowanie nie polega wyłącznie na pozytywnym myśleniu.

Tu nie chodzi o pozytywne myślenie, bo w nie wierzę. Nie wierzę, hdy należy chodzić po ogrodzie i śpiewać "nie posiada chwastów, nie ma chwastów, nie ma chwastów" i uważać, że to rozwiąże problem. Uważam, że należy te chwasty znaleźć i je wyrwać.

W tej scenie Rhoades jak i również Danzig stosują dokładnie tego rodzaju technikę - identyfikują "chwasty" i je wypleniają, aby Danzig mógł wrócić zmotywowany do swoich obowiązków.

Metoda doszukiwania się

Psychodynamiczne podejście doskonale zaprezentowane jest przy jedenastym odcinku pierwszego okresu pod tytułem "Magiczne myślenie". Rhoades wraz Bobbym Axelrodem, szefem funduszu inwestycyjnego marnują długą noc, próbując dojść do przyczyny ostatniego fiaska Axelroda. Denise Shull przyznaje, że taką rozmowę odbyłaby z jednym ze swoich klientów.

Rozmowa Rhoades i Axelrodema jest masywna, ale ogólny kontekst mamy możliwość zarysować w ten środek - Axelrod nie jest pewien, dlaczego dobił tak kiepskiej transakcji. Zwłaszcza że każdy, którym ufał, przestrzegali go, iż to się nie zaakceptować uda. W pewnym czasie Rhoades sprawia, że Bobby rozpoczyna opowiadać o swoim dzieciństwie.

Shull zaznacza, iż to jest jak rodzaj testu Rorschacha, który odzwierciedla czyjąś osobowość. Dokładnie naprawdę, jak w tym odcinku przeszłość odgrywa ważną funkcję.

- Ludzka przeszłość jest często ważniejsza, aniżeli cokolwiek innego - powiedziała. Dokładnie tak zadziało się w przypadku Axelroda.

Rhoades sprawiała, by Axelrod próbował zdefiniować swoje osobiste problemy i je nazwać. Shull codziennie pracuje przy ten sam sposób wraz z swoimi klientami. To powoduje, że oni na nowo definiują, jak chcą się czuć i pomaga dywanom to lepiej pracować.

Serial "Billions" pokazuje dwa spojrzenia na świat obszernej finansjery. Jeden wątek ogniskuje się na życiu Bobbiego "Axe" Axelroda, genialnego jak i również ambitnego bossa funduszu hedgingowego, a drugi na bystrym prokuratorze Chucku Rhoadesie, który chce wykryć przekręty jak i również zamknąć Axelroda w więzieniu.

Tagi: Billions prepiady Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie