Rynki: Sprawa grecka…

27 lipca, 2020
Category: waluty

Zwraca się uwagę, że greckie bazy były zaangażowane na dużą skalę w transakcje na instrumentach CDS. Dużą ekspozycję na greckie banki mają banki francuskie i szwajcarskie. Zapewnienie Almunii w wywiadzie dla Bloomberga, że po strefie ó „się nie zaakceptowac bankrutuje” (default does not exist) nieco ostudziło paniczne nastroje jak i równiez dzisiaj rano rentowności 10 letnich obligacji greckich spadły na temat 21 punktów bazowych. Nerwowa atmosfera wpływa na mile wspomnienia na odmiennych rynkach dłużnych.

Dotyczy to w szczególności obligacji portugalskich, hiszpańskich i włoskich. Minorowe nastroje na europejskich rynkach dłużnych wpływają negatywnie w notowania ó. W tej chwili jest to kwestia zwlaszcza sentymentu. Polityczne i ekonomiczne koszty zbankrtuowania Grecji są zbyt wysokie by decydenci europejscy dopuścili do wykonania takiego scenariusza. Z drugiej strony odpowiedz polityków powinien być adekwatna do kwestii i Grecja będzie przypuszczalnie zmuszona sluzace do radykalnych cięć wydatków budżetowych.

W innym wypadku powstanie precedens i tzw. „moral hazard” – inne państwa peryferyjne będą mogły bezkarnie zadłużać się w greckich stylu licząc na łagodne traktowanie. Niedługo można spodziewać się wiecej konkretnej rezolucji, co powinno uspokoić rynki. W sytuacji, kiedy rynek zaczyna zachowywać się panicznie, każde rozwiązanie pozostanie powitane ulgą i nastąpi odreagowanie.

Dzieki rynkach akcji korekta przedłuża się, jakie mozliwosci potwierdza nasze przypuszczenia, że tym razem mamy do czynienia wraz z dłuższą tendencją. Prawdopodobna nastepna fala wyprzedaży może doprowadzić do małej paniki, po której powinno nastąpić większe odbicie w ramach tzw. short squeeze.

EURPLN

Kontynuacja korekty na rynkach akcji nie zaakceptowac wpłynęła niedobrze na złotego. Złoty dzis zyskuje sluzace do większości walut obcych, a notowania EURPLN zbliżyły się az do dolnego ograniczenia trwającej konsolidacji. Podobnie zachowują się waluty z wlasnego regionu a mianowicie mocny wydaje sie forint, lekko zyskuje korona czeska. Obecnie rząd posiada przedstawić zamiar uzdrowienia finansów publicznych a takze podać termin przystąpienia sluzace do strefy ó. Wpisuje się to wlasciwie w atmosferę na rynkach, które po związku sposród problemami Cypru są bardzo wyczulone dzieki kwestie fiskalne. Technicznie pozycja pozostaje nieroztrzygnięta. Najbliższy opór znajduje się w zonie 4, 1150-4, 1270. Większej reakcji należy spodziewać się po danych PKB wraz z USA, które mogą mocno wpłynąć na sentyment na rynkach.
EURUSD

Kierunek spadkowy dzieki eurodolarze podtrzymuje się. Dzisiaj w nocy notowania EURUSD ustanowiły kolejne minimalna wartosc trendu przy 1, 3913. W gospodarki europejskim trwa niewielkie odreagowanie spadków, ale rynek nie był mógl tym razem powrócić powyżej psychologicznego poziomu jednej, 40. Sentyment do euro jest po tje momencie bardzo ujemny ze względu na kłopoty Grecji. Najbliższym istotnym sprzeciwem będzie strefa 1, 4030-50 i dalej 1, 4160-90. Rynek jest obecnie silnie wyprzedany, ale trend może być kontynuowany w kierunku 1, 3832, w którym miejscu znajduje się 50% zniesienie fibo ubiegłorocznego impulsu wzrostowego. Popołudniu rynek będzie reagował na dane PKB sposród USA. Przy trendowym zachowaniu notowań ewentualne odbicie będzie wykorzystane az do sprzedaży ó.

GBPUSD

Funtdolar utrzymuje się w ostatnim zakresie, pozostając jednoczenie powyżej wsparcia tuz przy 1, 6110 (61, 8% zniesienie fibo). Trend spadkowy na eurofuncie dzisiaj wyhamował, co stwarza niebezpieczeństwo przebicia wyżej wymienionego wsparcia. Najbliższą strefą sprzeciwu jest jednej, 6350-1, 6380, przy dwóch zniesieniach fibo oraz nieco poniżej górnej wstęgi Bollingera. W przypadku wybicia dołem wraz z trwającej konsolidacji krótkoterminowego pomocy należy szukać dopiero przy strefie 1, 585-1, 59, w pobliżu minimum sposród grudnia jak i równiez dolnej wstęgi Bollingera. Po poniedziałek rynek będzie reagował na informacje PMI z Wielkiej Brytanii. Obecnie impulsem dla rynku będą dane PKB z AMERYCE.
* USDJPY*

Jen wyszukuje się dzisiaj pod lekką presją sprzedających. Eurojen po ustanowieniu nowego minimum trendu powrócił przy okolice 126 jenów zbyt euro. Dolarjen przetestował 61, 8% zniesienie fibo obok 89, 67 (89, 12-90, 54) i powrócił znowu powyżej 80 jenów zbytnio dolara. Można więc powiedzieć, że styl umocnienie jena wyhamował. Dane o wytwórczosci przemysłowej wraz z Japonii wskazały 2, dwóch procentową ekspansję w grudniu w stosunku do listopada, nieco poniżej oczekiwań ekonomistów. Z kolei wiadomosci o inflacji CPI pokazały utrzymującą się presję deflacyjną w japońskiej gospodarce (-1, 7% r/r). Dane z rynku pracy były pozytywne a mianowicie przybyło 130 tysięcy miejsc w pracy przy grudniu, natomiast stopa bezrobocia spadła sluzace do 5, 1%.

  • Notowania spółek w GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd dzieki świecie
  • Notowania surowców w świecie
  • Notowania GPW wyjawszy opóźnień jedynie w serwisie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy