Słaba sprzedaż amerykańkich spólek

Słaba sprzedaż amerykańkich spólek
Author:
27 lipca, 2020
Category: gielda

Zaskakująco wysokie zyski jak i równiez rozczarowująca sprzedaż – to bilans II kwartału w amerykańskich kompaniach po tymze, jak poznaliśmy rezultaty 3/4 przedsiębiorstw. Jedynie spółki wraz z sektora opieki zdrowia jak i równiez użyteczności publicznej zwiększyły dochody

Wbrew tego, że prawie 3/4 przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu S&P 500, w stopniu zysku na akcję, kluczowej miary formy finansowej na rzecz inwestorów giełdowych, wypadło w II trymestrze lepiej od oczekiwań analityków, to regres w tym względzie sięgnął aż blisko 32% w porównaniu z skutkiem tego okresem 2009 r. Przy trzech pierwszych miesiącach owego roku zyski topniały w podobnym tempie. Aż blisko 270 spólek z przeszlo 400, które już podały rezultaty pieniezne za II kwartał, odnotowało pogorszenie zysku na akcję. Jedynie 130 udało się go poprawić. Największy regres stał się udziałem branż powiązanych wraz z rynkiem surowców – paliwowej oraz wydobywczej. W pierwotnego przypadku obniżka zysków sięgnęła 2/3. Przedsiebiorstwa z sektora ochrony stanu zdrowia poprawiły dochody o ponad 7%, zas użyteczności ogólnej o 0, 5%. Spółki finansowe, które przykuwają szczególną uwagę ze względu dzieki skalę i długi czas trwania problemów, odnotowały blisko 46-proc. regres zysku dzieki akcję. W tym miejscu istotną rolę odegra łonie tylko pogorszenie
wyników finansowych, ale również rozwadnianie kapitału, będące pochodną wcześniejszych potężnych klesk.

Zyski a sprzedaż

Od czasu rozpoczęcia sezonu publikacji wyników finansowych zbyt II kwartał przez amerykańskie firmy, czyli od 12 lipca, gdy o osiągnięciach w tym okresie poinformowała naczelna spółka sposród indeksu DJIA (tradycyjnie to Alcoa), główny indeks giełdy w Ameryce – S&P 500 – zyskał ponad 12%. Sugerowałoby to, że inwestorzy rzeczywiście mają się z czegoz cieszyć. Jednakze wraz z napływem coraz większej wiadomości ze spółek, powodów do optymizmu jest coraz mniej. Jezeli po opublikowaniu rezultatów za II kwartał przez nieco ponad dwie stówy firm spadek zysku dzieki akcję sięgał 23, 7%, to w tym momencie, gdy znamy kondycję pozostalych 200 podmiotów, zniżka jest o 8 pkt proc. większa. Nielatwo więc podtrzymywać w mocy argument na temat zaskakująco dobrych wynikach, choć w ujęciu ilościowym rzeczywiście aż niemal 3/4 przedsiebiorstw zaskakiwało In plus.

Pod spodem względem sprzedaży sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Dynamika spadku przyspieszyła sluzace do blisko 17% w skali roku. Więcej przedsiębiorstw rozczarowało pod tym względem niż pozytywnie zaskoczyło. Trzy razy więcej przedsiebiorstw odnotowało regres przychodów niż ich rozwój. Bilans względem oczekiwań analityków jest minimalnie dodatni. Sprzedaż amerykańskich spólek maleje wówczas 3. nastepny kwartał, gdy w przypadku zysku na akcję fatalna partia trwa już 8. kwartał. Te różnice wynikają z faktu, że w początkowej fazie biezacego kryzysu gospodarczego, w jesieni 2008 r. i w początkach ubiegłego r., dotykał mezczyzna głównie spółki finansowe jak i równiez powiązane z rynkiem nieruchomości. Dopiero jesienią 2008 r. doprowadził sluzace do załamania się zysków po innych odcinkach.

Małe spółki słabsze niż duże

Wyraźnie przy tym widać, że duże spółki radzą sobie swietnie niż mniejsze. Świadczy na temat większa dynamika spadku zysków i przychodów szerokiego zakres amerykańskich przedsiębiorstw w porównaniu z takimi, które wchodzą w skład elitarnego S&P 500. Sposród blisko 5, 8 tys. firm sposród USA, których rezultaty są monitorowane przez agencję Bloomberga wyniki zbytnio II kwartał podało ponad 2, 5 tys. Spadek zysku dzieki akcję po ich sytuacji sięga 40 procent, a sprzedaży 17, 7%. To pokazuje, że wraz z kryzysem ciezej walczyć firmom mniejszym, które w nizszym stopniu są obecne dzieki zagranicznych rynkach. To swiadczy argument skłaniający do watpliwosci o przyszłość. W tym kontekście nie dziwią też duże odpisy banków w USA na złe długi, sposród których część stanowią zobowiązania przedsiębiorstw.

Wygórowane wyceny spółek

Prognozy analityków mówią, że II kwartał był przedostatnim w spadkowej serii zysków amerykańskich przedsiebiorstw. Od ostatnich trzech miesięcy tego r. mają zacząć się podnosić. Na to liczą inwestorzy giełdowi już w tej chwili mocno windując ceny akcji. Na biezacy kwartał zapowiadany jest 22-proc. obniżka zysków na akcję, w trzech ostatnich miesiącach tego roku ma nastąpić zwyżka aż o wiecej niz 80%, głównie z uwagi na efekt niskiej bazy porównawczej. Przy I trymestrze przyszłego roku wzrost dzierzy sięgać 26%.

Pojawia się w takiej sytuacji pytanie, czy naprawa w takiej wielkosci jest wystarczającym uzasadnieniem na rzecz obecnych wycen amerykańskich spółek. Uwzględniając rezultaty za II kwartał amerykańskie akcje szacowane są około 20 razy wyżej od czasu przypadającego dzieki walor profitu netto. Sluzace do końca r. ta sprawa niewiele się zmieni. Tymczasem w minionych 50 latach wskaźnik cena/zysk na amerykańskiej giełdzie wynosił przeciętnie 16, 7. To oznacza, że inwestorzy już dziś wyceniają osiągnięcia amerykańskich firm przy 2010 r. Te zakładają, że ekonomii zaczną wchodzić na ścieżkę szybkiego postepu gospodarczego. Tego rodzaju założenie wydaje sie byc jednak dzieki wyrost. To zaś produkuje ryzyko rozczarowania w przyszłości.

  • Notowania spółek w GPW
  • Indeksy GPW przy
  • Indeksy giełd dzieki świecie
  • Notowania surowców na świecie
  • Notowania GPW wyjawszy opóźnień tylko w serwisie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy