Sad ws. zabójstwa Papały zapadnie 31 czerwca

Sad ws. zabójstwa Papały zapadnie 31 czerwca
27 lipca, 2020
Category: inne

31 lipca zapadnie wyrok w stosunku do Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. „Słowika”, oskarżonych o nakłanianie az do zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały po 1998 r. – zdecydował warszawski sąd.

W środę zanim Sądem Okręgowym w Warszawie zakończyły się mowy końcowe w tym trwającym od lutego 2010 r. procesie. W poniedziałek prokuratura zażądała 15 lat więzienia gwoli Boguckiego i 8 czasów dla Andrzeja Z. Obrońcy i na wlasna reke oskarżeni wnieśli o uniewinnienie.

Odroczenie wyroku o tydzień sąd uzasadnił „zawiłym charakterem sprawy”.

Bogucki oskarżony wydaje sie byc o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. zbytnio 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa Gram. do zabicia b. szefa policji. „Słowika” oskarżono zaś o nakłanianie za 30 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego, ps. Iwan, do zabójstwa Papały. Podsądnym formalnie grozi nawet dożywocie. Według stołecznej prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się „motywem finansowym”.

Tymczasem po 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna ujawniła, że a mianowicie według do niej ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. – az do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego gangu Igora Ł. – „Patyka”, a winnego zamierzali ukraść auto Papały daewoo espero. Podczas napadu „Patyk” miał oddać śmiertelny strzał az do b. szefa policji. Zarzuty zabójstwa usłyszeli Igor Metrów. (wcześniej Igor Ł. a mianowicie zmienił nazwisko) i Mariusz M.

Łódzka prokuratura przesłała sądowi protokoły zeznań świadka koronnego jak i równiez osób przezeń pomawianych. Nie zaakceptowac wpłynęło to na zmianę stanowiska warszawskiej prokuratury, która oskarża Boguckiego i „Słowika”. Prok. Jerzy Mierzewski mówił sądowi, że wersja śledczych z Łodzi jest „kompletnie niewiarygodna”.

O zlecenie zabójstwa Papały w łódzkim śledztwie nadal podejrzany jest polonijny biznesmen z USA Edward Mazur. Swoim ekstradycji az do Polski odmówił sąd po Chicago, uznając obciążające go zeznania „Iwana” za niewiarygodne. Prokuratura nie podjęła nadal decyzji, jakie mozliwosci dalej z zarzutami wobec Mazura.

Przy środę obrońca Boguckiego (nie chciał być dowieziony do sądu z więzienia, w którym miejscu odsiaduje karę 25 lat za udział w zabójstwie „Pershinga”) mec. Bartłomiej Piotrowski powiedział, że dowody wskazują, że swoim klient był gdzie indziej przy dniu zabójstwa. „Jedyny słuszny wyrok to uniewinnienie od obu zarzutów” – dodał.

Według mecenasa sprawą bez precedensu wydaje sie byc, by w trakcie mów końcowych trwało jeszcze śledztwo, zas prokuratury zupełnie rozbieżnie oceniały zeznania świadka koronnego. „To kompromituje prokuraturę” – dodał. Podkreślił, że proces ujawnił, jak w naszym kraju „robi się świadków”. Według mecenasa do tego „chodzi się od celi do celi i obiecuje się różne korzyści w miejsce za zeznania”.

W odczytanym przez mec. Piotrowskiego minionym słowie Bogucki oświadczył, że ze sprawą zabójstwa nie istnieje „najmniejszego związku, a prokuratura wyrządziła mu krzywdę”. Dodał, że końcowe stanowisko prokuratury jest oderwane od materiału dowodowego. Zarzucił prokuraturze manipulację.

„Nie rozumiem, kto i dlaczego zabił Papałę” – mówił obrońca „Słowika” mec. Jerzy Milej. Za niewiarygodne uznał zeznania Zirajewskiego a mianowicie podstawę aktu oskarżenia wobec Andrzeja Wraz z. – bo zeznawał on krótko przed wyrokiem zbyt inne zabójstwo i liczył na złagodzenie kary. Prawnik przypomniał, że policyjny psycholog uznał zeznania Zirajewskiego zbyt niespełniające „większości psychologicznych standardów wiarygodności”.

Inny obrońca „Słowika” mec. Piotr Pieczykolan podkreślił, że sąd nie chciał poznać akt sprawy ekstradycyjnej Mazura sposród USA, natomiast w aktualnym procesie nie zaakceptowac został mezczyzna przesłuchany. „Dlaczego odstępujemy od czasu tak waznego dowodu? ” – pytał adwokat. Jego zdaniem w całej sprawie dochodziło do manipulacji ze strony prokuratury jak i równiez policji. Dodał, że w mediach ujawniano np. rejestr sprawy obce wcześniej obrońcom.

Sam „Słowik” oświadczył po ostatnim słowie, że nie istnieje nic wspólnego ze sprawą i poprosił o uniewinnienie.

„Słowikowi” po początkach sierpnia kończy się wyrok więzienia za inne przestępstwo. Jeśli zostałby uniewinniony w tym sporze, wyszedłby w wolność. Tuz przy ewentualnym skazaniu na wysoką karę więzienia, mógłby zostać aresztowany po wyroku (areszty w sprawie Papały warszawski sąd uchylił i jemu, jak i równiez Boguckiemu wiosną 2012 r. ).

25 czerwca 1998 r. Papała został zastrzelony w Warszawie, przy samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano kilkanaście wersji, przeprowadzono kilkaset przesłuchań świadków. Sprawę prowadziła wczesniej Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. śledztwo przekazano Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi; ostatnio przedłużono je az do końca października.

Łukasz Starzewski (PAP)

sta/ pz/ jra/