Sawicki: resort pracuje m. in. nad przyszłością unijnej WPR jak i równiez agencji rolniczych

27 lipca, 2020
Category: inne

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej UE, zas także połączenie dwóch filii rolnych: Sektorze Rolnego a takze Restrukturyzacji jak i równiez Modernizacji Rolnictwa – metrów. in. nad tymi rzeczami pracuje aktualnie Ministerstwo Rolnictwa – poinformował w poniedziałek szef resortu Marek Sawicki.

Sawicki powiedział w konferencji prasowej po zebraniu z premierem Donaldem Tuskiem, że swoim resort uczestniczy też przy pracach nad ustawą o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników.

„Bardzo intensywnie pracujemy również, z ministrem finansów, nad ustawami, rozwiązaniami dotyczącymi podatku dochodowego w rolnictwie. Mam nadzieję, że jeszcze przy końcówce pierwszego kwartału można będzie uzgodnić założenia tych rozwiązań” – powiedział minister rolnictwa.

Nastepna sprawa to przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej UE. Sawicki poinformował, że kończą się już operacje nad stanowiskiem rządu naszego wobec „pakietu legislacyjnego siedmiu rozporządzeń ogłoszonych przez Komisję Europejską dwunastu października ub. r. „.

„To stanowisko jest już na ukończeniu. Na ukończeniu jest też duży, ważny dokument z perspektywy przyszłości polityki rolnej w Polsce, a więc Strategia Zrównoważonego Rozwoju Wioski i Rolnictwa, w której nawiązujemy az do strategii Lokalny i Swiata 2030” – mówił Sawicki.

Poinformował, że w swoim resorcie toczą się też prace nad połączeniem zadań Agencji Rynku Rolnego i Agencji Reorganizacji i Modyfikacji Rolnictwa tak, aby przy nowym unijnym budżecie (na lata 2014-2020) „rolnictwo jak i równiez Wspólną Politykę Rolną obsługiwała jedna agencja”. „Również jesteśmy na etapie zadan nad łączeniem inspekcji, które zajmują się sprawą bezpieczeństwa żywnościowego” – dodał minister.

Jeśli rozchodzi o działania, które resort rolnictwa zamierza podjąć w najbliższym momencie, to a mianowicie podkreślił Sawicki – operuje on, wraz z ministerstwami środowiska oraz administracji, nad systemem odbudowy melioracji i retencji. „Z miejsca widzenia zarzadzania zasobami wodnymi, ale także z punktu widzenia efektywności gospodarowania rolniczego, ten system jest bardzo ważny także ze względu na perspektywę finansową 2014-2020” – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Jakim sposobem dodał, ministerstwo jest w trakcie rozpatrywania 169 wniosków w mikrobiogazownie wykonywanych przez osoby prywatne rolne. Po kwestii adaptacji programu progresu obszarów wiejskich – poinformował Sawicki – kontraktacja przekroczyła już 76 proc. środków przewidzianych przy budżecie UE na lata 2007-2013.

„Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to zbyt miniony rok kalendarzowy wypłaciliśmy już 75 proc. należnych rolnikom środków, jakkolwiek jeśli chodzi o liczbę gospodarstw, to tutaj to mniej więcej 85 proc. liczby wszystkich beneficjentów, którzy korzystają wraz z tego wsparcia” – powiedział Sawicki. (PAP)

mkr/ mok/ gma/