Schulz: Wielka Brytania może wystąpić z Unii Europejskiej

Schulz: Wielka Brytania może wystąpić z Unii Europejskiej
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Eurodeputowany niemieckiej socjaldemokracji Martin Schulz, który w przyszłym roku posiada zostać szefem Parlamentu Europejskiego, uważa, że możliwe jest wystąpienie Gb z UE. Jego zdaniem premier David Cameron strzelił _ potężnego samobójczego gola _.

_ – Wątpię, czy Duza Brytania dzieki dłuższą metę pozostanie po UE _ – powiedział Schulz niemieckiej gazecie _ Bild am Sonntag _, komentując zakończony wczoraj zenit w Brukseli. Londyn zablokował na szczycie wzmacniające dyscyplinę budżetową zmiany unijnych traktatów, zatem strefa euro i dziewięć krajów spoza niej zapowiedziały zawarcie odrębnej międzyrządowej umowy.

_ – Wielka Brytania jeszcze nigdy nie była w takiej separacji. Premier Cameron strzelił samemu potężnego samobójczego gola _ – powiedział Schulz.

W jego mniemaniu eurosceptycy na Wyspach Brytyjskich będą wywierali presję na przedstawienie premierowe Camerona, by całkiem wyjść z Starego kontynentu. _ – W razie konieczności UE może działać bez Wielkiej Brytanii, ale Wielka Brytania miałaby większe trudności wyjawszy UE _ – ocenił niemiecki eurodeputowany. W rozmowie z gazetą _ Stuttgarter Zeitung _ powiedział mezczyzna z kolei, że postawa Londynu na szczycie może być _ początkiem końca brytyjskiego członkostwa _ po Unii.

Wedle porozumieniem dwóch największych frakcji w PE: chadeków i socjalistów Martin Schulz przejmie na początku przyszłego r. funkcję szefa Parlamentu Europejskiego od Jerzego Buzka.

Także chadecki poseł, przewodniczący komisji ds. tych popularnych w germanskim Bundestagu Gunther Krichbaum skrytykował Wielką Brytanię za odmowę przyłączenia się do unii fiskalnej. _ – Duza Brytania wymaga Unii Europejskiej bardziej niż UE Wielkiej Brytanii _ – powiedział gazecie _ Rheinische Post _.

Zauważył, że Traktat z Lizbony _ wyraźnie pozostawia możliwość wystąpienia państwa członkowskiego _ z UE. Według Krichbauma Brytyjczycy _ muszą się zdecydować, czy są za czy przeciwko Europie _.

POSŁUCHAJ WYSTĄPIENIA DAVIDA CAMERONA (Daily Telegraph, ang):

Spekulacje o możliwym wystąpieniu Uk z UE skrytykował prezydent Niemiec Christian Wulff. _ – Powinniśmy wiedzieć, co oznacza Europa i nie możemy nigdy spekulować o jej zmniejszeniu. Ta droga az do świata wiedzie przez Europę. Także większe problemy trzeba rozwiązywać wspólnie _ a mianowicie powiedział Wulff na marginesie wizyty w Omanie. Jego wypowiedź cytuje niemiecka agencja dpa.

Według prezydenta RFN stosunki Niemiec z Francją, Włochami i Wielką Brytanią są _ filarami nośnymi w UE _. Dodał, że chciałby zapewnić brytyjską królową Elżbietę II, iż te wspólzaleznosci pozostaną bliskie.

Na drugiej stronie dowiesz się jak niemiecka gazety krytykuje Camerona

Wulff wyraził nadzieję, że UE wykorzysta szanse, płynące z aktualnego kryzysu, zas brytyjskie wątpliwości w sprawie postanowień szczytu zostaną wyjaśnione. _ – Wdrożenie postanowień szczytu będzie ogromnym sukcesem _ – powiedział.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił z kolei, że uzgodnienia spotykania przywódców UE w Brukseli są dobrą podstawą sluzace do rozwiązania krachu zadłużenia. a mianowicie _ Jestem pewien, że będziemy w stanie zwalczyć recesja zadłużenia na starym kontynencie dzięki uzgodnionym, dalekosiężnym reformom instytucjonalnym w unii walutowej _ – napisał Schaeuble w komentarzu dla tygodnika _ Focus _.

Dodał, że działając w pojedynkę dowolny panstwo UE _ może tylko opóźnić utratę swojego znaczenia (międzynarodowego), jednak nie może tego uniknąć _. _ Jeśli naszej firmie, Europejczykom, powiedzie się działać razem, możemy wpływać dzieki globalizację jak i równiez bronić wspólnych wartości, które nas łączą _ – ocenił Schaeuble.

Wyniku szczytu UE skrytykował szef frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier. _ – Telewizyjne obrazki i deklaracje szczytu nie mogą przesłonić tegoz, że tenze europejski szczyt był fiaskiem _ – powiedział Steinmeier dziennikowi _ Die Welt _. W jego opinii taktyka kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego nie sprawdziła się. _ a mianowicie Nie przyjęto automatycznych sankcji (za łamanie dyscypliny budżetowej), a odmienne uzgodnienia są prawnie sporne. To nie jest dobry sygnał, którego Stary kontynent potrzebuje w obecnej sytuacji _ – ocenił.

Komentując szczyt UE niemiecka gazety zwraca uwagę na izolację Wielkiej Brytanii i podział Unii, jaki wydaje sie byc ceną zbyt wzmocnienie dyscypliny budżetowej w strefie ó. _ a mianowicie Rzadko, bardzo rzadko udaje się, by szef rządu tak dotkliwie przegrał, jakim sposobem brytyjski premier David Cameron. Odpowiedź niemal wszystkich krajów UE brzmi: Euro wydaje sie dla nas ważniejsze, niż Brytyjczycy _ a mianowicie pisze wysokonakładowy _ Bild _.

_ – Na pewno nie ma pewności, że nowy, zaostrzony traktat antyzadłużeniowy ochroni euro. Lecz śmiertelnie pewne jest to, że bez owego kroku to się nie uda. Dlatego kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy musieli zaryzykować podział UE. Po przyszłości da się to naprawić. Zaś porażka ó całkowicie zrujnowałaby cały jednolity rynek – nieodwracalnie. David Cameron tegoz nie zrozumiał. Wyizolował Wielką Brytanię, jak w dłuższej perspektywie zagraża dobrobytowi za granica. To melancholijne i żałosne. Wielka Brytania należy sluzace do Europy, jednak jej rząd – nie _ – dodaje gazeta _ Bild _.

Natomiast _ Sueddeutsche Zeitung _ ocenia, że szczyt uwidocznił różnice interesów między państwami Unii. _ – Także motywy decydentów nie są podobne az do siebie jak i równiez sięgają od czasu ochrony własnych interesów brytyjskich torysów w londyńskim sektorze finansowym po możliwość wniesienia parlamentarnych zastrzeżeń w Szwecji. Szczególnie Brytyjczycy od czasów premier Margaret Thatcher upodobali sobie rolę zrzędzącego staruszka na balkonie. Jeśli to lubią, proszę bardzo, żaden problem. Na starym kontynencie jest miejsce na graczy i kłótliwych widzów _ – pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy